DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Moja mama każdego dnia robi to z koleusami. Zachwycają liśćmi w kolorze tęczy
Canva/bauhaus1000, Getty Images Signature

Moja mama każdego dnia robi to z koleusami. Zachwycają liśćmi w kolorze tęczy

30 czerwca 2023
Autor tekstu: Kamil Świętek

Koleus to mało znany kwiat ogrodowy, który zdecydowanie w Polsce bywa niedoceniany. Jeśli chcecie, by Wasz ogród wyróżniał się na tle sąsiadów, a przy okazji jesteście zwolennikami nieoczywistego połączenia kolorystycznego jak moja mama, koniecznie sprawdźcie jak sadzić koleus!

Koleus w ogrodzie

Koleus to kwiat pochodzący wprost ze słonecznej Azji i Australii. W naturalnym środowisku rośnie on jako bylina, dochodząca do 80 cm wysokości. Najczęściej porastają one leśne kępy, tworząc iście bajkowy krajobraz.

Nazwa rośliny „koleus” została nadana jej dla upamiętnienia botanika holenderskiego pochodzenia Karla Ludwiga, Blume, który prowadził badania nad indonezyjskimi roślinami. Koleus to kwiat, który charakteryzuje się dekoracyjnymi liśćmi o różnorodnym kształcie i fakturze.

Koleusy uwielbiają miejsca zacienione i osłonięte od wiatru. Rośliny lubią wilgoć, ale przelanie im nie służy. Dowiedz się, jak pielęgnować koleusy, aby zachwyciły liśćmi w kolorze tęczy.  Będą piękną ozdobą w Twoim ogrodzie.

Mój dziadek przecinał banana na pół i owijał wokół róży. Po miesiącu działa się magia

Najważniejsze zasady pielęgnacji

Roślinę tą doceniło wiele ogrodników, w tym moja mama. Koleus to roślina jednoroczna. Potrafi przetrwać w temperaturze od 7 stopni Celsjusza, co czyni go idealnym kandydatem do uprawiania w Polsce.

Koleus preferuje stanowiska słoneczne i stale wilgotne, dlatego też moja mama podlewa je każdego dnia. Podczas podlewania należy jednak uważać, aby nie przelać rośliny. Wtedy może wdać się choroba grzybowa.

Koleus preferuje ziemię o odczynie 5,8-6,0 pH. Dobrze odnajduje się w ziemi torfowej, przez co można uprawiać go nie tylko na działkach, ale również na balkonach. Koleus nie lubi przesadzania, aczkolwiek na jesień warto przesadzić je z ogrodu do doniczek i schować w domu, do pomieszczeń o temperaturze od 14 do 16 stopni Celsjusza.

Koleus w ogrodzie.png
Canva/goxgox, Getty Images

Jak rozmnażać koleusy?

Koleus można rozmnażać z sadzonek oraz przez wysiew nasion. Najlepiej robić to od połowy marca, gdy ryzyko przymrozków maleje. Nasiona warto przykryć folią perforowaną, aby zapewnić lepszą wilgotność powietrza.

Koleus może być wspaniałą bazą pod kwieciste dekoracje. Łącząc różne rodzaje koleusa, możemy osiągnąć iście bajkowy ogród z pięknymi, nieregularnymi wzorami. Jedyne, o co musimy się martwić to o podlewanie.

Moja mama unika nadmiernego zwilżania ziemi, aby nie dopuścić do gnicia korzeni. Czyż koleus nie jest prosty w uprawie? Zobaczcie, czy przyjmie się on również w Waszych ogrodach!

Ogrodnicy regularnie podlewają nim lawendę. Roślina rośnie jak na drożdżach
Wiesław Nowobilski zdradził jak dogaduje się z nową prowadząca „Nasz nowy dom". Prawda poraża
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy