DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Moja babcia dodaje je do każdego prania. Jej ubrania nie szarzeją i nie tracą koloru
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 22.09.2023 07:08

Moja babcia dodaje je do każdego prania. Jej ubrania nie szarzeją i nie tracą koloru

babciny sposób na pranie
Canva / Ridofranz, Getty Images Pro

Stosowanie naturalnych środków do prania może dać zaskakujące efekty. Ten sposób stosowały nasze babcie. Co takiego daje dodanie liści laurowych do prania? Efekt jest zniewalający.

Liście laurowe świetnie sprawdzają się w kuchni. Ciężko wyobrazić sobie niektóre przepisy bez tej przyprawy. Są też niezastąpione, kiedy przydarzy się mały wypadek w czasie prania. Zobaczcie, dlaczego warto dodawać je do prania.

Co daje dodanie liści laurowych do prania?

Z niezwykłych właściwości liści laurowych korzystała moja babcia. Nie działają one tak mocno, jak sklepowe detergenty, ale poradzą sobie w wielu awaryjnych sytuacjach. Doskonale sprawdzą się na przebarwienia.

Liście laurowe są w stanie przywrócić dawny kolor zafarbowanym ubraniom. Świetnie poradzą sobie z niedużymi, ale też większymi plamkami. Nie raz ten sposób mojej babci mnie uratował.

Kiedy potrzebuje dodatkowo odświeżyć kolor ubrań, dodaje 2-3 łyżeczki soli do prania. Jak dokładnie stosować liście laurowe w praniu? W dalszej części artykułu wyjaśnię, jak robiła to moja babcia.

babciny sposób na pranie (1).jpg
Canva / JillWellington, pixabay

Jak stosować liście laurowe do prania?

Sposób stosowania liści laurowych najlepiej dobrać do zabrudzeń. Jeśli przebarwienia są niewielkie, wystarczy kilka listków dodać do bębna pralki. Warto umieścić je w woreczku na bieliznę. Moja babcia podpowiedziała, co robić, kiedy przebarwień jest więcej.

W przypadku większych przebarwień lepiej zrobić wywar z liści laurowych. Wystarczy wrzucić kilka listków do garnka i zagotować. Wywar gotujemy przez 5 min i po wystudzeniu przelewamy do miski z ubraniami.

Ubrania moczymy w wywarze przez około godzinę. Po tym czasie przebarwienia powinny zniknąć. Kiedy jeszcze liście laurowe mogą okazać się pomocne? Poniżej wyjaśniamy, jak działają na białe ubrania.

Czy liście laurowe mogą wybielić ubrania?

Liście laurowe świetnie sprawdzą się, kiedy chcemy odzyskać biel ubrań. Nie działają tak dobrze, jak chemiczne wybielacze, ale w przypadku delikatnego poszarzenia spokojnie sobie poradzą.

Babcine sposoby na stosowanie liści laurowych do prania naprawdę działają. Sprawdź, jakie jeszcze inne zastosowania ma ta przyprawa.

babciny sposób na pranie
Canva / joannawnuk, Getty Images