Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Już nie będziemy przestawiać zegarków na czas letni? Wydano oficjalne rozporządzenie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 30.01.2024 13:05

Już nie będziemy przestawiać zegarków na czas letni? Wydano oficjalne rozporządzenie

Zmiana czasu na letni
Canva/madisonvi

Zmiana czasu na letni i na zimowy od lat jest kontrowersyjną tematyką społeczną. Jedni zachwalają ją z racji na „dłuższy dzień”, inni negują z powodu rozstrajania naturalnego zegara biologicznego człowieka.

Niezależnie od tego, czy jesteście za, czy przeciw zmianie czasu, ten artykuł was zainteresuje. Już niebawem polemika na temat zmiany czasu dobiegnie końca, a to za sprawą oficjalnego rozporządzenia.

Kto wprowadził zmianę czasu?

Wielu z nas nie pamięta już momentu wprowadzenia zmiany czasu na letni i zimowy. Nic w tym dziwnego. Jako pierwsi taki zabieg wprowadzono w Niemczech w 1916 roku. Za nimi poszli Anglicy i z czasem inne kraje świata.

Koncepcja zmiana czasu na letni i zimowy wywodzi się jednak z XVIII wiecznych Stanów Zjednoczonych. To wówczas Benjamin Franklin, współautor konstytucji USA i wynalazca piorunochronu stwierdził, że zmiana czasu pozytywnie wpłynie na gospodarkę, gdyż „wydłuży dzień”. Koncepcja ta jednak nie została potraktowana wówczas poważnie.

Ponownie swoich sił próbował Brytyjczyk William Willett, który w publikacji „The Waste of Daylight” z 1907 roku uświadamiał, jak korzystna może być zmiana czasu na letni i zimowy, ale i to nie było w stanie przekonać ówcześnie panującej władzy.

Zmiana czasu na letni 2.jpg
Canva/AndreyCherkasov, Getty Images

W jakich krajach obowiązuje zmiana czasu na letni i zimowy?

Obecnie zmiana czasu na letni i zimowy obowiązuje niemalże w 70 krajach świata, gdzie doceniono ją za najbardziej efektywne wykorzystanie światła dziennego. Ze zmiany czasu na letni i zimowy korzystają wszystkie kraje Unii Europejskiej, co reguluje dyrektywa Parlamentu Europejskiego.

Co ciekawe zmiana czasu na letni i zimowy nie obowiązuje między innymi w Islandii i Białorusi, a od 2014 także w Rosji, gdzie pamiętnego roku po raz ostatni zmieniono czas z letniego na zimowy.

Czy Polska zrezygnuje ze zmiany czasu?

W Polsce zmiana czasu na letni i zimowy została wprowadzona w 1919 roku w okresie międzywojennym. Później podczas II Wojny Światowej korzystano z systemu niemieckiego. Następnie zmiana czasu na letni i zimowy obowiązywała w latach 1946-1949 i 1957-1964. Obecnie znana forma zmiany czasu na letni i zimowy obowiązuje od 1977 roku.

Okazuje się jednak, że zmiana czasu na letni i zimowy już niedługo może stać się reliktem przeszłości. Dzięki rozporządzeniu Unii Europejskiej, wiadome jest, że zmiana czasu będzie obowiązywać do 2026 roku, aczkolwiek nie wykluczone, że jesteśmy światkami ostatniego manipulowania zegarkami w historii.

W nawiązaniu do doniesień medialnych, informujemy, że Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026) – ogłosiło Ministerstwo Rozwoju i Technologii w 2021 roku.

Drodzy Czytelnicy, a czy wy jesteście zwolennikami, czy przeciwnikami zmiany czasu na letni i zimowy? Koniecznie podzielcie się z nami waszymi przemyśleniami w komentarzach.

Zmiana czasu na letni 3.jpg
Canva/A75, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10