Mój Prąd 4.0. Już wiemy, na co będzie można wydać pieniądze z dofinansowania
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki poinformował, że na I kwartał 2022 roku planowana jest kolejna odsłona programu Mój Prąd 4.0. Pieniądze z niego będzie można wykorzystać nie tylko na panele, a wsparcie finansowe otrzymają także ci, którzy już korzystali z programu.
Rządowy program "Mój prąd" ma pomagać w zwiększaniu udziału produkcji energii elektrycznej mikroinstalacji fotowoltaicznych w Polsce, a co za tym idzie - popularyzacją korzystania z odnawialnych źródeł energii (OZE). Środki z niego znikają ekspresowo, dlatego Narodowy Fundusz postanowił stworzyć jego kolejną odsłonę: 4.0.
Program Mój Prąd 4.0 nie tylko na panele - na co będzie można wydać pieniądze?
Beneficjenci programu z 2021 roku oraz lat wcześniejszych będą mogli skorzystać z niego powtórnie już w pierwszym kwartale 2022.
Środki z programu Mój Prąd w 2022 roku będzie można wydać nie tylko na zakupienie i zainstalowanie paneli fotowoltaicznych. Rząd postanowił, że pieniądze będzie można wykorzystać też na lepsze zagospodarowanie energii, generowanej przez domowe panele słoneczne.
Dla kogo "Mój prąd 4.0" w 2022 roku?
Z programu będą mogły skorzystać osoby, które zdobyły dofinansowanie w poprzednich edycjach akcji "Mój prąd" i "Czyste powietrze". Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował o najważniejszych zmianach:
Mój Prąd 4.0 umożliwi także magazynowanie wyprodukowanej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych oraz magazynowanie ciepła/chłodu. Zwiększona zostanie też efektywność zarządzania wyprodukowaną energia elektryczną. Co istotne nowa odsłona programu pozwoli również na rozwój elektromobilności poprzez dofinansowywanie zakupu i montażu punktów ładowania samochodów elektrycznych.
Na co zatem będziemy mogli wydać dofinansowanie z programu "Mój prąd" w 2022 roku? Między innymi na "inteligentne systemy zarządzania energią w domu, domowe ładowarki samochodów elektrycznych, magazyny energii elektrycznej oraz magazyny ciepła i chłodu".
Możliwość skorzystania z programu jest szczególnie ważna w momencie, w którym planowane są wysokie podwyżki cen prądu. Wysokość otrzymanego dofinansowania ma zależeć od "zakresu rzeczowego inwestycji przedstawionego do dofinansowania".
Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE, wyjaśnił, jakie dziedziny będą szczególnie premiowane w programie w 2022 roku:
Premiowany będzie zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej z dodatkowym elementem umożliwiającym wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej oraz zwiększenie poziomu efektywności energetycznej.
Budżet programu prawdopodobnie wyniesie około 1 miliarda złotych.
Źródło: Radio ZET, farmer.pl