Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Koszmarne co dzieje się, gdy wlewasz ciepłą wodę z kranu do czajnika. Niewielu zna prawdę
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 29.03.2023 17:36

Koszmarne co dzieje się, gdy wlewasz ciepłą wodę z kranu do czajnika. Niewielu zna prawdę

Nalewanie wody do czajnika
canva/philly077

Wlewanie ciepłej wody do czajnika, aby ją zagotować, nie jest dobrym pomysłem. Wiele osób, zastanawia się, czemu tak się dzieje. Dlatego, w niniejszym artykule opowiemy, dlaczego nie używać ciepłej wody do zagotowania jej w czajniku.

Dlaczego nie wolno wlewać ciepłej wody do czajnika?

Z prostego powodu — ponieważ może zawierać w sobie zdecydowanie więcej metali ciężkich. Wynika to z tego, że ciepła woda musi gdzieś zostać podgrzana. Najczęściej jest to robione w bojlerach czy kotłach grzewczych, w jakich mogą gromadzić się niepożądane zanieczyszczenia. 

Do tego, większość elementów armatury łazienkowej czy kuchennej jest wykonane z mosiądzu, który zawiera dość spory dodatek ołowiu.  

przezroczysty czajnik i gotująca się woda.png
canva/yourapechkinphotos
Niszczą meble, elewacje i rośliny. Wystarczy zrobić 1 rzecz, aby się ich pozbyć

Jaka jest różnica między ciepłą a zimną wodą?

Naukowcy są zgodni, że ciepła woda zawiera w sobie więcej zanieczyszczeń, w tym, jak wspomnieliśmy wcześniej, metali ciężkich. Dlatego może być szkodliwa dla zdrowia. Bardziej pod tym względem narażone są osoby chore, mające alergie czy dzieci. 

Dodatkowo, poprzez ciepłą wodę można łatwiej zarazić się legionellą. Dlaczego? Ponieważ ma zdecydowanie lepsze warunki do bytowania, niż w zimnej. Optymalna temperatura do wzrostu bakterii legionelli to 38 stopni Celsjusza.

Jak usunąć kamień z czajnika?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak usunąć kamień z czajnika:

  • z pomocą sody oczyszczonej, która jest w stanie oczyścić zarówno zwykły czajnik, jak i ten elektryczny. Potrzebujemy rozpuścić w zagotowanej wodzie 3 łyżeczki sody. Po jej użyciu należy przepłukać czajnik i zagotować wodę raz jeszcze. Tym sposobem, pozbędziemy się nieprzyjemnego smaku, jaki zostawia soda.
  • kwasek cytrynowy również może posłużyć do usunięcia kamienia z czajnika. W tym celu rozpuszczamy jedną saszetkę w litrze wody. Odstawiamy urządzenie na kilka godzin. Chodzi o to, aby kamień został jak najmocniej rozpuszczony przez kwas. Na sam koniec, kilka razy płuczemy czajnik wodą.
Tagi: Kuchnia