Ma więcej zdrowotnych właściwości niż miód. Cena za kilogram zwala z nóg
Pszczoły to niezwykle pożyteczna owady. Znane są głównie z zapylania roślin i produkcji miodu. Jednakże wielu z nas nie wie, że pszczoły produkują jeszcze jeden, bardzo cenny wyrób.
Tylko prawdziwi koneserzy wyrobów pszczelarskich oraz sami pszczelarze wiedzą, o czym mowa. Dla całej reszty hasło pierzga pszczela brzmi niemalże abstrakcyjnie. W tym artykule wyjaśnimy, czym ona jest.
Czym jest pierzga pszczela?
Pierzga pszczela wygląda jak twarde, nieregularne grudki bliżej niezidentyfikowanego pochodzenia. Tymczasem pierzga pszczela to pokarm dla pszczół wykonany z pyłku miodu i enzymów ślinowych pszczół.
Wspomniane ciemnobrązowe granulki służą pszczołom do dokarmiania młodych larw w okresie jesienno-zimowym. Produkt ten jest niezwykle cenny. Aby otrzymać 1 kg pierzgi pszczelej należy oczyścić od 5 do nawet 30 ramek.
Dla porównania jedna rodzina pszczół wyprodukuje rocznie nawet 20 kg miodu i zaledwie 6 kg pierzgi, z czego nawet połowę z niej przeznaczy na odżywianie młodych.
Z czego wynika tak wysoka cena pierzgi pszczelej?
Jak podaje pasieka „Miody od Kulmy”:
– Pozyskanie pierzgi jest dodatkowo dużo trudniejsze niż miodu. Pierzga nie jest umieszczona w całym plastrze a jedynie jego częściach, stąd wymagany jest duży nakład pracy i precyzji. W literaturze anglojęzycznej pierzga nazywana jest ambrozją lub chlebem pszczelim – dodają „Miody od Kulmy”.
Wysoka cena tego specyfiku wynika również z prozdrowotnego wpływu pierzgi pszczelej na organizm ludzki. To produkt bogaty w: węglowodany, białka, tłuszcze nienasycone i nasycone, aminokwasy egzogenne, witaminy (A, B1, B2, B3, B6, B7, B12, C, E, D, K), fosfor, żelazo, krzem, mangan, potas, miedź, sód, selen i cynk.
Ile kosztuje pierzga pszczela?
Skoro wiemy już, jak prozdrowotna jest pierzga pszczela, pora zastanowić się ile ona kosztuje. Trzymajcie się mocno. 1 kg pierzgi pszczelej w granulkach to wydatek 200-250 zł.
Biorąc pod uwagę fakt, że prozdrowotny wpływ na organizm odczujemy, spożywając 20 g pierzgi pszczelej, rozmieszanej w szklance ciepłej wody, oznacza to, że 1 kg słoik wystarczy nam na 50 dni kuracji.
Czy zatem warto zainwestować w pierzgę pszczelą? Jeśli jesteście zwolennikami medycyny niekonwencjonalnej to z pewnością tak. Korzystając z tak prozdrowotnego, naturalnego preparatu, przeżyjecie chłodniejsze miesiące bez przeziębienia i grypy.
Zobacz także:
- Ile kosztuje miód w 2023 roku? Ceny to jakiś obłęd
- Nauczyła psa szukać grzyby. Żadna kurka się przed nim nie ukryje
- Rozsypałam na talerzyku i postawiłam pod oknem. Woda już się nie skrapla