DomekIOgrodek.pl
Kuchnia w domu

unsplash.com/Sidekix Media (CC0 Domena publiczna)

Kuchnia otwarta czy zamknięta – jaką opcję wybrać?

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Zarówno kuchnia otwarta, jak i zamknięta, mają swoje wady i zalety. Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania kierujmy się swoimi codziennymi przyzwyczajeniami, a także wielkością domu.

Decyzja o tym, czy Twoja kuchnia będzie otwarta, czy ma pozostać niezależnym pomieszczeniem, jest bardzo istotna, gdy aranżujesz swoje wnętrza i dobierasz do niego meble. To, czy kuchnia będzie połączona z jadalnią lub salonem ma decydujące znaczenie dla utrzymania stylu i doboru wyposażenia. Zanim dokonasz wyboru, poznaj plusy i minusy obydwu rozwiązań.

Jaką kuchnię wybrać?

Przy dokonywaniu wyboru warto wziąć pod uwagę nasze upodobania towarzyskie, kulinarne czy zamiłowanie do zachowywania porządku. Jeśli nie przepadasz za zapachami gotowanych dań, kuchnia otwarta nie jest dla Ciebie. Natomiast jeśli jesteś osobą zapracowaną i niegotującą, jest to rozwiązanie, które pozwoli Ci zwiększyć przestrzeń użytkową w domu przy jednoczesnym braku uciążliwych woni. Miłośnicy przyjęć, lubiący wspólne przygotowanie posiłków z przyjaciółmi, powinni wybrać kuchnię otwartą. Wybierając to rozwiązanie, pamiętajmy o zastosowaniu dobrej wentylacji i okapu, gdyż podczas gotowania wydziela się para wodna, która łącząc się z cząsteczkami kurzu, osadza się na sprzętach kuchennych.

Kuchnia otwarta i zamknięta - wady i zalety

Wybierając kuchnię zamkniętą, nie musimy przejmować się bałaganem nagromadzonym w trakcie przygotowania posiłków – jeśli mamy gości, wystarczy zamknąć drzwi. Zapobiegniemy także przedostawaniu się kuchennych zapachów do pozostałych części domu, nie będziemy też słyszeć odgłosów pracującej zmywarki czy okapu, a kuchnię będzie łatwiej urządzić. Minusem jest jednak to, że pomieszczenie oddzielone ścianami wydają się mniejsze. W niewielkiej kuchni często jest też zbyt mało miejsca na konsumowanie posiłków, dlatego naczynia oraz potrawy trzeba przenosić do stołu w salonie.

Kuchnia otwarta sprawia, że wnętrze domu wygląda na bardziej przestronne. To rozwiązania sprzyja integracji, ponieważ nie izoluje osoby gotującej posiłki od reszty domowników czy gości. Minusem jest to, że intensywne zapachy przygotowywanych dań roznoszą się po całym domu, co dla wielu osób może być niekomfortowe. Otwarta kuchnia powinna być dopasowana do jadalni lub salonu, z którymi jest połączona, dlatego urządzenie jej jest trudnym zadaniem.

Jak widać, poza wielkością domu znaczenie przy wyborze kuchni otwartej czy zamkniętej ma szereg innych czynników. Sugerujmy się więc swoimi preferencjami dotyczącymi codziennego życia i tym, co jest dla nas w kuchni ważne.

Źródło: ladnydom.pl

Podobne artykuły

Małe mieszkanie

Architektura

Jak urządzić małe mieszkanie – porady, zasady oraz dobór mebli

Czytaj więcej >
Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >