Kiedy w 2024 wypadają niedziele handlowe? Oto kompletna lista
Kwestia zakazu handlu w niedzielę pojawiła się w programach partii, które stworzyły koalicję w sejmie. Osoby, które nie były zwolennikami pracy w niedzielę, miały nadzieję, że zakaz zniknie. Jak więc będą wyglądały niedziele handlowe w 2024 roku?
W kwestii niedziel handlowych koalicja nie ma porozumienia. Są różne pomysły na to, jak powinno zmienić się prawo, jednak ostatecznej decyzji nie podjęto. Ile niedziel handlowych będziemy mieć w nadchodzącym roku?
Czy czekają nas zmiany przepisów?
Zakaz handlu w niedzielę ma swoich zwolenników i przeciwników. Podobnie jest w przypadku partii rządzących. Mogliśmy to zaobserwować w czasie kampanii wyborczych. Czy są szanse na zmiany w przepisach dotyczących zakazu handlu w niedziele?
Pojawił się pomysł wprowadzenia niedziel handlowych, za które pracownicy będą mogli wybrać dodatkowy dzień wolny w tygodniu. Inną opcją było wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu.
Na ten moment nie widać porozumienia w kwestii zakazu handlu w niedziele. Zmiany przepisów nie pojawiły się też w umowie koalicyjnej. To oznacza, że na razie zostajemy przy poprzednich przepisach. Jak dużo niedziel handlowych będzie w 2024 roku?
Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku?
W tym roku mamy 7 niedziel handlowych, podobnie jak w 2023 roku. Pojawiła się też zmiana dotycząca wigilii. 24 grudnia we wtorek będzie obowiązywał zakaz handlu od godziny 14:00. W 2024 roku niedziele handlowe wypadają:
- 28 stycznia,
- 24 marca,
- 28 kwietnia,
- 30 czerwca,
- 25 sierpnia,
- 15 grudnia,
- 22 grudnia.
Zakupów nie zrobimy we wszystkie pozostałe niedziele w roku. Warto pamiętać, że to nie wszystkie dni, w których sklepy będą zamknięte. Zakupów nie zrobimy też w święta. Kiedy jeszcze obowiązuje zakaz handlu?
W te dni też nie zrobisz zakupów
Zakaz handlu w niedzielę to nie wszystko. W święta i dni ustawowo wolne od pracy też nie zrobimy zakupów. W te dni możemy zrobić zakupy jedynie na dworcach, stacjach benzynowych, czy mniejszych sklepikach osiedlowych:
- 6 stycznia Trzech Króli (sobota),
- 1 kwietnia Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek),
- 1 maja Święto Pracy (środa),
- 3 maja Święto Konstytucji 3 Maja (piątek),
- 30 maja Boże Ciało (czwartek),
- 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek),
- 1 listopada Wszystkich Świętych (piątek),
- 11 listopada Święto Niepodległości (poniedziałek),
- 25 grudnia Boże Narodzenie (środa),
- 26 grudnia Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (czwartek).
Zobacz także:
- Uważasz się za speca od polskich seriali? Te kultowe produkcje z lat 70. pokonały prawie każdego
- Nie płacisz abonamentu RTV? Urząd Skarbowy ściągnie ci sam pieniądze z konta
- Zbierz je, dodaj ocet i odstaw na 2 tygodnie. Nie ma lepszego środka na kurz w domu