Ministerstwo odniosło się do doniesień o opłatach za fotowoltaikę. Stawia sprawę jasno
W mediach zaczęły pojawiać się informacje o trwających pracach nad wprowadzeniem podatku od fotowoltaiki. Według doniesień będzie również obowiązek ich rejestracji. Czy to prawda? Do sprawy odniosło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Fotowoltaika cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Ile właściwie energii dostarczają prywatne instalacje? Niżej zdradzamy więcej.
Ile energii daje Polsce fotowoltaika?
Domowych instalacji, które dostarczają prąd z energii słonecznej, jest coraz więcej. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że w Polsce mamy już 1,3 mln prywatnych instalacji fotowoltaicznych.
Takie instalacje dostarczają naprawdę sporo energii. Według danych łączna moc pochodząca z fotowoltaiki prywatnej wynosi 9,7 gigawatów. Natomiast największa elektrownia słoneczna w Polsce dostarcza 14,2 MW.
Wiele osób nadal rozważa zainstalowanie fotowoltaiki na dachu swojego domu. Mogą to zmienić doniesienia na temat podatku i obowiązku rejestracji tego typu instalacji. Niżej wyjaśniamy, ile prawdy jest w tych doniesieniach.
Czy będzie podatek od fotowoltaiki?
W mediach pojawiły się doniesienia o wprowadzeniu podatku od prywatnych instalacji fotowoltaicznych. Właściciele domów z panelami słonecznymi mogą być zaniepokojeni. Sprawę postanowiły wyjaśnić Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że pojawiające się doniesienia medialne dotyczące prac nad rozwiązaniami dotyczącymi obowiązku rejestracji mikroinstalacji prosumenckich oraz objęciu ich opłatą ekologiczną są nieprawdziwe. Nie są prowadzone żadne prace w tym zakresie - komunikat resort cytuje Portal Samorządowy.
Ministerstwo stawia na dalszy rozwój prywatnych instalacji fotowoltaicznych. Resort planuje kolejne projekty i dofinansowanie paneli słonecznych dla gospodarstw domowych. Niżej zdradzamy dalsze plany rządu.
Dalszy rozwój fotowoltaiki w Polsce
- Wsparciem dla kolejnych inwestycji w instalacje fotowoltaiczne są rozwiązania zawarte w procedowanej obecnie w Sejmie nowelizacji ustawy o OZE m.in. zwiększenie limitu z 50 do 150 kW mocy instalacji PV, dla której wymagane jest pozwolenia na budowę, a także wprowadzenie definicji prosumenta lokatorskiego - jest napisane w komunikacie resortu.
Instalacje fotowoltaiczne nie wychodzą z mody i nadal są wspierane przez rząd. Natomiast doniesienia o obowiązku ich rejestracji i dodatkowym podatku nie są prawdziwe.