Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Muł i brud zniknie z oczka wodnego. Ten trik nie ma sobie równych
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 23.05.2023 13:24

Muł i brud zniknie z oczka wodnego. Ten trik nie ma sobie równych

Muł i brud zniknie z oczka wodnego
canva/eeenewski

Masz w ogrodzie oczko wodne? Sprawdź, jak pozbyć się mułu i glonów. Podczas sezonu letniego pamiętaj o napowietrzaniu zbiornika. Jest to szczególnie ważne po każdej burzy i gwałtownych ulewach. 

Letnie burze mają negatywny wpływ na oczko wodne i ryby

Pielęgnacja oczek wodnych jest absolutnie konieczna, zwłaszcza w sezonie. Podczas burz i intensywnych burz znacznie spada zawartość tlenu w wodzie, która dodatkowo jest utwardzana przez jednokomórkowe glony. 

Przegrzana, utwardzona woda powoduje obumieranie fitoplanktonu. Jego rozkład przyczynia się do kolejnego zmniejszenia ilości tlenu w wodzie i powstania trującego amoniaku. W efekcie tych procesów dochodzi do śmierci ryb. 

Jeśli będziemy regularnie czyścić oczko wodne i dbać o jego odpowiednie napowietrzanie, oczko będzie w idealnym stanie przez wiele miesięcy. Po każdej burzy, jeśli nie mamy pompy wodnej, warto wlać niewielką ilość wody bezpośrednio z węża. Woda nie może być ani za ciepła, ani za zimna. W ten sposób uzupełnimy niedobór tlenu.

Zamiokulkas nie rośnie i ma żółte liście? Winien jest jeden powód Gospodynie szaleją na jej punkcie. Kupują skrobię kartonami

Jak wyczyścić oczko wodne przed sezonem?

Na początku wypompuj ⅔ wody. Jeśli w oczku znajdują się ryby, przed zabiegiem koniecznie przełóż je do innego zbiornika. Następnie przy pomocy szufli pozbądź się mułu z dna i wszelkich nieczystości. Muł możesz przeznaczyć na kompost. 

Doskonałym rozwiązaniem jest także zakup specjalistycznego sprzętu. Odkurzacze przeznaczone do oczek wodnych doskonale poradzą sobie z mułem i glonami. To bardzo skuteczny i szybki sposób, nie musisz wtedy wypompowywać wody i wchodzić do zbiornika.

oczko wodne.jpg
canva/FrankStanley

Jak pielęgnować oczko wodne?

Do oczka wodnego w ogrodzie wykorzystaj specjalistyczne środki, które zapobiegają powstawaniu glonów i tym samym zmniejszą ilość mułu. Woda będzie czysta przez wiele miesięcy. Wybieraj wyłącznie ekologiczne preparaty, które są bezpieczne dla ryb.

Warto również zainwestować w pompę wodną. Dzięki niej woda jest systematycznie filtrowana. Filtrowanie znacznie zmniejsza powstawanie glonów, a także napowietrza cały zbiornik, zapewniając rybom tlen. 

Do oczka wodnego polecamy także zakup glonojada i małży. Glonojad pozbędzie się glonów, a małże oczyszczą oczko z nadmiaru fitoplanktonu i zapewnią dodatkową filtrację wody.

Tagi: Rośliny
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10