Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Drzewa

Drzewa

Wieloletnia roślina o zdrewniałym jednym pędzie głównym

Czereśnie
10.05.2024 13:05 Oprysk czereśni na drobną plamistość drzew pestkowych

Czereśnie to zdecydowanie towar deficytowy na rynku. Nic w tym dziwnego, że coraz więcej osób jest zainteresowanych ich uprawą, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ich absurdalne ceny w marketach.Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to zadanie proste. Czereśnie cierpią na chorobę o nazwie drobna plamistość liści drzew pestkowych. Jeśli nie zabezpieczycie przed nią swoich drzew, wówczas możecie pożegnać się ze zbiorami.

Czeremcha zwyczajna
23.04.2024 17:34 Jej upojna woń już rozlewa się po lasach. Z niczym jej nie pomylisz

Czeremcha zwyczajna to bardzo ciekawa roślina dla wszystkich miłośników przyrody. Jej niezwykłość polega na tym, że ma ona zastosowanie zarówno w medycynie niekonwencjonalnej, jak również w kulinariach, czy branży beauty.Malo tego, czeremcha zwyczajna przepięknie pachnie i nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć jej jako naturalnego odświeżacza powietrza w waszym domu.

Śliwki
21.04.2024 14:55 Robaków w śliwkach nie będzie. Zrób to w kwietniu

Każdy, kto kiedykolwiek zdecydował się na uprawę własnych drzewek owocowych, wie, że są one prawdziwym rajem dla wszelakiego robactwa. Wielu z nas stosuje na drzewka owocowe specjalistyczne preparaty, aby pozbyć się tego przykrego problemu. Czy słusznie?Okazuje się, że można to zrobić w domowy, naturalny sposób. Gwarantujemy, że korzystając z tego patentu, żaden insekt nie zbliży się do Waszych śliwek, wiśni, czy czereśni.

Przymrozki
18.04.2024 17:24 Rolnicy w tarapatach, IMGW nie ma dobrych wieści. Strzeż się przymrozków

Kwiecień to newralgiczny moment w kalendarzu każdego ogrodnika, rolnika i sadownika. Rusza okres wegetacyjny, a zachodzące w tym czasie procesy i panujące warunki zadecydują o plonach, jakie producenci żywności zbiorą latem.W tym sezonie pogoda zaskoczyła. Wysokie temperatury początkowo sprzyjały szybkiemu wzrostowi roślin, ale teraz sytuacja ma się diametralnie zmienić. IMGW podało groźnie brzmiący komunikat o nadchodzącym mrozie.

przycinanie drzew
13.04.2024 12:55 Kiedy przycinać drzewa owocowe? To zależy od 1 rzeczy

Regularne przycinanie gałęzi drzew owocowych pozwoli nam nie tylko na zadbanie o ich lepszy wygląd i kształt, ale również poprawę jakości ich owoców oraz profilaktykę zdrowia. Jest to również duży plus dla sadownika, który będzie miał kontrolę nad wzrostem drzewa, co ułatwi mu jego pielęgnację i późniejsze zbieranie owoców.

Czereśnie
09.04.2024 16:09 Czereśnie zakwitły za wcześnie. Sadownik ma duże obawy

Wyjątkowo ciepła wiosna, chociaż dla wielu z nas jest powodem do radości, staje się utrapieniem dla ogrodników. Okazuje się, że z przedwczesnego kwitnięcia czereśni nie są zadowoleni sadownicy.Pewien ogrodnik z województwa mazowieckiego stwierdził, że z obawą spogląda on codziennie w niebo. Na czym polegają jego obawy i dlaczego nie cieszy się on z wcześniejszego niż zwykle kwitnięcia czereśni?

magnolia
09.04.2024 12:28 Dlaczego magnolie nie kwitną? Unikaj tych błędów

Właśnie teraz magnolie zaczynają kwitnąć. Zachwycają nie tylko ogromnymi kwiatami, ale też przepięknym aromatem. Drzewka mają też konkretną symbolikę. Kojarzą się z odrodzeniem.Niestety czasem magnolia nie chce zakwitnąć. Ma na to wpływ kilka czynników. Sprawdź, co robić, kiedy magnolia nie chce zakwitnąć.

smarowanie drzewa owocowego preparatem na mszyce
09.04.2024 07:48 Posmaruj tym drzewka owocowe. Mszyce i mrówki już ich nie tkną

Mszyce na drzewkach owocowych to duży problem. Równie szkodliwe są mrówki, jeśli cała kolonia zajmie roślinę. Opryski pomogą pozbyć się szkodników, jednak o wiele lepsza jest profilaktyka.Jeśli posmarujesz tym pień drzew w swoim sadzie, ani mszyce, ani mrówki nie zniszczą już twoich roślin. Drzewka owocowe będą pięknie rosły, a ty na pewno zbierzesz całe kosze owoców.

mapa kleszczy
07.04.2024 15:36 Kleszcze są wszędzie. Ta mapa pokazuje gdzie najwięcej

Łagodna i krótka zima sprawiły, że kleszcze pojawiły się w tym roku o wiele wcześniej. Mamy dopiero początek kwietnia, a już w niemal każdym województwie w Polsce odnotowano przypadki ugryzień pajęczaków.Na mapie kleszczy widać wyraźnie, gdzie jest ich najwięcej. Pamiętaj, że kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby. Jeśli mieszkasz na obszarze zwiększonej aktywności, koniecznie zabezpiecz się przed ugryzieniem.

wiśnia
04.04.2024 15:37 Niedługo mija ważny termin. Jeśli go przegapisz, wiśni nie będzie

To ostatni moment na wykonanie tego zabiegu. Dzięki niemu możemy liczyć na obfite owocowanie wiśni. Musimy o nim pamiętać, zwłaszcza jeśli drzewka w ogrodzie są stosunkowo młode.Jeśli przegapimy termin, plonów nie będzie. Sprawdź, jak prawidłowo pielęgnować drzewka owocowe. Ich wiek ma kluczowe znaczenie.

czereśnie
03.04.2024 09:40 Najlepsze, co zrobisz wiosną dla czereśni. Drzewko obficie zaowocuje

Masz w swoim ogrodzie wiśnie lub czereśnie? Już teraz zacznij je nawozić. Dzięki temu drzewka będą zdrowe, a niedługo obficie zaowocują. Czym najlepiej nawozić czereśnie? Przetestuj skuteczny i domowy preparat.Do odżywienia czereśni i wiśni po zimie świetnie sprawdzi się gnojówka z pokrzyw. Możemy przygotować ją sami w domu. Ten nawóz potrafi zdziałać cuda.

oprysk na mączniaka
30.03.2024 12:15 Wymieszaj z wodą. Mączniak nie zniszczy już twoich roślin

Mączniak jest niezwykle groźną chorobą, która atakuje wszystkie rośliny w ogrodzie. Błyskawiczny rozwój infekcji przyczynia się do obumierania kwiatów, warzyw, drzew. To właśnie dlatego tak ważna jest szybka reakcja i rozpoczęcie leczenia.Nie stosuj w ogrodzie chemicznych preparatów. Wystarczy, że przygotujesz oprysk z wody i popularnego chwastu. Ta roślina zwalcza nie tylko mączniaka, ale inne choroby, a także inwazję szkodników. 

Robert Lewandowski z rodziną
30.03.2024 10:06 Robert Lewandowski z rodziną w ogrodzie. Rajski widok za miliony

Rodzina Lewandowskich od kilku lat mieszka w słonecznej Hiszpanii. Widać, że tamtejszy klimat i pogoda bardzo im służy. Robert i Anna są aktywni w mediach społecznościowych i chętnie pokazują na Instagramie, jak żyje im się w nowym miejscu.Oprócz przepięknej willi mają również pokaźnych rozmiarów ogród. Basen to jedno, ale największy podziw wzbudza egzotyczna roślinność. Ogród Lewandowskich to prawdziwa idylla.

Grzegorz Majda
26.03.2024 17:17 Tak drzewka owocowe przycinał śp. Grzegorz Majda. Świetny sposób

Zaczyna się piękna pora roku, jaką jest wiosna. Jest to idealny okres na zadbanie o swój sad i odpowiednie przycięcie drzewek owocowych. Jeżeli zastanawiacie się, jak zrobić to w najlepszy możliwy sposób, posłuchajcie rady śp. Grzegorza Majdy, który zdradził swój niezwykły sekret, dotyczący pielęgnacji drzew.

gniazdo szerszeni
26.03.2024 09:11 Co to jest? Gdy zobaczysz na drzewie uciekaj

Ciepłe marcowe słońce sprawia, że powoli do życia budzą się zwierzęta oraz owady. Niektóre z nich mogą stanowić dla nas poważne zagrodzenie. Jeśli zobaczysz na drzewie takie gniazdo, obejdź go szerokim łukiem.Po zimie budzą się pszczoły, osy, a także szerszenie. To te ostatnie są najbardziej niebezpieczne. Sprawdź, co je przyciąga, a od czego będą trzymały się z daleka.

sok z brzozy
25.03.2024 17:33 Teraz jest czas na zbieranie soku z brzozy

Wiosna to wyjątkowy czas, w którym zwierzęta wstają ze snu zimowego, a rośliny zaczynają wypuszczać pierwsze liście. Zanim jednak na brzozach zrobi się zielono, możemy pozyskać z nich wartościowy sok.Sok z brzozy ma mnóstwo minerałów, a pozyskiwanie go nie szkodzi drzewom. Przyszła idealna pora, żeby go zebrać. Sprawdź, jak to zrobić.

Trociniarka czerwica
24.03.2024 13:51 Ogrody zaatakował szkodnik. Uważajcie na trociniarkę czerwicę

Fora ogrodnicze w Polsce właśnie zasypywane są postami o ataku groźnego szkodnika. Ludzie żalą się, że ich drzewka są zjadane od środka i niszczone bezpowrotnie przez brunatno-czerwoną gąsienicę. Nazywa się trociniarka czerwica i jest wszystkożerna. Zjada zarówno drewno drzew liściastych, w tym owocowych jak i larwy innych motyli. Niektórzy piszą nawet, że sami zostali boleśnie ugryzieni.

Grzegorz Majda
23.03.2024 13:49 Nie żyje Grzegorz Majda. Wielki autorytet ogrodnictwa w Polsce

“No, dzień dobry”. Tymi charakterystycznymi słowami zawsze rozpoczynał filmiki o poradach ogrodniczych Grzegorz Majda. Stało się to wręcz kultowe. Niestety, już więcej nie przywita się ze swoimi fanami. Dotarły do nas smutne wieści. Na kanale Zielone Pogotowie na Youtube jego córka przekazała niespodziewaną informację o śmierci “Pana Taty”, jak był często nazywany w sieci.

profilaktyczny oprysk brzoskwini
13.03.2024 13:55 Profilaktyczny oprysk brzoskwini. Zrób go już w marcu

Brzoskwinie z ogrodu smakują niepowtarzalnie. Jednak drzewka mogą zmagać się z różnymi szkodnikami i chorobami. Brzoskwinie możemy ochronić, stosując profilaktyczny oprysk.Jedną z najczęściej atakujących brzoskwinie chorób jest kędzierzawość liści. Może prowadzić do zmniejszenia ilości plonów, a nawet do całkowitego obumarcia rośliny. Sprawdź, jak temu zapobiec.

drzewka
08.03.2024 18:52 Posadź je pod drzewami owocowymi. Odstraszają szkodniki

Na zewnątrz robi się coraz cieplej. To idealny moment, żeby pomyśleć o tym, jakie rośliny pojawia się w tym roku w naszym ogrodzie. Warto zastanowić się nie tylko nad rabatami. Wypełnić możemy też przestrzeń pod drzewkami owocowymi.Zwykle pod drzewkami trawa nie rośnie zbyt bujna, ponieważ brakuje pod nimi słońca. W to miejsce możemy jednak wybrać rośliny, które nie tylko będą dobrze wyglądać, ale też ochronią drzewka przed szkodnikami.

Drzewka opryskaj już teraz
01.03.2024 17:28 Nie będzie w owocach robaków. Drzewka opryskaj już teraz

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Jest to idealny okres na zadbanie o swój ogród i sad, w tym zwłaszcza ochronę swoich roślin. Te opryski mogą uchronić nasze drzewka od niebezpiecznych chorób i szkodników, które nadchodzą w zbliżającym się okresie wegetacyjnym.

czereśnie
26.02.2024 08:15 Zrób zanim nadejdzie wiosna. Inaczej latem czereśni nie będzie

Nie możesz doczekać się lata i pysznych czereśni wprost z ogrodu? Jeśli tak, to musisz pamiętać o jednym, bardzo ważnym zabiegu, który należy wykonać właśnie teraz. To wpłynie na ilość owoców w tym roku.Do obfitego owocowania rośliny w ogrodzie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Gdy o nich zapominamy, z roku na roku czereśni jest coraz mniej. Upewnij się, czy na pewno prawidłowo dbasz o drzewka owocowe.

drzewa owocowe
19.02.2024 18:16 Tak nie obcinaj gałęzi drzew owocowych. To błąd

Jednym z obowiązkowych zabiegów w ogrodzie jest przycinanie drzewek owocowych. Warto zrobić to na wiosnę, kiedy na zewnątrz zrobi się ciepło. Jednak jak poprawnie przyciąć gałęzie?Nieprawidłowe przycinanie drzewek owocowych może prowadzić do powstawania tak zwanych wilków. Jak temu zapobiec? Zwykle wystarczy zmienić narzędzie.

oprysk drzew owocowych w lutym
03.02.2024 16:15 Już w lutym spryskaj nim drzewa owocowe. Żaden grzyb nie będzie miał szans

Czas przygotować ogród na wiosnę. Jeśli chcemy mieć gwarancję obfitych zbiorów w tym roku, musimy odpowiednio wcześnie zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami i chorobami. Przyszedł najlepszy moment, żeby się tym zająć.Wiele osób zaczyna pryskać drzewka owocowe, kiedy pojawią się na nich pierwsze liście. O tym, kiedy i czym należy spryskać rośliny, informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Dlaczego oprysk drzew owocowych w lutym jest tak ważny?

Prace ogrodowe w lutym
30.01.2024 10:05 Tych roślin NIE wolno przycinać zimą. Jeśli to zrobisz, nie zakwitną

Któż z nas nie marzy o pięknym ogrodzie. Takim, w którym krzewy aż uginają się pod naporem liści, a drzewa owocowe upstrzone są dorodnymi owocami. Wbrew pozorom, stworzenie takiego ogrodu wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.Wystarczy wiedzieć, jakie prace ogrodowe w lutym należy wykonać, a jakich należy kategorycznie unikać. W tym artykule rozjaśnimy ci jak zadbać o ogród już pod koniec zimy.

Zimowe cięcie śliwy
20.01.2024 14:27 Przytnij ją zimą. To gwarancja bogatych zbiorów w nadchodzącym sezonie

Każdy ogrodnik o tym marzy – zdrowe, piękne śliwy, które rok rocznie obsypują ogrodników bogatym plonem. Chociaż życie to nie bajka, można uznać, że istnieje w nim pewna doza magii. Przynajmniej tak możemy określić patent, który mamy Wam do zaprezentowania.Metoda, o której chcemy opowiedzieć Wam w niniejszym artykule, nazywa się zimowym cięciem śliwy. Możecie nie uwierzyć, ale to właśnie dzięki niej Wasze śliwy obrodzą jak nigdy dotąd. Zobaczcie, jak wprowadzić ją w życie.

Tych drzew nie sadź blisko domu
17.01.2024 10:27 Tych drzew nie sadź blisko domu. Nieszczęście murowane

Wierzycie w dobrą i złą energię? Może legendy o duchach i przepowiedniach są Wam bliskie? Jeśli tak, poniższy artykuł z pewnością jest dla Was. Jeśli uprawiacie te rośliny przy domu, sami sprowadzacie na siebie nieszczęście.Dla nieco mniej zainteresowanych tematami magicznymi Czytelników sprostujemy – nie tylko od ciśnienia może boleć Was głowa i nie zawsze biometr powoduje złe samopoczucie. Czasem to po prostu kwestia złej aury wytwarzanej przez rośliny.

zimowe prace w ogrodzie
04.01.2024 17:39 Zimowe prace w ogrodzie. Te drzewka i krzewy możesz przyciąć już w styczniu

Zimą, o ile nie ma mrozów i grubej warstwy śniegu, można zacząć przygotowywać ogród do wiosny. Jeśli temperatura na zewnątrz jest dodatnia, możemy zająć się pielęgnacją naszych drzew owocowych i krzewów.Zabiegi te wzmocnią rośliny, przygotują je na kolejny sezon, a także sprawią, że będą bardziej obficie owocować. Jakie prace zimowe w ogrodzie można jeszcze wykonać?