Łazienka jest pomieszczeniem sanitarnym, które służy do utrzymywania higieny osobistej. Prawie zawsze znajduje się w domach, mieszkaniach czy też hotelach, a także w miejscach publicznych. Według polskiego prawa w łazienkach znajdujących się w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych, musi znajdować się miejsce na umywalkę, wannę lub prysznic, pralkę, oraz kosz na brudne ubrania. Za czasów PRL sytuacja ta wyglądała nieco inaczej. Łazienka często była wspólna dla kilku lokali. Dodatkowo nie wymagano miejsca na umywalkę, a pralka mogła znajdować się w kuchni. Aktualnie łazienka powinna być wentylowana, oraz powinna mieć dostęp zarówno do zimnej, jak i ciepłej wody.
Pierwsza łaźnia powstała w 1700 roku p.n.e. w pałacu w Knossos na Krecie. Publiczne toalety w starożytności nie należały do dyskretnych – zamiast tego były częstym miejscem spotkań i dyskusji. Nie było także podziału na część damską i męską. Dzięki utrzymywaniu higieny zmniejszono ryzyko wybuchów epidemii, jednak w średniowieczu zmniejszono dbałość o higienę. Wynikało to między innymi z przeświadczenia, że kąpiele są niezdrowe. Natomiast skrajne zaniedbanie miało miejsce w XVII wieku, w którym swoje potrzeby załatwiano w pokojach. Na szczęście w późniejszych latach ludzie na nowo zaczęli dostrzegać konieczność utrzymywania higieny osobistej.
Aktualnie istnieją przeróżne łazienki. Od małych, minimalistycznych łazienek, aż po takie, które zdumiewają swym rozmiarem i przepychem. Obecnie do najpopularniejszych stylów łazienek należą między innymi: w stylu nowoczesnym, tradycyjnym, wiejskim, rustykalnym czy też wiktoriańskim.
Inspiracji można szukać w internecie, prasie, czy też w filmach. Na stronach producentów mebli łazienkowych także znajdują się katalogi ze zdjęciami gotowych wnętrz, które wyposażone są w ich meble.
Wiele osób podczas planowania łazienki zastanawia się co jest lepsze - wanna czy prysznic? Wanna z pewnością sprzyja relaksowi i odprężeniu, zwłaszcza po ciężkim dniu. Jest także wygodnym rozwiązaniem podczas kąpieli małego dziecka. Prysznic natomiast jest bardziej ekologiczny i ekonomiczny przez znacznie mniejsze zużycie wody. Dużo osób ceni sobie prysznic także za higieniczność, ponieważ nieczystości zmywane z ciała spływają od razu do odpływu. Branie pryszniców jest również orzeźwiające, a także zwykle szybsze od kąpieli w wannie.
Ciekawym rozwiązaniem może być także wanna z prysznicem, czyli z zasłoną lub kabiną prysznicową. Dzięki temu można na co dzień korzystać z codziennych, szybkich pryszniców, nie rezygnując też przy tym z okazjonalnego relaksu w wannie.
Pokaż więcej
Wielu z nas zostawia otwarte drzwi pralki po praniu, myśląc, że to dobry sposób na wysuszenie bębna i zapobieganie nieprzyjemnym zapachom. Ja też tak robiłem przez długi czas, wierząc, że to najlepsze rozwiązanie. Jednak po przeanalizowaniu różnych źródeł i zgłębieniu tematu, odkryłem, że to powszechny błąd, który może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Zatkane toalety to problem, z którym każdy z nas spotyka się co jakiś czas. Choć może się to wydawać stresujące, istnieją skuteczne domowe sposoby na odblokowanie toalety bez konieczności wzywania hydraulika. Dlatego poniżej zdradzam kilka prostych i łatwych do zastosowania metod, które mogą pomóc rozwiązać ten problem w warunkach domowych.
Zbliżająca się zima sprawia, że wyciągamy powoli z szaf i schowków nasze puchowe kurtki. Często po długim przechowywaniu kurtki są zbite, zdeformowane i brzydko pachną. Dlatego przed rozpoczęciem zimowego sezonu zawsze wkładam je do pralki.Aby uniknąć zbicia się puchu, wrzucam razem z kurtkami jedną rzecz do bębna. Po wyjęciu moje kurki są idealnie puszyste, a do tego ślicznie i świeżo pachną. Niżej zdradzam mój świetny trik.
Oszczędność wody to jedna z najważniejszych kwestii związanych z ochroną środowiska. Zasoby wody na naszej planecie kurczą się z roku na rok, a warto wiedzieć, że jedynie 3% wszystkich wód na Ziemi to wody słodkie.Wiąże się z tym jeszcze jedna kwestia, którą dostrzegamy na co dzień, mianowicie koszty wody. Te ciągle rosną, dlatego tym bardziej warto szukać sposobów na oszczędności. Jest na to jeden patent.
W Internecie można znaleźć wiele przydatnych trików na utrzymanie porządku w domu. Przepisy na domowe środki czystości, patenty na pielęgnację mebli czy walkę z kurzem - to wszystko serwują internetowe portale oraz influencerzy.Często nawet okazuje się, że rzeczy, które wydawały się trywialne, robimy niekoniecznie prawidłowo. Dzisiaj zajmiemy się pozornie prostą czynnością, czyli zakładaniem kostki do WC. Czy na pewno jest to banalne, jak uważamy?
Czyszczenie czarnej armatury zdecydowanie nie należy do najprostszych. To niestety właśnie na niej najszybciej zauważamy osad z kamienia, a na granitowych zlewozmywakach widać niemalże każdą kroplę wody.Czarna armatura to zmora każdego pedanta. Na szczęście z pomocą przychodzą domowe sposoby, dzięki którym utrzymanie czarnej kuchni i łazienki w idealnym porządku stanie się łatwizną.
Czyszczenie fug to dla wielu z nas zmora każdego dokładnego sprzątania łazienki. Nie bez powodu odwlekamy tę czynność w czasie, decydując się na nią nie częściej, niż kilka razy w roku.Nic w tym dziwnego, ale z drugiej strony właśnie przez brak systematyczności, narażamy się na żmudne szorowanie. Czy jednak wiecie, jak ułatwić sobie to zadanie? Zobaczcie, jak sprawić, aby czyszczenie fug było prościzną.
Zapewne regularne czyszczenie ubikacji, stanowi waszą rutynę sprzątania mieszkania. Czasem jednak (szczególnie przy leciwych muszlach klozetowych), może to nie wystarczyć.Zamiast borykać się ze żmudnym szorowaniem, postawcie na sprawdzone rozwiązania. Nie wiecie, czym doczyścić kamień i żółte zacieki? Nic prostszego. Po prostu rozkrusz ją i rozsyp w ubikacji. Po nocy nie poznasz swojego WC.
Czyszczenie fug to nie lada wyzwanie, którego jednak musimy się podjąć, jeśli zależy nam na czystych i dobrze prezentujących się pomieszczeniach. Brudne fugi potrafią bowiem popsuć cały efekt aranżacji i sprawić, że wnętrza będą wyglądały mało estetycznie.Skuteczne mycie fug wymaga połączenia dwóch metod - zastosowania preparatu czyszczącego oraz narzędzia, które poradzi sobie z brudem zalegającym w szczelinach. Obydwie te rzeczy możemy przygotować domowymi sposobami.
Czy ktokolwiek wyobraża sobie miłośnika kulinariów bez papieru do pieczenia? Jak się okazuje, miejsce tego produktu jest nie tylko w kuchni, chociaż trzeba przyznać, że bez niego trudno przygotować pyszne ciasta.Próbowaliście kiedyś wykorzystać papier do pieczenia w łazience? Jeśli nie to duży błąd. W tym artykule zdradzimy Wam kilka jego nietypowych zastosowań, po których inaczej spojrzycie na domowe środki czyszczące.
Urządzając mieszkanie, coraz większą uwagę przywiązujemy do wystroju łazienki. W tym pomieszczeniu spędzamy wiele czasu, nie tylko dbając o higienę, ale także relaksując się, dlatego ważne jest dla nas przyjemne otoczenie.Klimat spokoju i błogości w łazience osiągniemy, jeśli postawimy na styl rustykalny, który łączy w sobie elementy natury, vintage i wiejskiej sielanki.
W łazience spędzamy więcej czasu niż często zdajemy sobie z tego sprawę. To dlatego aranżacja tego wnętrza jest tak istotna. Warto tu zadbać nie tylko o estetykę, ale przede wszystkim o ergonomię pomieszczenia.W łazience chcemy mieć wszystko pod ręką, by sprawnie wykonać makijaż, zadbać o włosy i higienę osobistą. Z tego powodu w tym pomieszczeniu ląduje wiele przedmiotów, które o dziwo nie powinny się tam znaleźć. O jakich rzeczach mowa?
Zapowiadane ostatnio podwyżki cen prądu skłaniają nas do coraz mocniejszego zacieśniania pasa. Oszczędności warto szukać w użytkowaniu niepozornych sprzętów oraz instalacji.Przykładem urządzenia, które zużywa mnóstwo prądu, jest bojler. Jest on zaraz po płycie indukcyjnej drugim największym pożeraczem prądu w gospodarstwach domowych. Wystarczy jednak wystrzegać się kilku błędów, by zaoszczędzić sporo energii i pieniędzy na podgrzewaniu wody.
Dywanik to nieodzowny element aranżacji łazienki. Czyni wnętrze bardziej przytulnym i efektownie się prezentuje, ale jest też bardzo praktyczny, zwłaszcza przy wychodzeniu z wanny czy prysznica.Ze względu na intensywne użytkowanie, dywaniki łazienkowe szybką się brudzą i trzeba je regularnie czyścić. Wielu z nas korzysta przy tym z pralki. Okazuje się jednak, że nie jest to zalecana praktyka. Dlaczego nie warto prać dywaników w pralce?
Zbliża się wiosna, a to w wielu domach oznacza wielkie porządki. Po zimie myjemy szyby, wymieniamy garderobę na letnią, ale też warto pomyśleć o porządnym myciu kafelek w kuchni i łazience.Przynajmniej kilka razy w roku warto wyczyścić płytki razem z fugami. Jednak co zrobić, żeby efekt został z nami na dłużej? Idealny preparat do mycia płytek zrobisz za niecałe 7 zł.
Przestawienie się ze sklepowych detergentów na domowe środki czystości to nie taka prosta sprawa. Czy one naprawdę działają? Jak ich używać? Co ze sobą połączyć? Na te wszystkie pytania znajdziesz dzisiaj odpowiedź.Przede wszystkim robienie domowych środków czystości nie musi być trudne. Niezbędne składniki kupimy za grosze. Przestań używać detergentów ze sklepów i pozbądź się ciężkiej chemii z domu. Poznaj przepisy na domowe środki czystości do różnych powierzchni.
Odblokowanie toalety to jedna z trudniejszych domowych czynności, jaką możemy wykonać w łazience. Chociaż zwykle każdy z nas wie, w jaki sposób należy uporać się z kamieniem, czy zaciekami w WC, odetkanie zatoru to wyzwanie dla wielu z nas.Na szczęście z pomocą przychodzą tu sprawdzone metody internautów. Pewien YouTuber wymyślił szybki i prosty sposób na odblokowanie toalety. Jego pomysł to prawdziwy viral. Film obejrzało już ponad 5,5 mln użytkowników.
Mycie toalety to nie jest najprzyjemniejszy obowiązek. Największym wyzwaniem jest osiadający wewnątrz muszli osad, który coraz gorzej wygląda. Jak się go pozbyć? Nie musisz kupować drogich detergentów.Czysta ubikacja przy użyciu domowych środków czystości jest możliwa. Proste domowe kostki do mycia toalety zrobisz sam. Składników nie musisz szukać, wszystkie masz w domu.
Próbowaliście kiedyś czymkolwiek wyczyścić fugi w łazience, czy w kuchni? Zapewne kojarzy wam się to ze żmudnym szorowaniem i wykorzystywaniem drogiej chemii. Tymczasem okazuje się, że środek do czyszczenia fug macie w zasięgu ręki.Wszystko, czego potrzebujecie to 3 popularnych produktów, które z łatwością poradzą sobie z usunięciem kamienia, pleśni, czy innych zabrudzeń. Zobaczcie, jak przygotować domowy środek do czyszczenia fug.
Domowe środki czystości mogą zastąpić detergenty ze sklepów. Skutecznie wyjmujemy z ich pomocą łazienkę, wyczyścimy kuchnię, a nawet meble w salonie. Wystarczy wiedzieć, jakie składniki ze sobą połączyć.Nadal trwa sezon na pomarańcze, mandarynki i grejpfruty. Nie tylko dostarczają nam mnóstwo witaminy C, ich skórki pomogą utrzymać porządek w domu. Sprawdź ten przepis na domowy płyn do mycia różnych powierzchni.
Włosy w odpływie to prawdziwa zmora łazienek. Niby pamiętamy, aby regularnie oczyszczać odpływy pod prysznicem, w wannie, czy w umywalce, ale umówmy się – któż z nas chociaż raz w życiu nie walczył z uporczywym kołtunem w kratce ściekowej?Okazuje się jednak, że zatkany odpływ to jeszcze nie powód, by wzywać hydraulika. Istnieje sprawdzony sposób na włosy w odpływie, który stosuję od lat. Nie raz to właśnie on uratował mnie w sytuacjach kryzysowych. Koniecznie musicie poznać mój patent.
Silikon w łazience pełni niezmiernie ważną funkcję. To dzięki niemu wilgoć i woda nie docierają w miejsca trudne do osuszenia. Paradoksalnie to właśnie silikon odpowiada za minimalizowanie pleśni w łazience.Przy okazji to także wspaniały uszczelniacz do kabin prysznicowych czy zlewów. Aż strach pomyśleć, jak wiele wody wylewałoby się na posadzkę, gdyby nie wspomniany silikon. Niestety, środek ten przestaje być tak wychwalany, gdy przychodzi nam do głowy jego wyczyszczenie. Czy wiecie jak zabrać się za czyszczenie silikonu? Jeśli nie, to zaraz wam to objaśnię.
Proszek do pieczenia dodajemy do ciast i ciasteczek, ale możemy go wykorzystać nie tylko w kuchni. Moja babcia stosuje go w czasie sprzątania, ale to nie wszystko. Przydaje się też, kiedy robimy obiad.Proszek do pieczenia ma dużo więcej zastosowań, niż nam się wydaje. Sprawdź, do czego używa go moja babcia. Wykorzystaj potencjał proszku do pieczenia w 100 procentach.
Rybiki cukrowe to prawdziwe łazienkowe zmory. Chociaż nie są one groźne dla ludzi, ich wygląd odstrasza niejednego. Niestety wciąż wielu z nas nie wie, jak skutecznie z nimi walczyć.Tymczasem okazuje się, że jest to prostsze, niż mogłoby się wydawać. Moja siostra zdradziła mi patent na to, jak walczy z rybikami cukrowymi w swoim domu. Gdy tylko rozsypałem to w łazience, zadziały się cuda.
Jak wielu środków czyszczących używacie do mycia łazienki? Na pewno wielu biorąc pod uwagę dostępne w sklepach różnorodne preparaty.Tymczasem okazuje się, że wystarczą zaledwie dwa produkty, aby doczyścić nawet silne zabrudzenia na płytkach i armaturze łazienkowej. Już po 15 minutach nie poznacie swojej łazienki. Jak to możliwe? Zobaczcie sami.
Co może być piękniejszego od skutecznego środka czyszczącego, który w dodatku będzie ekologiczny, łatwy w przygotowaniu i wielozadaniowy? Mógłby być za darmo, prawda?Proszę, DomekiOgródek spełnia wasze najskrytsze marzenia, prezentując wam patent na domową pastę do czyszczenia, którą wykonacie za okrągłe 0 złotych. Potrzebne składniki na pewno zalegają w waszych szafkach.
Nietypowe patenty, na które natrafiamy w Internecie, niejednokrotnie ułatwiają nam życie. Niestety, wśród nich są też te, które przyczyniają się do jego utrudnienia.Ten trend z TikToka z pewnością nie należy do tych pierwszych. Przez nierozważne wygłupy możecie mieć ogromny problem, co zresztą spotkało popularną parę tiktokerów.
Zastanawialiście się kiedyś jak pobyć się pleśni w łazience? Miejsce to jest szczególnie na nią narażone z racji na wilgotne środowisko. Jeśli mieliście kiedykolwiek z nią problem, wiecie, że usunięcie pleśni nie należy do najłatwiejszych.Tu z pomocą przychodzi patent, który kosztuje jedynie 4 zł, a pozwala na dobre pozbyć się grzyba z łazienki. Jak to możliwe? Dlaczego patent ten jest tak tani? Zobaczcie sami.