Leśnicy przestrzegają przed „brzozakondami”. Uważaj na spacerze po lesie
Jeśli wiosna to i spacery po lesie. To właśnie tam, możemy odpocząć od zgiełku miasta i trosk życia codziennego, ale również obserwować budzącą się do życia przyrodę. I nie od dzisiaj wiadomo, że Matka Natura rządzi się swoimi prawami, które pomagają przetrwać nie tylko zwierzętom, ale również roślinom. Niedawno, Lasy Państwowe skierował wzrok na brzozy. Drzewa uchodzące za pancerne, trudne do zagięcia, również mają swoje tajemnice.
Czym są „brzozakondy”
Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to pewnie jakiś nowy gatunek węża. Otóż nie. „Brzozakondy” to żartobliwe określenie, ze strony Lasów Państwowych na brzozy.
Brzozy, uchodzą za drzewa pancerne, ciężkie do zagięcia. Wynika to z tego, że posiadają niesamowitą siłę walki o swoje przetrwanie. Przewalone, połamane, z nadal żywym „sercem” są w stanie tak zmienić sposób swojego wzrostu, żeby sprostać trudnym sytuacjom, w jakich przyszło im się znaleźć:
”Wiatr, śnieg, dzikie zwierzęta... młode drzewa muszą się zmagać z wieloma przeciwnościami losu, ale nikt nie może im odmówić woli walki!” - tak, o brzozach wypowiadają się Lasy Państwowe.
Dlatego, niektóre z nich mogą być takie pokręcone, czy powyginane. To ich pokręcony sposób na dostosowanie się do trudnych warunków otoczenia.
Wiosną wygląda pięknie, lecz niewielu wie, jak jest cenna. To nie tylko ozdobaGatunki brzóz w Polsce
Zgodnie z obowiązującą systematyką występuje, aż 7 gatunków brzóz w Polsce.
Należą do nich: brzoza brodawkowata (Betula pendula), brzoza omszona (Betula pubescens), brzoza niska (Betula humilis), brzoza karłowata (Betula nana), brzoza Szafera (Betula szaferi), brzoza ojcowska (Betula x ojcowiensis) oraz brzoza czarna (Betula obscura).
Za najcenniejszy z nich uchodzi brzoza niska, która podlega ścisłej ochronie posiadającej status EN. Oznacza to, że roślina ta uchodzi za gatunek zagrożony wyginięciem i został zapisany w Czerwonej Księdze Roślin, a także w Czerwonej Liście — posiada oznaczenie V.
Stanowi ona relikt poglacjalny, gdyż jest pozostałością po ostatnim zlodowaceniu. I jest to krzew mający wysokość od 0,5 do 2 metrów, jaki rośnie tylko i wyłącznie na torfowiskach niskich oraz przejściowych.
Woda brzozowa to zdrowy dar od Matki Natury
Czy wiedzieliście, że brzoza posiada w sobie cenny ekstrakt zwany wodą brzozową?
Wykazuje ona niesamowite zdolności lecznicze:
- Woda brzozowa do picia spowalnia procesy starzenia się organizmu, a jeśli użyjemy jej na skórę, zniweluje zmarszczki, a nawet przebarwienia.
- Poprawia funkcjonowanie układu nerwowego oraz pokarmowego. Leczy również stany zapalne, które pojawiają się w żołądku np. wrzody.
- Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, a także moczopędnie. Pozwala to na pozbycie się, z organizmu mikrobów uważanych za trujące.
- Stosowana regularnie normuje poziom cholesterolu, a także lipidów w naszym organizmie. Oznacza to, że działa profilaktycznie w przypadku chorób sercowo — naczyniowych, czy zmian miażdżycowych.
- Wspiera nasz układ immunologiczny, stawowy oraz mięśniowy, który stymuluje do wzrostu mięśni.