Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Media z całej Polski ostrzegają, właśnie trwają kontrole abonamentu RTV. Wiemy, czy trzeba wpuszczać kontrolera
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 12.01.2023 18:10

Media z całej Polski ostrzegają, właśnie trwają kontrole abonamentu RTV. Wiemy, czy trzeba wpuszczać kontrolera

Media z całej Polski ostrzegają, właśnie trwają kontrole abonamentu RTV. Wiemy, czy trzeba wpuszczać kontrolera
canva/Baxternator

W całej Polsce ruszają kontrole RTV, które będą przeprowadzone przez przeszkolonych pracowników Poczty Polskiej. Kontroler sprawdzi, czy odbiorniki telewizyjne i radiowe, również w samochodach, są zarejestrowane i czy opłacany jest za nie abonament.

Wiele osób nie ma zarejestrowanych telewizorów i radia i w związku z tym nie opłaca abonamentu. Od tego roku obowiązkowa jest również opłata za odbiornik radiowy w samochodzie.

Za niezarejestrowanie odbiorników w przypadku kontroli RTV grozi wysoka kara w wysokości 30 miesięcznych abonamentów. W przypadku radia to 261 zł, w przypadku telewizora aż 819 zł. Jak będzie przebiegała kontrola?

Czy musimy wpuścić kontrolera do domu?

Kontroler nie może wejść do domu bez naszej zgody. Możemy więc odmówić wpuszczenia go do mieszkania i nie powinniśmy w związku z tym ponieść żadnych konsekwencji. Wyjątkiem jest posiadanie przez kontrolera nakazu sądowego. Wtedy kontrola może odbyć się bez naszej zgody.

Kontrole RTV
canva/StockSnap z Pixabay

Kto może przeprowadzić kontrolę odbiorników? Jak przebiega kontrola?

Kontrolami ma zająć się Poczta Polska. Nie oznacza to jednak, że listonosz będzie uprawniony do sprawdzenia telewizora i radia i ewentualnego nałożenia kary. Kontrole przeprowadzane będą wyłącznie przez przeszkolonych pracowników, którzy muszą okazać się upoważnieniem, aktualnym dowodem potwierdzającym tożsamość oraz legitymacją.

Kontroler sprawdzi, czy wszystkie odbiorniki RTV są zarejestrowane i czy opłacany jest na nie abonament. Jeśli kontroler zobaczy radio lub telewizor, ale ich nie sprawdzi, nie ma prawa wystawić kary.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek: