DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Kratkę wentylacyjną trzeba myć przynajmniej raz w miesiącu. Tak robię to ja
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 11.09.2023 16:37

Kratkę wentylacyjną trzeba myć przynajmniej raz w miesiącu. Tak robię to ja

Czyszczenie kratki wentylacyjnej
canva/TRAVELARIUM, Getty Images

Kratka wentylacyjna to jeden z tych elementów wyposażenia, który czyści się rzadko, bo znajdują się w trudno dostępnych miejscach i wydają się mniej istotne dla utrzymania ogólnego porządku w domu. To jednak błąd, bo kratki wentylacyjne pełnią ważną funkcję i zapewniają czyste powietrze w domu.

Dlaczego trzeba czyścić kratkę wentylacyjną?

Kratka wentylacyjna ma za zadanie usunąć zanieczyszczone powietrze z pomieszczenia, do którego świeże powietrze dotrze z kolei przez przerwy w oknach czy inne nieszczelności. Taki obieg powietrza gwarantuje jego czystość w naszym mieszkaniu czy domu. Zanieczyszczenie kratki wentylacyjnej to jeden z powodów, przez które wentylacja nie działa prawidłowo, co może odbić się negatywnie na zdrowiu i samopoczuciu mieszkańców.

Niesprawna wentylacja może powodować problemy z poziomem wilgotności w pomieszczeniu, zaciąganie zanieczyszczonego powietrza i nieprzyjemnych zapachów do środka, a co gorsze w zanieczyszczonych kanałach wentylacyjnych mogą rozwijać się niebezpieczne dla zdrowia pleśni, grzyby, roztocza. To wszystko może przyczynić się do rozwoju chorób układu oddechowego oraz alergii.

Jak często powinno czyścić się kratkę wentylacyjną?

Kratkę wentylacyjną najlepiej czyścić raz w miesiącu. Do usunięcia powierzchownego kurzu możemy użyć odkurzacza. Długa rura ze szczotką z włosia ułatwi nam dotarcie do najwyżej położonych kratek wentylacyjnych. To jednak nie wystarczy, by usunąć osadzony na kratce wentylacyjnej tłuszcz czy większy brud, bakterie i roztocza.

Jak wyczyścić kratkę wentylacyjną z brudu i tłuszczu?

Aby dokładnie wyczyścić kratkę wentylacyjną, należy ją zdemontować. Nie jest to trudne, wystarczy delikatnie podważyć brzegi kratki za pomocą np. cienkiego śrubokręta. Metalową kratkę można namoczyć w wodzie z płynem do naczyń, a następnie brud usunąć za pomocą gąbki do naczyń, pędzelka, starej szczoteczki do zębów lub patyczka do uszu. Metalową kratkę możemy też włożyć do zmywarki. Pamiętajmy o dokładnym wysuszeniu, zanim założymy kratkę na miejsce.

Kratki wentylacyjne wykonane z plastiku także możemy umyć w zmywarce, jednak temperatura mycia nie powinna przekraczać 40 st. C. Można także na kilka godzin namoczyć kratkę w misce z wodą i detergentem do mycia naczyń lub mydłem w płynie, a następnie ręcznie usunąć pozostałe zabrudzenia.

Projekt bez nazwy (62).jpg
canva/Andrey Chuprinov, Getty Images

Przy czyszczeniu kratek wentylacyjnych sprawdzą się też wszelkiego rodzaju myjki ciśnieniowe

Aby zdezynfekować kratkę wentylacyjną, możemy także sięgnąć po sodę oczyszczoną. Po umyciu kratki wodą z detergentem i usunięciu brudu kratkę posypujemy sodą oczyszczoną i zostawiamy na 15 minut. Po tym czasie spłukujemy bieżącą wodą i wycieramy do sucha.

Projekt bez nazwy (63).jpg
canva/Alena Zumrut, Getty Images
Polecane