DomekIOgrodek.pl Kuchnia Masz w domu taki kubek? Możesz się zdziwić, do czego służy jego spód
Airin Party z Pexels/canva.com

Masz w domu taki kubek? Możesz się zdziwić, do czego służy jego spód

14 grudnia 2022

Chyba każdy posiada taki w swoim domu. Zwykły, ceramiczny kubek, nasz ulubiony lub taki, który chowamy z tyłu szafy, bo wzór nie pasuje do reszty zastawy, z ułamanym uchem, czy wyszczerbieniem. Mało kto wie jednak, że to proste naczynie ma pewną ukrytą funkcję.

Do czego służy ceramiczny kubek? Odpowiedź wydaje się prosta, prawda? Okazuje się jednak, że w tym niepozornym naczyniu kryje się prawdziwy, wielofunkcyjny pomocnik. Wystarczy obrócić je do góry dnem, aby uzyskać zupełnie inne narzędzie. Ten prosty trik może ułatwić nam pracę w kuchni.

Obróć kubek do góry dnem. Zdradzamy prostą sztuczkę, która przyśpieszy proces przyrządzania potraw

Dajemy je w prezencie, dostajemy kolejne, tłuczemy, próbujemy sklejać, lub — jeśli nie czujemy do nich żadnej nostalgii — wyrzucamy, a przede wszystkim pijemy z nich nasze ulubione napoje. Przyjmują kształty dzwonów, cylindrów, tub i owali, mają najróżniejsze wzory i formy.

Wydawać by się mogło, że kubek ceramiczny nie może mieć przed nami tajemnic — to jednak nieprawda. Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego na spodzie, na skraju naczynia często zostawiana jest obręcz "gołego", tworzywa? Miejsce to często jest dodatkowo ścierane, co zmniejsza poślizg na blacie. Zastosowanie może zaskoczyć!

Odwrócona do góry dnem, ceramiczna zastawa może z powodzeniem posłużyć jako... podręczna ostrzałka do noża. W przypadku kubków jest to o tyle wygodne, że w zestawie dostajemy często wygodny uchwyt.

Ustaw nóż pod kątem 30-40 stopni i kilkoma zdecydowanymi ruchami przeciągnij go po rancie kubka. Efekt murowany, a od kuchennego rozgardiaszu możemy odjąć przetrząsanie szuflad w poszukiwaniu kamienia do ostrzenia, który też przecież zużywa się dość szybko. Zaoszczędzicie nie tylko czas, ale i pieniądze!

Ceramiczny kubek może być przyjacielem w twojej kuchni

Czasem, kiedy nasze głowy są zarzucone myślami i czekającymi obowiązkami możemy zapomnieć o kreatywności w kuchni. Tymczasem kubek, który zawsze mamy pod ręką może z powodzeniem posłużyć, jako foremka. Z płaskiego ciasta łatwo wykroi idealne kółko, ale nie tylko! Można też odmierzyć nim identyczne porcje na pączki, czy kotlety mielone.

Może też być doskonały miernikiem porcji — wystarczy pamiętać, że najbardziej klasyczny, cylindryczny kubek w najczęściej spotykanym formacje ma objętość 300 ml. Do górnej krawędzi ucha — ok. 250 ml. Jest to też najczęściej spotykana pojemność klasycznych szklanek — jest to najczęściej spotykana wartość.

Także kupując nowy kubek, warto zwrócić uwagę na jego kształt — zwłaszcza jeśli zamierzamy prać go w zmywarce. Wiele modeli ma wyżłobienia w okolicy dolnej krawędzi, dzięki którym woda nie będzie zbierać się w wypukłości dna. Strużki zatrzymanej wody przy wyciąganiu naczyń potrafią doprowadzić do szału.

Kubek
fot. Airin Party z Pexels/canva.com
kubek (2)
fot. Shablon/canva.com
kubek (3)
fot. badastar/canva.com

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

1. Najciekawsze domy świata. Architektów poniosła wyobraźnia

2. Uporczywy problem zniknie. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Źródło: Genialne

Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Gadzińska

Interesuję się kulturą, zwłaszcza literaturą i filmem, bez opamiętania chłonę horrory i literaturę kryminalną. Uwielbiam sushi i koty.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy