DomekIOgrodek.pl
dom

youtube.com/ RT Documentary

Przez 40 lat mieszkali w leśnej chacie z dala od cywilizacji

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Ta niezwykła historia wydarzyła się w Rosji. Młode małżeństwo, Karp i Akulina Łykow wraz z dziećmi, ze względu na kolektywizację na początku lat 30. XX wieku, postanowili uciec od cywilizacji i zamieszkać w tajdze. Wybudowali chatę w lesie i założyli ogr&

Wszystko zaczęło się w latach 30. W okolicy rzeki Abakan, we wsi Tiszy mieszkała rodzina - Karp i Akulina Łykow wraz z trójką swoich dzieci. Gdy w ich miejscu zamieszkania rozpoczęła się kolektywizacja, małżeństwo zrozumiało, że muszą uciekać ze swojego dotychczasowego domu.

Łykowie. Rodzina, która zamieszkała w środku tajgi

Zabrali ze sobą głównie symbole religijne - modlitewniki, ikony i wodę święconą (Karp był staroobrzędowcem, ważnym członkiem prawosławnej sekty fundamentalistów). Znalazło się także miejsce na nasiona niektórych roślin i czajnik.

Rodzina wycofywała się w dziką tajgę coraz dalej i dalej, aż w końcu znaleźli odpowiedni punkt, w którym zdecydowali się na wybudowanie chaty pośród drzew. Założyli również ogródek warzywny, który stał się podstawą ich przeżycia. Zaczęli uprawiać żyto, rzepę, groch, konopie i cebulę.

Ich głównym pożywieniem były ziemniaki, które trzymali w piwnicy. Tam jednak szybko przechodziły pleśnią, dlatego Łykowie opracowali metodę ich suszenia. Kroili kartofle w plasterki, a następnie rozkładali na dachu w gorące dni. W całej chacie znajdowały się skrzynki z brzozowej kory, w której trzymali suszone pożywienie.

Łykowie. Jak udało im się przeżyć?

W międzyczasie urodziło się im jeszcze dwoje dzieci, które znały tylko pustelnicze życie. Matka uczyła je czytać i pisać - w tym celu używała kory drzew, a jako atramentu - soku z wiciokrzewu.

Życie w tajdze było niezwykle trudne. Pożywienia było niewiele. Łykowie, oprócz warzyw ze swojego ogródka, zbierali też leśne dary, takie jak grzyby, pokrzywa, sok z brzozy czy orzeszki piniowe. Ponieważ chata znajdowała się w okolicy rzeki, podczas cieplejszych okresów rodzina łowiła ryby, a czasami nawet udało im się upolować jelenia. Ubierali się w samodzielnie wytworzoną odzież z konopi.

Podobno w kwestii żywienia najtrudniejszy był brak soli. - Życie bez soli to istna męczarnia - powiedział kiedyś naukowcom Karp Łykow.

Naukowcy znaleźli ich przypadkiem. Nie mogli uwierzyć własnym oczom

W 1978 roku grupa naukowców, którzy poszukiwali złóż rudy żelaza w okolicach rzeki Abakan, dostrzegli z helikoptera chatę i ogród warzywny. Znajdowały się pośród drzew na zboczu góry. Postanowili sprawdzić, kto mieszka w tajemniczym domu oddalonym od innych ludzkich siedzib o ponad 150 kilometrów. Gdy się zbliżyli, na spotkanie wyszedł im Karp Łykow i zaprosił ich do środka.

Rodzina była przyjaźnie nastawiona do naukowców, jednak nie przyjęli od nich żadnej żywności, ani nie chcieli wrócić z nimi do cywilizacji. Pozostali w tajdze, gdzie niestety w następnych latach umierali wskutek chorób. Obecnie żyje już tylko jedna z córek Łykowów, Agafia. Co ciekawe, kobieta dalej mieszka w starej chacie - nie chciała przenieść się do miasta, gdyż życie w lesie to jedyne, jakie zna.

Źródło: onet.pl

Zdjęcie tytułowe i zdjęcia w artykule pochodzą z kanału na youtube RT Documentary, gdzie możecie zobaczyć więcej zdjęć Łykowów.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Zatyczka od oleju ma bardzo przydatną funkcję

  • Właściwości „języków teściowej”

  • Płacili kilka tysięcy za ogrzanie mieszkania, znamy przyczynę

Podobne artykuły

pająki

Aktualności

Tysiące pająków w Australii ucieka przed powodzią. Obsiadają ogrodzenia i nacierają na ogrody

Czytaj więcej >
dziecko

Aktualności

Dziecko połknęło baterię od pilota w domu. Skutki były tragiczne

Czytaj więcej >
Napad na babcie w mieszkaniu oszustwo

Aktualności

Podszywali się pod służby i okradli mieszkanie

Czytaj więcej >
dzik

Aktualności

Dzik utknął w ogrodowym basenie. Załamał się pod nim lód

Czytaj więcej >
igloo

Aktualności

Domowe igloo zawaliło się na ojca i syna. Tragiczny finał

Czytaj więcej >
kuchenka

Aktualności

Kobieta znalazła na kuchence siedlisko pająków

Czytaj więcej >