Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Moja ciocia uratowała więdnące pelargonie. Wystarczyła woda po gotowaniu ulubionych warzyw
Kamil Świętek
Kamil Świętek 06.07.2023 17:30

Moja ciocia uratowała więdnące pelargonie. Wystarczyła woda po gotowaniu ulubionych warzyw

Jak uratować pelargonie
Canva/Michel VIARD, Getty Images

Pelargonie to piękne rośliny, które zdobią wiele polskich ogrodów, tarasów i balkonów. Niestety często chorują i marnieją pod wpływem zbyt intensywnego słońca. Moja ciocia jest mistrzynią tych kwiatów. Zdradziła, jak uratować pelargonie bez chemii i przesadzania.

Jak uratować pelargonie?

Jeśli masz na myśli kwiaty, które zdobią letni ogród, to zapewne myślisz właśnie o nich. Wyraziste w kolorze i zapachu i niezwykle piękne w swej prostocie. Zdecydowanie ogród bez pelargonii traci specyficzny pierwiastek sielskości.

Pelargonie to naprawdę wspaniałe rośliny. Wymagają one jednak odpowiedniej pielęgnacji. Wystarczy chwila nieuwagi, a kwiaty marnieją w oczach. Liście zmieniają kolor, kwiaty usychają. Jak uratować pelargonie? Zapomnij o chemii i przesadzaniu.

Moja ciocia zawsze potarza, że pelargonie trzeba regularnie nawozić. Możliwe, że właśnie w tym tkwi sekret. Nigdy nie słyszałem, żeby jej kwiaty chorowały. Jak uratować pelargonie? Spieszę z wyjaśnieniem.

Ogrodnicy masowo kupują je do ogrodów. Ślimaki i inne szkodniki boją się ich jak ognia Te urządzenia pożerają prąd. Wychodząc z domu, zawsze je wyłączaj

Poznaj trik mojej cioci

Pewnie już domyślacie się, że wiedza na temat tego, jak uratować pelargonie tkwi w odpowiednim nawożeniu. Pelargonia preferuje nawóz azotowy na wiosnę, a potasowo-fosforowy nieco później, najczęściej w sezonie letnim. Należy ją nawozić minimum co 2 tygodnie, stosując nawóz płynny. Dzięki takiej profilaktyce pelargonia nie będzie chorować!

Wiedza o tym, jak uratować pelargonie jest niezwykle ważna. Pelargonie trapi bowiem wiele chorób, takich jak szara pleść, plamistość liści, czy rdza pelargonii. Atakują ją także mączliki, czy mszyce. Jeśli chcesz pozbyć się szkodników i chorób pelargonii, zastosuj domowy nawóz, który od lat wykorzystuje moje ciocia.

Zmieszaj 2 łyżki suszonego groszku z litrem wody i całość gotuj przez 5 minut. Po tym czasie ostudź preparat, przecedź i podlej nim kwiaty. Zaleca się podlewanie pelargonii wspomnianym preparatem co 15 dni. Zawarty w nim: azot, fosfor, potas, bór, magnez i mangan ożywi Twoje pelargonie.

Jak uratować pelargonie w ogrodzie.png
Canva/TuelekZa, Getty Images

Nawóz z groszku wykorzystasz nie tylko do pelargonii

Wspomniany nawóz służy do czegoś więcej niż do podlewania pelargonii. Jeśli wiesz, jak uratować pelargonie, wiesz również jak wzmocnić gerbery, anturium, storczyki, czy sukulenty. Tak, wspomniane rośliny możesz również podlewać preparatem z suszonego groszku.

Drodzy Czytelnicy, jak widzicie, dbanie o piękne pelargonie wcale nie jest takie trudne. Moja ciocia stosuje go regularnie, dzięki czemu pięknych pelargonii zazdroszczą jej wszyscy sąsiedzi. Wykorzystajcie jej patent, jeśli zastanawiacie się, jak uratować pelargonie i cieszcie się dłużej pięknymi kwiatami.

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10