Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Inspiracje > Już nie będziemy przestawiać zegarków na czas zimowy? Wydano oficjalne rozporządzenie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 08.10.2023 17:38

Już nie będziemy przestawiać zegarków na czas zimowy? Wydano oficjalne rozporządzenie

Zmiana czasu
Canva/Karolina Grabowska z Pexels

Czyżby to koniec letniego spóźniania się do pracy i zimowego wstawania godzinę za wcześnie? Zmiana czasu towarzyszyła nam od lat, jednakże miała ona wielu przeciwników. Czy w XXI zmiana czasu w ogóle ma sens?

Nad tym nie musimy się już zastanawiać. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, kolejne pokolenie o zmianie czasu będzie uczyło się już tylko z podręczników do historii. Kiedy zmiana czasu przejdzie do lamusa? Tym zajmiemy się w poniższym artykule.

Po co jest zmiana czasu?

Z czego wynikała decyzja o wprowadzeniu zmiany czasu? Jak mawia klasyk: „Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze”. Zmiana czasu wynikała przede wszystkim z pobudek ekonomicznych. Latem cofnięcie zegarów o godzinę, pozwoliło na dłuższe cieszenie się promieniami słońca.

Z kolei zimowa zmiana czasu miała na celu maksymalne wykorzystanie dnia. Wyobrażacie sobie wstawać o 6 zimą, gdyby obowiązywał czas letni? Wówczas rozwidniałoby się mniej więcej koło południa.

Czy wiecie, że już w 2019 roku trwały prace nad zniesieniem zmiany czasu? Parlament Europejski zadecydował, aby ostatnia zmiana czasu miała miejsce w 2021 roku, jednakże zgodę na to musiały wyrazić poszczególne państwa członkowskie.

Zmiana czasu 2.jpg
Canva/C k, Pexels

Koniec ze zmianą czasu w Polsce

Jak na złość, prace te nie zostały jednak w pełni ukończone. Przerwa nad nimi wywołana pandemią Covid-19 sprawiła, że parlamentarzyści widocznie zapomnieli o dokończeniu ustawy o zniesieniu zmiany czasu. Prace te do dziś nie zostały wznowione.

W Polsce na zniesienie zmian czasu będziemy musieli poczekać minimum do 2026 roku, w związku z decyzją premiera Mateusza Morawieckiego z 2022 roku o podpisaniu nowelizacji ustawy w zakresie zmiany czasu o kolejne kilka lat. W tym roku zmiana czasu nastąpi w nocy z 28 na 29 października. 

Społeczny odbiór zmiany czasu

Dla wielu z nas zmiana czasu jest kwestią normalną. Mimo to wiele osób się jej sprzeciwia. Przeciwnicy zmiany czasu podają za argument jej bezcelowość i rozregulowywanie zegara biologicznego.

Zwolennicy podkreślają korzystny wpływ na zdrowie, w związku z dłuższą ekspozycją na słońce, tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie oraz kwestie ekonomiczne. Czy Was też ciekawi, jak rozstrzygnie się ta sprawa?

Drodzy Czytelnicy, a czy Wy jesteście zwolennikami zmiany czasu, czy jej przeciwnikami? Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi opiniami w komentarzach.

Zmiana czasu 3.jpg
Canva/Peerayot, Getty Images

Zobacz także:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10