Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Gospodynie szaleją na jej punkcie. Kupują skrobię kartonami
Kamil Świętek
Kamil Świętek 23.05.2023 09:39

Gospodynie szaleją na jej punkcie. Kupują skrobię kartonami

Czy znaliście mnogość zastosować skrobi ziemniaczanej? Jest ich więcej niż można przypuszczać!
Zdjęcia z Facebooka użytkownika Zakupy Bez Glutenu

Skrobia ziemniaczana ma więcej właściwości, niż można by przypuszczać. Sprawdźcie co dla Was przygotowaliśmy i zacznijcie jej używać w wymienionych sytuacjach. Niezależnie, czy używacie jej do zagęszczenia sosu, czy też do czyszczenia srebra, skrobia ziemniaczana powinna zostać Waszym partnerem na lata.

Skrobie ziemniaczana – poznaj jej charakterystykę

Wiele prawdy jest w stwierdzeniu, że piękno tkwi w prostocie. Otóż skrobia ziemniaczana w przyrodzie występuje w ziemniakach, czemu zawdzięcza drugi człon swojej nazwy. Wykorzystywana jest od lat w domach i gastronomi, a dziś poznacie jej nietypowe zastosowania.

Skrobia ziemniaczana ma wiele zalet. Między innymi jest w pełni naturalna i ekologiczna. Wpływa prozdrowotnie na organizm, będąc alternatywą dla sztucznych dodatków. Jest bezpieczna także dla najmłodszych.

Mnogość jej zastosowania przyprawia o niemały zawrót głowy. Naszym zdaniem jednym z najbardziej nietypowych zastosowań skrobi ziemniaczanej jest przejawianie cech środka uspokajającego. Kto by pomyślał, że pochodna kartofli może uspokajać.
 

Geodeci pilnie odwiedzili Andrzeja z Plutycz. Nie byli przygotowani na to, co zastaną Tych warzyw nie sadź przy ogórkach. Plony będą mniejsze i podatne na choroby

Skrobia ziemniaczana – lekarstwo na 101 dolegliwości

Co robisz, gdy się oparzysz? Ból jest niesamowity, a Ty w popłochu biegniesz ostudzić rękę zimną wodą? To może nie wystarczyć. Oparzenia 1 stopnia sukcesywnie łagodzi skrobia ziemniaczana. Wystarczy rozmieszać ją z wodą w takich proporcjach, by uzyskać papkę. Tę nakładamy na oparzone miejsce, Chłodna mieszanka ukoi uszkodzoną skórę, przy okazji nawilżając ją.

Będąc przy nawilżeniu, skrobia ziemniaczana jest bogata w witaminy B, C oraz PP. Zawiera także: żelazo, wapń, fosfor i potas. Dzięki temu wspaniale nawilża skórę i nadaje się do stworzenia z niej domowej maseczki.

Badania wykazują, że skrobia ziemniaczana i preparaty ją zawierające ujędrniają i uelastyczniają skórę podobnie jak kolagen i koenzym Q10. Ponadto jej działanie porównywane jest do zastrzyku z botoksu, oczywiście wyłączając jego szkodliwość.
 

Skrobia.png
Canva/Sarah2

Maseczka, suchy szampon oraz środek uspokajający? Co jeszcze potrafi skrobia ziemniaczana?

Maseczkę ze skrobi ziemniaczanej można zrobić dodając 1 łyżkę skrobi do 100 ml zimnej wody. Po wymieszaniu do roztworu dolewamy 50 ml gorącej wody, mieszamy i czekamy aż zgęstnieje. Po tym czasie masę schładzamy i mieszamy z innymi składkami mieszanki takimi jak miód, biało jaja, czy sok z marchwi. Następnie aplikujemy ją na skórę.

Skrobia ziemniaczana wspaniale sprawdza się jako suchy szampon. Wystarczy wetrzeć niewielką ilość skrobi ziemniaczanej we włosy, a ta zbierze nagromadzony łój, czy zabrudzenia. Następnie środek należy wytrzepać z włosów. Najlepsze efekty z użyciem tego preparatu zyskuj blondynki. Ostrzegamy szatynki – zbyt duża dawka preparatu może niekorzystnie wpływać na odcień włosów.

Co jeszcze potrafi skrobia ziemniaczana? Wspaniale uspokaja. Wystarczy jej niewielką ilość zmieszać z kilkoma kroplami olejku eterycznego. Opary z tej mieszanki należy wdychać przez kilka minut. Najlepsze rezultaty uzyskuje się wsypując mieszankę do ciepłej wody.
 

Skrobia ziemniaczana – kompan każdej gospodyni

Ileż to razy próbowaliście doczyścić galanterię skórzaną, pluszami, czy drewniane meble. Z pomocą przychodzi skrobia ziemniaczana. Wystarczy posypać nią galanterię skórzaną albo meble drewniane, odczekać 5-10 minut i przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką. Meble można także wypolerować skrobią ziemniaczaną, zmieszaną z wodą w proporcji 1:1, a następnie aplikując ją na meble i polerując do połysku.

Skrobia ziemniaczana doczyści także pluszaki z kurzu. Włóżcie pluszaki do worka foliowego i wsypcie do niego skrobię ziemniaczaną. Następnie potrząśnijcie workiem i patrzcie jak zbiera ona cały kurz z pluszaka. Oczywiście pluszaki trzeba po tym zabiegu dokładnie odkurzyć.

Skrobia ziemniaczana sprawdzi się także przy czyszczeniu dywanów oraz butów. Plamy na nim posypujemy skrobią ziemniaczaną i odczekujemy, aż ta zacznie działać. Po tym czasie odkurzamy dokładnie dywan. Wsypanie jej do butów i zostawienie na noc powoduje eliminowanie brzydkich zapachów. 

Skrobię ziemniaczaną możesz także użyć do pracowania pościeli. W 250 ml wody należy rozpuścić 1 łyżkę skrobi ziemniaczanej i gotowe. Preparatem spryskujemy pościel i patrzmy jak zagniecenia znikają. Warto jednak dodatkowo przeprasować po tym zabiegu pościel.