DomekIOgrodek.pl
Mała kuchnia

unsplash.com/Uliana Kopanytsia (CC0 Domena publiczna)

Jak sprytnie urządzić małą kuchnię w bloku?

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Mała kuchnia w bloku to częsty widok – w czasach PRL-u, gdy budowano wieżowce z wielkiej płyty, kuchnie według tamtejszych standardów traktowano po macoszemu. Dzisiaj taki rozmiar tego pomieszczenia jest niefunkcjonalny i mało wygodny.

Nawet jeśli jesteś właścicielem małej kuchni, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – dzięki kilku prostym rozwiązaniom, jesteś w stanie zarówno optycznie powiększyć swoją kuchnię, jak i zwiększyć jej funkcjonalność. Ma na to wpływ rozłożenie ciągu kuchennego, rodzaj szafek oraz ergonomiczne i sprytne rozwiązania, pozwalające na oszczędność miejsca.

Umeblowanie małej kuchni w bloku

Ważnym aspektem jest wygodny ciąg kuchenny. W bardzo wąskim pomieszczeniu najlepiej zastosować ciąg szafek wzdłuż jednej ściany. Jeśli kuchnia ma kształt prostokąta lub kwadratu, bardziej opłacalne będzie ustawienie w kształcie litery L. Aby swobodnie przemieszczać się po kuchni, odległość pomiędzy ścianą a meblami powinna wynosić co najmniej 90 cm.

Dobrze sprawdzą się minimalistyczne meble o jasnych, przeszklonych frontach i połyskliwych powierzchniach, które odbijają światło.

Przechowywanie – jak oszczędzić na nim miejsce

Jeśli nie jesteś zwolennikiem przechowywania akcesoriów kuchennych na wierzchu, zainwestuj w meble zaopatrzone w wieszaki, organizery i kosze. Dobrym pomysłem jest także zabudowa sięgająca pod sufit – pamiętaj jednak, aby fronty były jasne i lekkie, dzięki czemu wnętrze nie będzie przez nie zdominowane. W przypadku, gdy lubisz mieć wszystko pod ręką, warto zdecydować się na ciąg głębokich dolnych szafek oraz otwartych górnych półek, gdzie możesz przechowywać naczynia i ładne pojemniki na produkty sypkie. To sprawi, że kuchnia nabierze lekkości.

Warto zastanowić się nad zamontowaniem półki cargo, czyli wysokiego i wysuwanego modelu, stanowiącego wygodną przestrzeń do przechowywania np. puszek, słoików itp.

Istnieje wiele nowoczesnych rozwiązań, które dodatkowo oszczędzą miejsce w małej kuchni – wygodny, przytwierdzany do ściany blat, który można składać i rozkładać albo składane krzesła, które wieszamy na ścianie i zdejmujemy, gdy są nam potrzebne. Zamiast czterech palników, zdecyduj się na dwa, rozważ też zakup zlewu jednokomorowego. Mała kuchnia wymaga kompromisów, ale jeśli dobrze przemyślimy jej zaprojektowanie, będziemy użytkować ją z radością!

Źródło: homebook.pl

Podobne artykuły

Przedpokój

Wnętrza

Meble do przedpokoju – na co zwrócić uwagę?

Czytaj więcej >
Sprzęt kuchenny

Wnętrza

Wybieramy meble i AGD do kuchni

Czytaj więcej >
Pluskwy często gromadzą się w materacach.

Wnętrza

Sprawdzone sposoby na pozbycie się pluskiew z mieszkania

Czytaj więcej >
Pralka w kuchni czy w łazience?

Wnętrza

Pralka w łazience czy w kuchni?

Czytaj więcej >
Jaki prysznic wybrać?

Wnętrza

Jaki prysznic do łazienki?

Czytaj więcej >
Przechowywanie w kuchni

Wnętrza

Jak zorganizować strefę przechowywania w kuchni?

Czytaj więcej >