Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Najgorszy wróg ćmy bukszpanowej. Znika od razu po podaniu
Kamil Świętek
Kamil Świętek 30.06.2023 11:57

Najgorszy wróg ćmy bukszpanowej. Znika od razu po podaniu

Ćma bukszpanowa
Canva/Roel_Meijer, Getty Images

Chociaż ćma bukszpanowa to stosunkowo nowy insekt w Polsce, zdążył on zadomowić się w wielu ogrodach. Jak sama nazwa wskazuje, niszczy on bukszpany, a przez szybkie rozmnażanie się jest trudny do wytępienia. Zobaczcie, jak poradzić sobie z nim raz a dobrze!

Ćma bukszpanowa w Twoim ogrodzie. Co robić?

Ćma bukszpanowa przywędrowała do Europy z rejonów Azji wraz z sadzonkami bukszpanu. Insekt ten, chociaż sklasyfikowany został dopiero w 2012 roku, jako owad żyjący na terenie Polski, w raptem dekadę stal się zmorą ogrodników!

Jak ją rozpoznać? Ćma bukszpanowa to owad żerujący głównie w nocy. Charakteryzuje się szaro-brązową barwą. Utrapieniem dla ogrodników są w szczególności ich larwy, które żerują na bukszpanach.

Ćma bukszpanowa to insekt dosyć przebiegły. Jaj składa zawsze blisko wewnętrznej części krzewu, aby były trudne do zlokalizowania. Ćma bukszpanowa bardzo szybko się rozmnaża. W ciągu roku potrafi wydać na świat 4 pokolenia.

Mój dziadek przecinał banana na pół i owijał wokół róży. Po miesiącu działa się magia

Pozbądź się ćmy bukszpanowej raz na zawsze

Ćma bukszpanowa nie posiada w polskim ekosystemie naturalnych wrogów. Oznacza to, że może ona rozmnażać się bez przeszkód. Dlatego tez, jeśli zauważysz, że Twój bukszpan ma obgryzione liścia albo że te z niewyjaśnionych przyczyn obumierają, możesz mieć pewność, że zainfekowała go ćma bukszpanowa.

Jak się jej pozbyć? Sposobów jest naprawdę wiele. Zalecamy oczywiście stosować te naturalne, aby nie zaszkodzić innym roślinom w ogrodzie. Ćma bukszpanowa nie toleruje oprysku z szarego mydła, podobnie jak inne mszyce, przędziorki, czy wełnowce.

Jak go przygotować? Wystarczy 75 gramów mydła zetrzeć na tarce i zalać je 5 litrami wody. Gdy preparat się przegryzie, wówczas nadaje się on do użytku. Wystarczy przecedzić go przez gazę, aby nie zawierał on cząstek mydła i gotowe! Ćma bukszpanowa zniknie szybciej, niż myślisz!

ćma bukszpanowa.jpg
canva/edel_s

Zadbaj o swoje rośliny!

Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o innego rośliny, polecamy użyć zamiast wody z kranu naturalną deszczówkę, gdyż stanowi ona miękką wodę, w której mydło lepiej się rozpuszcza

Pozwoli Ci to mieć pewność, że w preparacie nie ma cząstek mydła, które mogłyby uszkodzić inne rośliny w ogrodzie! Oprysk zaleca się stosować co najmniej raz w tygodniu, aż do wytępienia insektów.

Drodzy Czytelnicy, jeśli ćma bukszpanowa zaatakowała Wasze ogrody, wiecie już, co musicie zrobić, aby pozbyć się jej raz na zawsze.

Tagi: Owady Rośliny
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10