Liście słonecznika brązowieją, a kwiaty więdną? Uratujesz je tylko w 1 sposób
Słoneczniki to nie tylko piękna ozdoba do ogrodu. Decydując się na słoneczniki w ogrodzie, będziemy mieć naturalne pestki w zasięgu ręki. Jednak co robić, kiedy słoneczniki zaczynają marnieć? Co oznaczają brązowe liście słoneczników?
Dlaczego liście słoneczników zaczynają robić się brązowe?
Słoneczniki uwielbiają pełne słońca stanowiska. Te przepiękne żółte kwiaty, które z czasem robią się pełne pysznych pestek, mają spore wymagania glebowe. To, jak wyglądają słoneczniki, może wskazywać na to, czy rośliny mają pewne niedobory.
Słoneczniki potrzebują sporo składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli słoneczniki mają jakieś niedobory, zaczynają marnieć w oczach. Żółte liście, które zaczynają brązowieć, oznaczają, że roślinom brakuje potasu.
Liście słoneczników robią się jasnozielone, potem żółte i w końcu brązowe, kiedy brakuje im potasu, ale można temu zaradzić w prosty sposób. Jak uratować słoneczniki, które marnieją w oczach? Potrzebny będzie odpowiedni nawóz.
Jak uratować słoneczniki?
Na początek słoneczniki warto nawozić azotem, ponieważ potrzebują naprawdę sporo masy zielonej. Możemy słoneczniki nawieźć kompostem. Jednak kiedy liście zaczynają robić się brązowe, czas dostarczyć im potasu.
Potas jest potrzebny słonecznikom do wytworzenia i utrzymania liści oraz naprawdę ciężkiej główki. Do przygotowania nawozu bogatego w potas warto wykorzystać banany, a dokładniej skórki po bananach. Nawóz ze skórek po bananach do słoneczników możemy przygotować na dwa sposoby.
Skórki kroimy, umieszczamy w słoiku i zalewamy wrzącą wodą. Mieszankę odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie nawóz jest gotowy i możemy zacząć podlewać nim słoneczniki. Skórki możemy wykorzystać w jeszcze jeden sposób.
Idealny nawóz do słoneczników
Słoneczniki możemy nawozić skórkami w jeszcze jeden sposób. Skórki bananów suszymy, a następnie rozdrabniamy. Możemy do tego użyć blendera. Proszek ze skórek mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi. Potas będzie stopniowo uwalniał się do gleby.
Dzięki tym dwóm nawozom możemy ożywić słoneczniki, które zaczęły obumierać. Dzięki tym zabiegom szybko wrócą do dawnego blasku.