dom
youtube.com/ RT Documentary
Marta Idzikowska - 1 Marca 2021

Przez 40 lat mieszkali w leśnej chacie z dala od cywilizacji

Ta niezwykła historia wydarzyła się w Rosji. Młode małżeństwo, Karp i Akulina Łykow wraz z dziećmi, ze względu na kolektywizację na początku lat 30. XX wieku, postanowili uciec od cywilizacji i zamieszkać w tajdze. Wybudowali chatę w lesie i założyli ogródek warzywny, a ich obecność naukowcy odkryli dopiero pod koniec lat 70. Jak rodzina żyła przez te wszystkie lata?

Wszystko zaczęło się w latach 30. W okolicy rzeki Abakan, we wsi Tiszy mieszkała rodzina - Karp i Akulina Łykow wraz z trójką swoich dzieci. Gdy w ich miejscu zamieszkania rozpoczęła się kolektywizacja, małżeństwo zrozumiało, że muszą uciekać ze swojego dotychczasowego domu.

Łykowie. Rodzina, która zamieszkała w środku tajgi

Zabrali ze sobą głównie symbole religijne - modlitewniki, ikony i wodę święconą (Karp był staroobrzędowcem, ważnym członkiem prawosławnej sekty fundamentalistów). Znalazło się także miejsce na nasiona niektórych roślin i czajnik.

Rodzina wycofywała się w dziką tajgę coraz dalej i dalej, aż w końcu znaleźli odpowiedni punkt, w którym zdecydowali się na wybudowanie chaty pośród drzew. Założyli również ogródek warzywny, który stał się podstawą ich przeżycia. Zaczęli uprawiać żyto, rzepę, groch, konopie i cebulę.

łykowie

Ich głównym pożywieniem były ziemniaki, które trzymali w piwnicy. Tam jednak szybko przechodziły pleśnią, dlatego Łykowie opracowali metodę ich suszenia. Kroili kartofle w plasterki, a następnie rozkładali na dachu w gorące dni. W całej chacie znajdowały się skrzynki z brzozowej kory, w której trzymali suszone pożywienie.

3 genialne zastosowania fusów z kawy3 genialne zastosowania fusów z kawyCzytaj dalej

Łykowie. Jak udało im się przeżyć?

W międzyczasie urodziło się im jeszcze dwoje dzieci, które znały tylko pustelnicze życie. Matka uczyła je czytać i pisać - w tym celu używała kory drzew, a jako atramentu - soku z wiciokrzewu.

łykowie

Życie w tajdze było niezwykle trudne. Pożywienia było niewiele. Łykowie, oprócz warzyw ze swojego ogródka, zbierali też leśne dary, takie jak grzyby, pokrzywa, sok z brzozy czy orzeszki piniowe. Ponieważ chata znajdowała się w okolicy rzeki, podczas cieplejszych okresów rodzina łowiła ryby, a czasami nawet udało im się upolować jelenia. Ubierali się w samodzielnie wytworzoną odzież z konopi.

łykowie

Podobno w kwestii żywienia najtrudniejszy był brak soli. - Życie bez soli to istna męczarnia - powiedział kiedyś naukowcom Karp Łykow.

Naukowcy znaleźli ich przypadkiem. Nie mogli uwierzyć własnym oczom

W 1978 roku grupa naukowców, którzy poszukiwali złóż rudy żelaza w okolicach rzeki Abakan, dostrzegli z helikoptera chatę i ogród warzywny. Znajdowały się pośród drzew na zboczu góry. Postanowili sprawdzić, kto mieszka w tajemniczym domu oddalonym od innych ludzkich siedzib o ponad 150 kilometrów. Gdy się zbliżyli, na spotkanie wyszedł im Karp Łykow i zaprosił ich do środka.

łykowie

Rodzina była przyjaźnie nastawiona do naukowców, jednak nie przyjęli od nich żadnej żywności, ani nie chcieli wrócić z nimi do cywilizacji. Pozostali w tajdze, gdzie niestety w następnych latach umierali wskutek chorób. Obecnie żyje już tylko jedna z córek Łykowów, Agafia. Co ciekawe, kobieta dalej mieszka w starej chacie - nie chciała przenieść się do miasta, gdyż życie w lesie to jedyne, jakie zna.

Źródło: onet.pl

Zdjęcie tytułowe i zdjęcia w artykule pochodzą z kanału na youtube RT Documentary, gdzie możecie zobaczyć więcej zdjęć Łykowów.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News