DomekIOgrodek.pl
Kwiat

pixabay.com/Engin_Akyurt (CC0 Domena publiczna)

Które kwiaty wybrać do sypialni?

13 Lutego 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Wielu sądzi, że kwiaty w sypialni nie są najlepszym pomysłem. Po części jest to prawda, ponieważ w nocy proces fotosyntezy się odwraca, i rośliny zaczynają pobierać tlen w trakcie naszego snu. Istnieje jednak na to sposób!

Trzymanie roślin w pokojach, w których śpimy, od zawsze jest sporną kwestią. Dzieje się tak dlatego, że nocą rośliny zaczynają pobierać z otoczenia tlen i wydalać dwutlenek węgla. Może to skutkować gorszym snem.

Czy w takim razie powinniśmy zrezygnować z kwiatów w sypialni? Absolutnie nie!

Kwiaty w sypialni - wybierz dobrze

Jeśli obawiasz się zaburzeń snu, wybierz rośliny z odwróconą fotosyntezą. Te gatunki nie dość, że ci nie zaszkodzą, to jeszcze znacznie dotlenią organizm i nawilżą powietrze, a wręcz ułatwią zaśnięcie.

Na rynku dostępnych jest wiele roślin, które wytwarzają nocą tlen. Rośliny przystosowane do upalnego i suchego klimatu potrafią wspaniale pochłaniać dwutlenek węgla nocą.

Mimo wszystko pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru. Zdecydujmy się na 2, 3 egzemplarze na parapecie, nie więcej. W końcu kwiaty mają być dodatkiem, a nie głównym bohaterem sypialni.

Kwiaty w sypialni - które wybrać?

Świetnym wyborem będzie popularny skrzydłokwiat. Jego zaletą jest to, że doskonale oczyści powietrze ze szkodliwych substancji, które wydzielają dywany, wykładziny i meble. Nie potrzebuje bezpośredniego nasłonecznienia, więc jeśli do naszej sypialni nie wpada zbyt wiele światła, to nie szkodzi. 

Polecamy również kaktusy, najlepiej bożonarodzeniowy i wielkanocny. Pochłaniają w nocy dwutlenek węgla, jonizują i nawilżają powietrze. Nie trzeba ich często podlewać, ani nie wymagają zaawansowanej pielęgnacji.

Aloes to jedna z roślin produkująca najwięcej tlenu, który wytwarza właśnie nocą. Świetnie filtruje i nawilża powietrze. Ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, a także przeciwzapalne. Nie jest wymagający, ale warto postawić go w najbardziej nasłonecznionym miejscu w pokoju.

Bluszcz ma niezwykłą zdolność do pochłaniania szkodliwych substancji znajdujących się m.in. w klejach. Dodatkowo znakomicie nawilży powietrze w naszej sypialni. Nie ma wygórowanych wymagań w kwestii pielęgnacji.

Źródło: radiozet.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Genialny sposób na oblodzony chodnik, psy będą szczęśliwe

  • Dodaj pieprz do prania, a stanie się coś niesamowitego

  • Mieszka w tragicznych warunkach, Straż apeluje

Podobne artykuły

Porady domowe

Praktyczne zastosowania folii aluminiowej

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na odkamienianie czajnika

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na pozbycie się pająków z domu

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak wykorzystać stare farby?

Czytaj więcej >
pralka

Porady domowe

Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak zrobić klimatyzację ze zwykłego wentylatora?

Czytaj więcej >