DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Jeden trik i seler pięknie urośnie. Pani ogrodnik zdradziła sposób na obfite plony
Kadr z filmu pochodzi z kanału Kobieta z zachodu, canva/Abdullah Kilinc

Jeden trik i seler pięknie urośnie. Pani ogrodnik zdradziła sposób na obfite plony

8 czerwca 2023
Autor tekstu: Patrycja Grzebyk

Seler to warzywo czasem niedoceniane w kuchni, ale warto zasadzić go w ogrodzie. Seler jest źródłem wielu witamin, dlatego dobrze sprawdzi się w naszej diecie. Co zrobić, żeby seler dobrze obrodził? Pani ogrodnik pokazała prosty trik na obfite plony selera.

Dlaczego warto posadzić seler w swoim ogrodzie?

Seler jest źródłem wielu składników odżywczych, takich jak witamina K, witamina C, kwas foliowy, potas, witamina A, mangan i błonnik. Te składniki odżywcze są ważne dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Poza tym seler jest nisko kaloryczny, dlatego będzie idealnym dopełnieniem wielu diet.

Pani Renata, która od dawna zajmuje się rolnictwem i ma własne gospodarstwo, zdecydowała się na odmianę selera korzeniowego Edward. Ten rodzaj selera rośnie naprawdę duży, nie łykowacieje i ma ciekawe walory smakowe. Odmiana Edward idealnie sprawdzi się do wielu potraw i świetnie przechowuje się ją w zimie.

Poza odmianą Edward możemy zdecydować się na odmianę selera Maksim, która dobrze się kopcuje. Ale co zrobić, żeby plony selera były obfite? Pani ogrodnik zdradza w swoim filmie jeden prosty trik. Zdjęcia i materiał wykorzystane w artykule pochodzą z kanału Kobieta z zachodu na YouTube.

Pokazała, jak uprawiać lubczyk, żeby rósł jak na drożdżach. Kluczowe są 2 zasady
Katarzyna Dowbor odebrała prestiżową nagrodę. Nawiązała do Telekamer i Miszczaka

Co zrobić, żeby seler miał obfite plony?

Pani Renata zdradza w swoim filmie, że seler powinniśmy uprawiać z rozsady . Najlepiej seler posiać do doniczek lub skrzynek i wypikować, kiedy pojawią się małe siewki. Seler kocha przesadzanie i dzięki niemu plony są dużo bardziej obfite. Jednak prawdziwą magię i obfite plony selera da nam regularne obrywanie gałązek.

Gałązki wyrastającego selera powinniśmy obrywać raz w tygodniu. Wystarczy zerwać 2-3 liście, żeby zapewnić lepszy wzrost gałki selera. Dzięki obrywaniu liście seler nie będzie przeznaczał energii na rozwój listowia, a skupi się na gałce pod ziemią. Regularne obrywanie liści sprawi, że korzeń selera będzie znacznie bardziej obfity.

seler 2 (2).jpg
Kadr z filmu pochodzi z kanału Kobieta z zachodu na YouTube

Uprawiając seler, powinniśmy zadbać o odpowiednią ziemię i temperaturę

Seler nie boi się mrozów, ale może przemarznąć. Pani ogrodnik tłumaczy, że młody seler po przemarznięciu wypuści kwiatostan i stanie się łykowaty. Przemarzniecie oznacza również utratę wielu składników odżywczych. Dlatego powinniśmy uważać z sadzeniem selera , kiedy na zewnątrz temperatura nadal lubi spadać.

Seler najlepiej czuje się w ziemi próchnicznej, która jest dobrze użyźniona i nawieziona. Warzywo nie będzie się rozwijało w ziemi jałowej. Najlepiej postawić na glebę przepuszczalną, dzięki której seler ma dostęp powietrza. Poza tym warto zadbać o odpowiednio nasłonecznione stanowisko.

seler (2).jpg
Kadr z filmu pochodzi z kanału Kobieta z zachodu na YouTube
Wsyp łyżeczkę do storczyka, a jego kwiaty będą najpiękniejsze na świecie
Czy w Boże Ciało można robić prace w ogrodzie i domu? Co na to duchowni?
Obserwuj nas w
autor
Patrycja Grzebyk

Redaktor portalu Domek i Ogródek. Szukam dla Was sposobów na to, jak ułatwić wykonywanie domowych obowiązków. Prywatnie jestem roślinomaniaczką z domem pełnym wyjątkowych okazów i właścicielką psa, który doskonale wie, jak porządnie w domu nabrudzić.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy