Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Jak zrobić stolik z palet?
Weronika Dadok
Weronika Dadok 01.06.2021 02:00

Jak zrobić stolik z palet?

stolik z palet
pixabay/webandi

Meble zrobione z palet stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Są nie tylko dość łatwe w wykonaniu, ale również niewiele kosztują. Jednymi z najczęściej wykonywanych mebli tego typu są praktyczne stoliki kawowe, które wpasują się w każde wnętrze, i które możemy wykonać sami. Dowiedz się jakich materiałów potrzebujesz i jak zrobić stolik z palet.

Jak zrobić stolik z palet, od czego zacząć?

Moda na meble wykonane z palet trwa już od kilku sezonów, i cały czas cieszą się one powodzeniem. Łatwość ich wykonania oraz atrakcyjna cena sprawiają, że są częstym elementem dekoracyjnym wielu domów czy mieszkań. Szczególnie stoliki kawowe stały się niezwykle popularne, przede wszystkim ze względu na niewielkie rozmiary i bardzo praktyczne zastosowanie. Aby wykonać taki mebel nie potrzebujemy zbyt dużo czasu, zazwyczaj wystarczy przeznaczyć na to jedno popołudnie. Na początek będziemy potrzebować podstawowego materiału do jego wykonania, czyli palety. Jest to dość lekki, drewniany materiał. Poza tym będziemy potrzebować również papieru ściernego do drewna lub szlifierki, wkrętów i wkrętarki, impregnatu i farby do drewna, piły oraz pędzli. Po przygotowaniu wszystkich niezbędnym materiałów, możemy przystąpić do pracy.

Jak zrobić stolik z palet – oczyszczanie drewna

Wykonując stolik z palet należy zacząć od odpowiedniego oczyszczenia drewna. Wykonujemy tą czynność za pomocą papieru ściernego bądź szlifierki, i dokładnie oczyszczamy drewnianą paletę ze wszystkich nierówności i drzazg. Trzeba to zrobić bardzo starannie, aby już w trakcie użytkowania mebla, np. przy piciu kawy, żadna drzazga nie wbiła nam się w dłoń. Następnie wygładzamy powierzchnię papierem (najlepiej drobnoziarnistym) i oczyszczamy wilgotną szmatką z pozostałego pyłu. Następnie czekamy, aż drewno całkowicie przeschnie i przechodzimy do następnego etapu prac.

Jak zrobić stolik z palet – odpowiednie zabezpieczenie drewna

Materiał, z którego wykonujemy nasz stolik, należy odpowiednio zabezpieczyć, czyli zaimpregnować. Jest to szczególnie ważne, kiedy mebel stoi na zewnątrz, na balkonie lub na tarasie. Przed przystąpieniem do tej czynności należy się upewnić czy drewno jest całkowicie suche. Prawidłowo wykonana impregnacja chroni przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, wilgocią oraz innymi uszkodzeniami, które mogą byś spowodowane np. zalaniem stolika przez jakiś gorący napój. Dzięki temu zabiegowi nasz mebel przetrwa w dobrym stanie przez dłuższy czas.

Jak zrobić stolik z palet – dekoracja mebla

Kiedy zastanawiamy się, jak zrobić stolik z palet, często myślimy też o jego finalnym wyglądzie. Kolor, kształt, czy wielkość mebla zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji oraz upodobań. Do malowania materiału możemy użyć zwykłego, bezbarwnego lakieru, ale także specjalnego oleju do drewna czy kolorowej bejcy. Palety można też malować farbami olejnymi. Kolor mebla można dopasować do wystroju wnętrza, w którym będzie się znajdował.

Tagi: