W październiku warto wykonać ostatnie opryski drzew owocowych, aby skutecznie chronić je przed chorobami grzybowymi i szkodnikami, które mogą osłabić drzewa przed zimą. Ten etap pielęgnacji jest szczególnie istotny, ponieważ zapewnia zdrowy start roślinom na kolejny sezon. Niżej zdradzam najważniejsze informacje o opryskach drzew owocowych w październiku.
Dni stają się dłuższe, a to oznacza, że powoli zbliża się wiosna. W lutym możemy zająć się pierwszymi porządkami w ogrodzie. Bardzo ważne o tej porze roku jest przycinanie. Jakie rośliny potrzebują tego zabiegu?Zanim zabierzemy się za podcinanie, musimy wybrać odpowiedni dzień. Zabieg powinniśmy wykonać w suchy i w miarę ciepły dzień. Sprawdź, jakie rośliny potrzebują w lutym naszej uwagi.
Folia aluminiowa to niezastąpiony produkt do gotowania i pieczenia. Jak się jednak okazuje, warto ją wykorzystać nie tylko w kuchni. Będzie także niezwykle przydatna w ogrodzie.Patent ten przyda się zwłaszcza teraz, gdy warzywa i owoce obficie plonują, a my chcemy zapewnić sobie pokaźne zbiory. Poznajcie rewolucyjne zastosowanie folii aluminiowej, które rozwiąże poważny problem w ogrodzie, jakim jest żerowanie szkodników.
Wykorzystywanie roślin do celów leczniczych to praktyka znana od wieków, której korzenie sięgają czasów Słowian. Doskonale znali oni cudowne właściwości ziół, krzewów i drzew, posługując się nimi podczas odprawiania magicznych rytuałów.Wiedza odziedziczona od naszych przodków przetrwała do dzisiaj i wciąż stanowi ważną gałąź szeroko pojętej medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. Jakie gatunki zaliczmy do świętych roślin Słowian i dlaczego warto z nich korzystać?
Drzewka owocowe to obok kwiatów i warzyw najchętniej uprawiane w naszych ogrodach rośliny. Dają cień, osłaniając działkę przed nadmiarem światła słonecznego, a przede wszystkim rodzą pyszne, świeże owoce.Do jednych z najpopularniejszych drzewek owocowych w naszych ogrodach należą czereśnie. Te słodkie, czerwone kuleczki są jednymi z najbardziej lubianych polskich, letnich owoców. Oto co zrobić, aby z roku na rok było ich na drzewie coraz więcej.
Sadzenie drzew to powszechnie promowana inicjatywa stanowiąca ważny element szeroko pojętej ochrony środowiska. W swoich ogrodach drzewa sadzimy z czysto praktycznych powodów - by zapewniały osłonę przed słońcem.Chcąc zapewnić sobie cień na posesji, musimy jednak uważać na wybór gatunków drzew. Niektóre mogą niszczyć elementy architektury, stając się poważnym problemem. Których okazów lepiej unikać w ogrodzie?
Sad pełen jabłoni to marzenie wielu. Niepowtarzalny klimat, przepięknie kwitnące drzewa i naturalne, aromatyczne jabłka – czas jakby na chwilę stanął w miejscu.Aby jednak cieszyć się tym ikonicznym widokiem, o jabłonie należy odpowiednio zadbać. Kluczowy zabieg przypada już na czerwiec. Czy wiecie co zrobić, aby zbierane jabłka przeliczać na koszyki?
Śliwy to bardzo podatne na ataki insektów i grzybów drzewa. Niezależnie od tego, czy kupujecie śliwki bezpośrednio od sadowników, w sklepie, czy zbieracie je z własnych upraw, na pewno na kilogram znajdziecie chociaż kilka „robaczywek”.Czy to oznacza, że chemia nie działa? Ależ skąd. Działa, ale nie tak dobrze, jak domowy oprysk. Dzięki niemu nie tylko zminimalizujecie ilość robaczywych śliwek, ale nadacie im smak, jaki kojarzycie z dzieciństwa z sadu waszych dziadków.
Szkodniki to utrapienie nie tylko ogrodników, ale też sadowników, którzy czekają na obfite zbiory dorodnych owoców. Niestety, zdarza się, że plony są niewielkie, a owoce robaczywe. Można jednak łatwo temu zapobiec.Drzewka owocowe są miejscem żerowania różnych gatunków owadów. Na wszystkie szkodniki zadziałają proste, domowe sposoby, dzięki którym zniechęcimy uciążliwe insekty do żerowania w naszym sadzie.
Czereśnie są pysznymi, słodkimi owocami, na które czekamy przez cały rok. Dbamy o drzewka, chronimy przed mrozem, szkodnikami i chorobami. Cieszy nas widok kwitnących czereśni i cały proces zawiązywania owoców.Niestety nie tylko my nie możemy się ich doczekać. Szpaki również je uwielbiają i to właśnie one mogą zniszczyć całą, roczną pracę i starania. Jak skutecznie je odstraszyć?
Choć grzybobranie to dla większości z nas typowo jesienne zajęcie, tak i w czerwcu można zebrać wspaniałe okazy. W tym roku pogoda wyjątkowo sprzyja. Po ostatnich ulewach w polskich lasach zaroiło się od pysznych grzybów.Grzybiarze już zacierają ręce i ruszają na zbiory. Nie czekaj do września. Wybierz się do lasu, a na pewno wrócisz z pełnym koszem.
Wszyscy z utęsknieniem czekamy na czereśnie i inne owoce prosto z ogrodu i sadu. Niestety nie tylko my. Szpaki również je uwielbiają i nie przepuszczą żadnej okazji, by się najeść. Walka z ptakami jest trudna, jednak nie niemożliwa.Wystarczy, że zastosujesz jedną z przedstawionych niżej metod, a skutecznie odstraszysz szpaki ze swojego ogrodu. Jedną z nich jest posadzenie krzewu przy czereśni. Szpaki szybko stracą zainteresowanie owocami.
Czereśnie to zdecydowanie towar deficytowy na rynku. Nic w tym dziwnego, że coraz więcej osób jest zainteresowanych ich uprawą, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ich absurdalne ceny w marketach.Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to zadanie proste. Czereśnie cierpią na chorobę o nazwie drobna plamistość liści drzew pestkowych. Jeśli nie zabezpieczycie przed nią swoich drzew, wówczas możecie pożegnać się ze zbiorami.
Czeremcha zwyczajna to bardzo ciekawa roślina dla wszystkich miłośników przyrody. Jej niezwykłość polega na tym, że ma ona zastosowanie zarówno w medycynie niekonwencjonalnej, jak również w kulinariach, czy branży beauty.Malo tego, czeremcha zwyczajna przepięknie pachnie i nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć jej jako naturalnego odświeżacza powietrza w waszym domu.
Każdy, kto kiedykolwiek zdecydował się na uprawę własnych drzewek owocowych, wie, że są one prawdziwym rajem dla wszelakiego robactwa. Wielu z nas stosuje na drzewka owocowe specjalistyczne preparaty, aby pozbyć się tego przykrego problemu. Czy słusznie?Okazuje się, że można to zrobić w domowy, naturalny sposób. Gwarantujemy, że korzystając z tego patentu, żaden insekt nie zbliży się do Waszych śliwek, wiśni, czy czereśni.
Kwiecień to newralgiczny moment w kalendarzu każdego ogrodnika, rolnika i sadownika. Rusza okres wegetacyjny, a zachodzące w tym czasie procesy i panujące warunki zadecydują o plonach, jakie producenci żywności zbiorą latem.W tym sezonie pogoda zaskoczyła. Wysokie temperatury początkowo sprzyjały szybkiemu wzrostowi roślin, ale teraz sytuacja ma się diametralnie zmienić. IMGW podało groźnie brzmiący komunikat o nadchodzącym mrozie.
Regularne przycinanie gałęzi drzew owocowych pozwoli nam nie tylko na zadbanie o ich lepszy wygląd i kształt, ale również poprawę jakości ich owoców oraz profilaktykę zdrowia. Jest to również duży plus dla sadownika, który będzie miał kontrolę nad wzrostem drzewa, co ułatwi mu jego pielęgnację i późniejsze zbieranie owoców.
Wyjątkowo ciepła wiosna, chociaż dla wielu z nas jest powodem do radości, staje się utrapieniem dla ogrodników. Okazuje się, że z przedwczesnego kwitnięcia czereśni nie są zadowoleni sadownicy.Pewien ogrodnik z województwa mazowieckiego stwierdził, że z obawą spogląda on codziennie w niebo. Na czym polegają jego obawy i dlaczego nie cieszy się on z wcześniejszego niż zwykle kwitnięcia czereśni?
Właśnie teraz magnolie zaczynają kwitnąć. Zachwycają nie tylko ogromnymi kwiatami, ale też przepięknym aromatem. Drzewka mają też konkretną symbolikę. Kojarzą się z odrodzeniem.Niestety czasem magnolia nie chce zakwitnąć. Ma na to wpływ kilka czynników. Sprawdź, co robić, kiedy magnolia nie chce zakwitnąć.
Mszyce na drzewkach owocowych to duży problem. Równie szkodliwe są mrówki, jeśli cała kolonia zajmie roślinę. Opryski pomogą pozbyć się szkodników, jednak o wiele lepsza jest profilaktyka.Jeśli posmarujesz tym pień drzew w swoim sadzie, ani mszyce, ani mrówki nie zniszczą już twoich roślin. Drzewka owocowe będą pięknie rosły, a ty na pewno zbierzesz całe kosze owoców.
Łagodna i krótka zima sprawiły, że kleszcze pojawiły się w tym roku o wiele wcześniej. Mamy dopiero początek kwietnia, a już w niemal każdym województwie w Polsce odnotowano przypadki ugryzień pajęczaków.Na mapie kleszczy widać wyraźnie, gdzie jest ich najwięcej. Pamiętaj, że kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby. Jeśli mieszkasz na obszarze zwiększonej aktywności, koniecznie zabezpiecz się przed ugryzieniem.
To ostatni moment na wykonanie tego zabiegu. Dzięki niemu możemy liczyć na obfite owocowanie wiśni. Musimy o nim pamiętać, zwłaszcza jeśli drzewka w ogrodzie są stosunkowo młode.Jeśli przegapimy termin, plonów nie będzie. Sprawdź, jak prawidłowo pielęgnować drzewka owocowe. Ich wiek ma kluczowe znaczenie.
Masz w swoim ogrodzie wiśnie lub czereśnie? Już teraz zacznij je nawozić. Dzięki temu drzewka będą zdrowe, a niedługo obficie zaowocują. Czym najlepiej nawozić czereśnie? Przetestuj skuteczny i domowy preparat.Do odżywienia czereśni i wiśni po zimie świetnie sprawdzi się gnojówka z pokrzyw. Możemy przygotować ją sami w domu. Ten nawóz potrafi zdziałać cuda.
Mączniak jest niezwykle groźną chorobą, która atakuje wszystkie rośliny w ogrodzie. Błyskawiczny rozwój infekcji przyczynia się do obumierania kwiatów, warzyw, drzew. To właśnie dlatego tak ważna jest szybka reakcja i rozpoczęcie leczenia.Nie stosuj w ogrodzie chemicznych preparatów. Wystarczy, że przygotujesz oprysk z wody i popularnego chwastu. Ta roślina zwalcza nie tylko mączniaka, ale inne choroby, a także inwazję szkodników.
Rodzina Lewandowskich od kilku lat mieszka w słonecznej Hiszpanii. Widać, że tamtejszy klimat i pogoda bardzo im służy. Robert i Anna są aktywni w mediach społecznościowych i chętnie pokazują na Instagramie, jak żyje im się w nowym miejscu.Oprócz przepięknej willi mają również pokaźnych rozmiarów ogród. Basen to jedno, ale największy podziw wzbudza egzotyczna roślinność. Ogród Lewandowskich to prawdziwa idylla.
Zaczyna się piękna pora roku, jaką jest wiosna. Jest to idealny okres na zadbanie o swój sad i odpowiednie przycięcie drzewek owocowych. Jeżeli zastanawiacie się, jak zrobić to w najlepszy możliwy sposób, posłuchajcie rady śp. Grzegorza Majdy, który zdradził swój niezwykły sekret, dotyczący pielęgnacji drzew.
Ciepłe marcowe słońce sprawia, że powoli do życia budzą się zwierzęta oraz owady. Niektóre z nich mogą stanowić dla nas poważne zagrodzenie. Jeśli zobaczysz na drzewie takie gniazdo, obejdź go szerokim łukiem.Po zimie budzą się pszczoły, osy, a także szerszenie. To te ostatnie są najbardziej niebezpieczne. Sprawdź, co je przyciąga, a od czego będą trzymały się z daleka.
Wiosna to wyjątkowy czas, w którym zwierzęta wstają ze snu zimowego, a rośliny zaczynają wypuszczać pierwsze liście. Zanim jednak na brzozach zrobi się zielono, możemy pozyskać z nich wartościowy sok.Sok z brzozy ma mnóstwo minerałów, a pozyskiwanie go nie szkodzi drzewom. Przyszła idealna pora, żeby go zebrać. Sprawdź, jak to zrobić.