Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Te urządzenia pożerają prąd. Wychodząc z domu, zawsze je wyłączaj
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 02.07.2023 13:02

Te urządzenia pożerają prąd. Wychodząc z domu, zawsze je wyłączaj

Wtyczka w kontakcie
Fot. Canva/pixelshot

Mamy połowę roku, a to oznacza, że już niedługo okaże się, ile w przeciągu roku zużyliśmy prądu. Ostatnio pisaliśmy o tym, co możemy zrobić, żeby nasza stawka za prąd nie poszła do góry. 

Kluczowe jest zużycie, które powinniśmy ograniczyć. Warto w tym celu odłączyć od prądu urządzenia, które zżerają go najwięcej. Jednak jakie sprzęty utrudniają nam oszczędzanie prądu?

Ukryci pożeracze prądu

Stawki za prądu już niedługo pójdą do góry. Możemy temu zapobiec, zmniejszając zużycie do 2000 kWh w ciągu roku. Jednak trzeba przyznać, że w wielu gospodarstwach domowych to spore wyzwanie. Dlatego warto zainteresować się pożeraczami prądu, którzy często są niezauważani. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo na energii elektrycznej.

W niektórych domach znajdziemy wiele urządzeń, których nie używa się na co dzień. Jednym z nich jest drukarka. Jeśli nie używamy jej regularnie, spokojnie możemy odłączyć ją od prądu. Innym urządzeniem, które utrudnia nam zaoszczędzenie prądu, jest mikrofalówka. Na noc spokojnie możemy ją odłączyć.

Ukryci pożeracze prądu mogą trochę nas kosztować, jednak to nie oni pobierają najwięcej energii elektrycznej. Jakie urządzenia elektroniki użytkowej warto odłączać, żeby zaoszczędzić prąd? Jest ich naprawdę sporo.

Mój dziadek przecinał banana na pół i owijał wokół róży. Po miesiącu działa się magia

Sprzęty, które zżerają najwięcej prądu

Najwięcej prądu pobierają urządzenia zaliczane do tak zwanej elektroniki użytkowej. To właśnie one skutecznie utrudniają nam zaoszczędzenie prądu każdego dni. Ale co właściwie się do nich zalicza?

Elektronika użytkowa, czyli konsole do gier, komputery, telewizory i systemy stereo pobierają prąd nawet w trybie stand-by. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest całkowite odłączanie tych urządzeń od prądu. Dobrze w tym celu sprawdzą się specjalne listwy z wyłącznikiem, które pomogą nam zaoszczędzić energię elektryczną.

oszczędzanie prądu
Canva / Proxima Studio

Nie zapomnij o nim, kiedy jedziesz na urlop

Wszystkie sprzęty powinniśmy odłączyć od prądu, kiedy wyjeżdżamy na wakacje. Jednak jest jedno niepozorne urządzenie, które notorycznie pobiera prąd, nawet kiedy nas nie ma. Mowa tutaj o routerze, który często zapominamy wyłączyć. 

Router warto całkowicie odłączyć od prądu, kiedy nie ma nas w domu. Poza tym warto włączyć tak zwany router WLAN na noc. Pozwoli to zaoszczędzić prąd, a w wielu urządzeniach nie musimy tego robić ręcznie. Wystarczy znaleźć tę opcję w ustawieniach urządzenia.

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10