Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Nie płacisz abonamentu RTV? Urząd Skarbowy ściągnie ci sam pieniądze z konta
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 02.01.2024 13:53

Nie płacisz abonamentu RTV? Urząd Skarbowy ściągnie ci sam pieniądze z konta

abonament RTV
Canva / aliaksandrbarysenka; dencreative, Getty Images

Sporo osób unika płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Część osób w ogóle nie zarejestrowała odbiorników, które mają w domach. Trwają kontrole, których celem jest wyegzekwowanie należności za nieopłacony abonament.

Poczta Polska sprawdza, czy w prawidłowy sposób zarejestrowaliśmy odbiorniki. Za pobranie zaległych opłat odpowiedzialny jest Urząd Skarbowy. Ile wynosi kara za nieuregulowanie opłaty abonamentowej na czas?

Trwają kontrole w całej Polsce

Abonament radiowo-telewizyjny wzbudza sporo kontrowersji. Wiele osób go nie płaci i unika, a nawet nie rejestruje odbiorników, które ma w domu lub samochodzie. Wzmożone kontrole trwają od stycznie 2023 roku.

Urząd Skarbowy wyegzekwował około 20 mln zł zaległego abonamentu, jednak to nie koniec. Kontrole nadal trwają, jednak nie są łatwe. Urzędnicy nie mogą bez naszej zgody wejść do domu, nie mogą też nałożyć kary na podstawie zdjęcia odbiornika radiowego w aucie.

Dużo łatwiejsze zadanie mają urzędnicy, jeśli dana osoba już kiedyś zarejestrowała telewizor lub radio. Jeśli nie płaciliśmy abonamentu, możemy spodziewać się, że Urząd Skarbowy przejmie środki na naszym koncie.

telewizja
Canva / Nothing Ahead, Pexels

Urząd Skarbowy ściągnie pieniądze z twojego konta

Kara za niepłacenie abonamentu radiowo-telewizyjnego i niezarejestrowanie odbiornika jest naprawdę wysoka. Wynosi 30-krotność miesięcznej stawki abonamentowej. Jeśli zalegamy z opłatami, sprawa zostanie przekazana do naczelnika urzędu skarbowego.

Od stycznia do listopada w 2023 roku urząd skarbowy w województwie kujawsko-pomorskim wyegzekwował 770 tys. zł zaległego abonamentu. Urząd Skarbowy zabezpiecza środki na koncie osoby, która nie płaciła abonamentu. Czy można się od tego odwołać?

Od opłat można się odwołać

Kontrole prowadzone w 2023 roku były naprawdę rygorystyczne. Sporo środków w ten sposób udało się zabezpieczyć. Jednak osoby, na które zostały nałożone kary, mogą się od nich odwołać.

W niektórych sytuacjach kara może być umorzona. Inną opcją będzie rozłożenie spłaty kary na raty. W 2022 roku o umorzenie kary złożyło wniosek 3 476 osób, na które została nałożona kara za niepłacenie abonamentu.

pieniądze
Canva / piotr290, Getty Images

Zobacz także: