Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Masz te ręczniki papierowe? Nie korzystaj z nich, są rakotwórcze
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 29.12.2023 19:48

Masz te ręczniki papierowe? Nie korzystaj z nich, są rakotwórcze

ręcznik papierowy
canva/pixelshot

Ręczniki papierowe powstają z materiału, w którego składzie znajdziemy celulozę i włókna syntetyczne. Niektórzy producenci dodają również dwa związki chemiczne, dzięki którym ten niezbędny produkt jest bardziej wytrzymały.

Niestety badania wykazują, że związki te w połączeniu z wodą są śmiertelnie niebezpieczne. Powinniśmy uważać nie tylko na ręczniki kuchenne, ale i na papier toaletowy i uważnie czytać ich skład przed zakupem. Tu chodzi o nasze zdrowie.

Z ręczników kuchennych korzystamy codziennie

Ręczniki papierowe są w każdym domu, publicznych toaletach, restauracjach, stacjach benzynowych. Korzystamy z nich codziennie. W domu są niezwykle przydatne do mycia luster, czy okien, a także do wycierania kuchennego blatu.

W publicznych toaletach natomiast ręczniki papierowe są o wiele bardziej higieniczną formą wysuszenia rąk niż suszarki elektryczne, na których znajduje się mnóstwo zarazków. Niestety okazuje się, że ręcznik kuchenny, ale i papier toaletowy mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia.

ręcznik papierowy.jpg
canva/Polina Zmimmerman z Pexels

Rakotwórcze substancje w ręcznikach kuchennych

Badania przeprowadzone przez magazyn ÖKO-TEST wskazują, że w składzie niektórych ręczników kuchennych i papierów toaletowych znajdują się dwa niebezpieczne związki chemiczne, które są rakotwórcze.

Mowa tutaj o formaldehydzie oraz 3-MCPD, czyli chloropropanolu. Związki te wchodząc w reakcje z wodą, stają się kancerogenne. Badania naukowe nie wykluczają także działania genotoksycznego.

Dlaczego substancje te znajdują się w składzie produktów codziennego użytku?

Formaldehyd i chloropropanol to związki chemiczne, które wzmacniają strukturę ręczników kuchennych i papierów toaletowych. Sprawiają, że produkty te nie rwą się i nie rozdzielają na warstwy.

Warto jednak sprawdzać skład ręczników i papierów i unikać tych, które zawierają te dwie toksyczne substancje. Jak wskazują badania, nawet niewielka ilość dostarczana codziennie, znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na poważne choroby, w tym nowotworów.

ręcznik papierowy.jpg
canva/pixelshot

Zobacz także: