Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Jesienią i zimą stosuję na ramy okienne. Przykry problem już mnie nie dotyczy
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 07.10.2023 09:59

Jesienią i zimą stosuję na ramy okienne. Przykry problem już mnie nie dotyczy

pleśń
canva/HappyNati, shutter/Only_NewPhoto

Pleśń lubi wilgoć. Wystarczy, że nie będziemy wietrzyć regularnie w mieszkaniu, a szybko pojawi się w domu. Pierwsze oznaki grzyba zauważymy na oknach. Jeśli jednak będziemy przestrzegać kilku zasad, nie pojawi się on nigdy.

Doskonale sprawdzi się również profilaktyczne przecieranie ram okiennych. Zapomnijcie o drogiej i bardzo szkodliwej dla zdrowia chemii. Te produkty z kuchni zapobiegają powstawaniu pleśni w domu i dodatkowo zwalczą ją, jeśli wykwity się pojawią. Szybko, tanio i przede wszystkim skutecznie.

Dlaczego grzyb pojawia się na oknach i ścianach?

Jesień i zima to czas wprost idealny dla rozwoju pleśni w naszych domach. Dlaczego? O tych porach roku zamykamy już okna. Często nie zostawiamy ich nawet na mikrowentylacji, ponieważ na zewnątrz jest po prostu zimno.

Gdy dodamy do tego gotowanie, gorące prysznice i suszenie prania w mieszkaniu, mamy jak w banku, że pierwsze wykwity pleśni pojawią się już za chwilę. Grzyb uwielbia wilgoć, dlatego też tak ważne jest systematyczne wietrzenie pomieszczeń, również zimą.

Starajmy się także nie zamykać okien całkowicie, jeśli w pokoju postawiliśmy suszarkę z mokrym praniem. Dodatkowo polecam zastosować mój trik, dzięki któremu grzyb już nie pojawia się w moim domu. W dalszej części artykułu podpowiem również, jak z nim walczyć bez użycia chemii.

pleśń.jpg
canva/Larisa Svirdova

Jak zapobiegać powstawaniu grzyba?

Wykwity pleśni mogą pojawić się w każdym miejscu. Zwykle jednak pierwsze objawy widać na ramach okiennych. Grzyba możemy nie zauważyć przed dłuższy czas. Dzieje się tak najczęściej, kiedy mamy rolety.

Oprócz regularnego wietrzenia, jesienią i zimą przecieram regularnie ramy okienne octem. Do pojemnika z atomizerem wlewam wodę i ocet w proporcjach 1:1. Następnie pryskam ramę okna i przecieram ściereczką.

Po zabiegu otwieram okna na kilka minut, aby zapach octu całkowicie zniknął. Ocet jest jednym z najsilniejszych preparatów do walki z pleśnią. Jest naturalny, więc nie wywołuje reakcji alergicznych. Zabieg profilaktyczny przeprowadzam raz na 2-3 tygodnie.

Co zrobić, gdy grzyb już się pojawił?

Gdy wykwity pojawiły się na ramach okiennych lub ścianie, również zastosuj ocet. Warto jednak połączyć go wtedy z sodą oczyszczoną. Soda również wykazuje silne działanie przeciwgrzybicze. Jak to zrobić? Wsyp do pojemnika całe opakowanie sody.

Następnie dodaj ocet w takiej ilości, aby powstała gęsta papka. Pastę nałóż na waciki kosmetyczne, a następnie przyłóż w miejscach, w których pojawił się grzyb. Możesz zastosować również na ścianie. Nie bój się o farbę, nic jej się nie stanie.

Waciki pozostaw na 30 minut. Po tym czasie usuń je, a ramy okienne wyszoruj szczoteczką. Po pleśni nie zostanie żaden ślad. Okna profilaktycznie umyj wodą z octem. Jeśli grzyb pojawił się na ścianie, zdejmij wcześniej przyklejony wacik, a następnie miejsce po pleśni delikatnie przetrzyj. Gotowe!

pleśń.jpg
canva/FotoHelin Images

Zobacz także:

Tagi: Okna pleśń Ocet
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10