Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Monstera zaczęła żółknąć? To przez błąd zupełnie inny niż myślisz
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 21.06.2023 17:21

Monstera zaczęła żółknąć? To przez błąd zupełnie inny niż myślisz

monstera
Canva / Hanna

Monstera idealnie nadaje się do wielu wnętrz. Jej dekoracyjne liście są fantastyczną ozdobą, jednak czasem zaczynają żółknąć i marnieć. Najczęściej popełniamy jeden konkretny błąd, który sprawia, że liście monstery stają się żółte.

Skąd się wzięła monstera w naszych domach?

Monstera deliciosa stała się popularnym elementem wystroju wnętrz w wielu domach. Jej mięsiste, lśniące liście z charakterystycznymi dziurami pokochali fani roślin doniczkowych. Ale skąd właściwie monstera wzięła się w naszych domach?

Monstera jest tropikalną rośliną pochodzącą z obszarów Ameryki Środkowej i Południowej, takich jak Meksyk, Panama i Kolumbia. Tam rośnie dziko w lasach deszczowych, wspinając się po drzewach za pomocą swoich charakterystycznych korzeni powietrznych. Te piękne rośliny zostały sprowadzone z tropikalnych obszarów Ameryki.

Rozwój handlu roślinami i popularność zielonych trendów w aranżacji wnętrz przyczyniły się do obecności monster w naszych domach. Jednak mimo tego, że monstera jest łatwa w uprawie, czasem popełniamy jeden błąd, który sprawia, że jej liście zaczynają żółknąć.

Magiczna gąbka to hit do sprzątania. Ma 1 minus, ludzie nie zdają sobie sprawy

Przez ten błąd liście monstery zaczynają żółknąć

Monstera nie jest wymagającą rośliną. Poradzą z nią sobie nawet mniej doświadczone osoby. Jednak czasem wydaje nam się, że monstera potrzebuje bardzo dużo wody z uwagi na to, że naturalnie występuje w lasach deszczowych. Właśnie w tym miejscu najczęściej popełniamy błąd, którego skutkiem są żółte liście rośliny.

Monstery nie powinniśmy nadmiernie podlewać. W sezonie letnim, kiedy jest ciepło, monsterę wystarczy podlewać raz w tygodniu. Natomiast w zimie roślina jeszcze rzadziej potrzebuje wody. Kiedy robi się chłodniej, monsterę podlewamy raz na dwa tygodnie.

Jeśli przesadzimy z podlewaniem, korzenie monstery zaczynają gnić i obumierać. Prowadzi to do żółknięcia liści. W końcu liście monstery zaczną wypadać. Na szczęście przelaną roślinę możemy uratować.

monstera (1).jpg
Canva / kulbabka, Getty Images

Jak uratować przelaną monstere?

Kiedy przelejemy monsterę, powinniśmy działać szybko. Im dłużej korzenie rośliny będą znajdować się w zbyt wilgotnym podłożu, tym gorzej, a straty będą większe. Przelaną roślinę najlepiej przesadzić do nowego i suchego podłoża.

Po wyciągnięciu monstery z doniczki należy przejrzeć korzenie. Bryłę korzeniową powinniśmy oczyścić ze zniszczonych i przegniłych korzeni, a następnie umieścić w świeżym podłożu. Dzięki temu uda się uratować roślinę.