Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Ksiądz ma prawo odmówić pogrzebu? Istnieje kilka wyjątków
Kamil Świętek
Kamil Świętek 03.11.2023 15:29

Ksiądz ma prawo odmówić pogrzebu? Istnieje kilka wyjątków

Pogrzeb
Canva/Kameleon007, Getty Images Signature

Czy ksiądz ma prawo odmówić pogrzebu? Teoretycznie każda ochrzczona osoba powinna być pochowana w obrządku katolickim. Czy jednak księża mają możliwość decydowania o tym, kogo chcą pochować?

Okazuje się, że tak. Kwestie te zawsze rodzą ogromne oburzenie wśród wiernych, jednakże istnieją szczególne przesłanki do tego, by ksiądz odmówił ochrzczonej osobie pochówku. Kiedy może to zrobić?

Pogrzeb w obrzędzie katolickim

Pogrzeb w obrzędzie katolickim jest każdemu z nas dobrze znany. Wystarczy chociaż raz uczestniczyć w takiego typu ceremoniach, by wiedzieć, że nie należą one do przyjemnych. Trumna stojąca na środku kościoła, płacząca rodzina zmarłego i przejazd na cmentarz, gdzie następuje uroczyste pochowanie ciała.

Trudno zapomnieć te sceny. Wydaje się, że w tak smutnej chwili to właśnie księża powinni dać rodzinie nieco otuchy i zrozumienia; pocieszyć ich w trudnym czasie i wytłumaczyć, że zmarły jest teraz w lepszym świecie.

Tymczasem pogrzeb może być przyczyną licznych sporów. Najwięcej z nich wywołuje odmówienie zmarłemu pochówku. Czy ksiądz w ogóle ma do tego prawo? Kiedy może to zrobić? Te kwestie wyjaśniamy poniżej.

Pogrzeb 2.jpg
Canva/Lucian Coman, lucian coman's Images

Czy ksiądz może odmówić pochówku zmarłego?

Okazuje się, że tak. Księża mają prawo odmówić ceremonii pogrzebowej mimo tego, że zmarły był ochrzczony i takowe prawo mu przysługuje. Przykładem odmówienia organizacji pogrzebu była sytuacja z Kostkowa w województwie pomorskim z 2017 roku, kiedy to ksiądz odmówił pochówku 56-latka.

— Usłyszałam, że ojciec był pijakiem i rzadko bywał w kościele. Na koniec proboszcz powiedział, że to będzie nauczka dla innych — podaje córka zmarłego mężczyzny wywiadzie dla Faktu.

— Tata czasem wypił, ale nikomu krzywdy nie robił. W dodatku był bardzo wierzący i często chodził na msze, przyjmował kolędę. W jego domu na ścianach wiszą święte obrazy — zapewniała kobieta.

Czy ksiądz w ogóle miał prawo zachować się w ten sposób?

Kiedy ksiądz może odmówić organizacji pogrzebu?

We wspomnianej powyżej sytuacji, ksiądz nie zezwolił na wniesienie trumny do kościoła. Czy dokonał on słusznej decyzji? Jak tłumaczy:

— Nie zgadzając się na trumnę w kościele, spełniłem życzenie zmarłego, którego na mszy widziałem ostatni raz 20 lat temu — komentuje proboszcz.

Wedle prawa kanonicznego ksiądz ma prawo odmówić organizacji pogrzebu, jeśli zmarły:

  • był jawnym grzesznikiem;
  • dopuszczono się kremacji ciała, ze względu na brak wiary w zmartwychwstanie;
  • deklarował się jako apostata, heretyk, schizmatyk.
Pogrzeb 3.jpg
Canva/SeventyFour, Getty Images

Jawny grzesznik wedle religii

Kim jednak wedle wiary katolickiej jest jawny grzesznik? Przykładowo może to być osoba skazana za pedofilię. Z drugiej strony osoba jawnie nadużywająca alkoholu również może być posądzona o popełnianie świadomego grzechu. W tej sytuacji jednak jest to indywidualne podejście księży, przez co można stwierdzić, że zmarły 56-latek został potraktowany zbyt surowo.

O ile każdy wierzący człowiek jest w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest grzech, co powiecie na to, że życie w konkubinacie również może być pretekstem do odmowy udzielenia pogrzebu zmarłemu?

– W przypadku konkubinatu, gdy nie istniała żadna przeszkoda do zawarcia małżeństwa, sprawa wydaje się stosunkowo prosta. Zainteresowane osoby wykazują najczęściej złą wolę, nie chcąc zawrzeć prawdziwego małżeństwa. Duszpasterz posiada więc prawo do odmowy pogrzebu lub przynajmniej do odprawienia w sposób mniej uroczysty samej ceremonii — czytamy na stronie opoka.org.pl.

Drodzy Czytelnicy, jak sądzicie, czy ksiądz z parafii w Kostkowie popełnił błąd, czy też zachował się jak prawdziwy profesjonalista? Podzielcie się z nami waszymi opiniami w komentarzach.

Zobacz także: