Najlepszy płyn do mycia naczyń - wyniki ekspertów
Zmywanie patelni każdemu z nas kojarzy się z małym koszmarem. Zaschnięte resztki jedzenia, tłuszcz i trudno dostępne miejsca są zmorą każdego perfekcyjnego gospodarza i gospodyni.
Na szczęście mamy na to radę. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wytypował popularne płyny do mycia naczyń, a następnie wyłonił te najskuteczniejsze. Najbardziej znana dziesiątka została poddana testom: Ludwik, Fairy, Filip, Help, Pur, Frosch, Lewiatan, Tymek, Kraft i W5.
Kryteria weryfikacji najlepszego płynu do mycia naczyń
UOKiK, jak informuje w swoim komunikacie, sprawdził kluczowe parametry świadczące o jakości i komforcie czyszczenia. Każdy z nich odgrywa kluczową rolę w zmywaniu naczyń, tak, aby były odpowiednio przygotowane do podania przepysznych potraw.
Należą do nich:
Zdolność myjąca płynów - skutecznośc w usuwaniu zabrudzeń
Stopień emulgowania tłuszczów - siła działania w kontakcie z zatłuszczoną powierzchnią
Odczyn pH wpływający na stan skóry
Analitycy oszacowali koszt pojedynczego zmywania i jednego litra płynu. Oceniony został także stosunek jakości do ceny. Zweryfikowana została też deklaracja producenta dotycząca tego, czy masa produktu jest zgodna z rzeczywistością.
Najlepszy z najlepszych
W tym momencie dochodzimy do sedna testów i analizy najlepszego płynu do zmywania naczyń. Każda osoba, która nawet raz na jakiś czas zmywa naczynia ręcznie, powinna o tym wiedzieć.
Na podstawie badań oceniono ogólną jakość płynów. Parametrom przypisano odpowiednie wartości: 60 procent - zdolność myjąca, 35 procent - zdolność emulgowania tłuszczów, 5 procent wartość pH.
Z przyjemnością informujemy, że pierwsze miejsce na podium zajął Fairy Cytryna!
Zaraz za nim pojawiły się dumnie Pur Sekrety Kucharza Soda Effect oraz Ludwik cytrynowy (98,89 procent), zdobywając 5 gwiazdek. Kolejny w rankingu był Kraft cytrynowy, otrzymując 4 gwiazdki - widzimy w komunikacie UOKiK.
Jeśli chodzi o zdolności myjące najlepiej wypadł płyn Fairy Cytryna (99,5 procent), Pur Sekrety Kucharza Soda Effect (99,49 proc.) oraz Ludwik cytrynowy.
Najgorzej prezentują się: Lewiatan cytrynowy (87,2 procent) i Help cytryna (88,02 procent).
Urząd wykonał aż 66 testów, które pozwoliły na uzyskanie 2270 wyników. Nie pozostaje nam nic innego, jak przetestowanie "na własnej skórze". Choć w tym wypadku lepiej na własnym talerzu.
Źródło: bankier.pl