Tych roślin NIE wolno przycinać zimą. Jeśli to zrobisz, nie zakwitną
Któż z nas nie marzy o pięknym ogrodzie. Takim, w którym krzewy aż uginają się pod naporem liści, a drzewa owocowe upstrzone są dorodnymi owocami. Wbrew pozorom, stworzenie takiego ogrodu wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.
Wystarczy wiedzieć, jakie prace ogrodowe w lutym należy wykonać, a jakich należy kategorycznie unikać. W tym artykule rozjaśnimy ci jak zadbać o ogród już pod koniec zimy.
Te prace ogrodowe musisz wykonać
Generalnie przyjęło się, że prace ogrodowe w lutym opierają się na przycinaniu krzewów i drzew owocowych. Jest w tym wiele prawdy, aczkolwiek nie oznacza to, że możesz beztrosko biegać z sekatorem po ogrodzie.
Zimą warto przyciąć takie drzewa owocowe jak jabłonie, grusze, czy śliwy, ale także orzechy włoskie, których nie przycina praktycznie nikt, gdyż panuje mit, że orzechy poradzą sobie w każdych warunkach bez naszej ingerencji.
To jednak nie wszystkie prace ogrodowe w lutym, które musisz wykonać. Zadbaj także o to, aby przyciąć do trzeciego oczka porzeczki. Odmianę czerwoną przycinamy jednak w pierwszym roku po posadzeniu, a potem w 5 i 6 roku, a czarną dopiero w 4 roku po posadzeniu.
Tych prac ogrodowych unikaj w lutym
Wiele ogrodników w wirze pracy zaczyna ciąć wszystkie drzewa i krzewy ogrodowe hurtowo. To ogromny błąd. Wszelkie drzewa owocowe pestkowe, jak wiśnie, czy czereśnie należy przyciąć latem po owocowaniu. Zimą natomiast nie ruszamy ich pod żadnym pozorem. Zamiast tego lepiej pobielić ich pnie wapnem zwłaszcza od południowej strony.
Zabrania się także przycinania w lutym takich krzewów jak: forsycja, dereń, magnolia gwiaździsta i pośrednia, pigwowiec japoński, żarnowiec, złotlin, lilak, barwink, tamaryszek, judaszowiec, złotokap, wiśnie Kojou-no-mai, tawuła szara. To rośliny kwitnące wiosną inie mogą być teraz przycinane. Jeśli zdarzy ci się to zrobić, nie zdziw się, że roślina nie zakwitnie w tym roku.
Te prace ogrodowe w lutym to zadanie dla profesjonalistów
Skoro wiesz już, jakie prace ogrodowe w lutym należy wykonać, oraz masz świadomość, jak wiele możesz stracić przez nierozważne posługiwanie się sekatorem, mamy dla ciebie informacje, po której wprawnym ogrodnikom zabłysną oczka.
Jest jeszcze kilka prac ogrodowych w lutym, które mogą sprawić, że twoje rośliny odżyją już wczesną wiosną. Można pokusić się o usunięcie połamanych i uszkodzonych gałęzi krzewów, zrobić przecinkę gałęzi krzyżujących się oraz otrząsnąć drzewka z nadmiaru śniegu.
Chociaż zabiegi te wymagają sporo pracy i nie są niezbędne, to one sprawią, że twój ogród na wiosnę odzyska słynny „efekt wow”.
ZOBACZ TAKŻE:
- Nie tylko mole i karaluchy. Jesienią domy atakują też inne szkodniki
- Nim posiejesz nasiona koperku, zrób z nimi 1 rzecz. Wykiełkuje już po 4 dniach
- Niesłychana ulga w podatku PIT, o której nikt nie wie. Odliczysz wiele domowych sprzętów