Widok na Lusowo
GSW/Lusowo
Marta Idzikowska - 5 Grudnia 2020

Wybrano najpiękniejszy dom jednorodzinny w Polsce

Stowarzyszenie Architektów Polskich co roku dokonuje wyboru i nagradza najpiękniejsze budynki w Polsce. Niedawno rozstrzygnięty konkurs, który dotyczył roku 2019 roku, wygrał domek jednorodzinny pod Poznaniem, który charakteryzuje się geometryczną bryłą i niezwykle nowoczesną elewacją. Taki styl jest nieco kontrowersyjny i nie wszyscy się z tym wyborem zgadzają. Jak wam się podoba ten budynek?

Stowarzyszenie Architektów Polskich to ogólnopolska instytucja, która zrzesza najlepszych architektów w naszym kraju. Oddziały SARP znajdują się w wielu miastach w Polsce, a stowarzyszenie cieszy się wielkim szacunkiem i autorytetem w kwestiach budownictwa i architektury.

Z imienia SARP co roku organizowany jest konkurs, w którym wybierane są najpiękniejsze obiekty w kraju. Niedawno zostali przedstawieni laureaci roku 2019 w kilku kategoriach. Spośród nich najbardziej interesujący jest projekt domu jednorodzinnego mieszczącego się pod Poznaniem.

Najpiękniejszy dom jednorodzinny w Polsce

Dom, który otrzymał główną nagrodę, zaprojektowany został przez pracownię PL.Architekci i znajduje się w Lusowie pod Poznaniem.

Bryła jest niesamowicie nowoczesna - budynek ma geometryczny, nieco "kanciasty" kształt.

Całość bardzo ciekawie wpasowuje się w naturalne otoczenie i w las, który rozpościera się w okolicy domu, dając efekt kontrastu.

Jury doceniło, że budynek wpasowany jest w działkę o wyjątkowo dziwnym i nieregularnym kształcie, który jest trudny do zagospodarowania, jednak projektantom znakomicie udało się z tego wybrnąć.

Dom charakteryzuje się również wieloma oknami o różnych od siebie kształtach. Duże wrażenie robi szklany otwór, z którego z salonu wychodzi się na taras.

To, co najbardziej przekonało jury do wręczenia nagrody właśnie temu budynkowi, to wpasowanie się bryły w otoczenie, brak udziwnień, prostotę materiałów budowlanych i bezpretensjonalność architektury.

Wygląd domu może jednak wzbudzać kontrowersje, gdyż nie każdy jest fanem aż tak nowoczesnej architektury - zdaniem wielu, takie miejsce nie jest przytulne, a jego surowość może przytłaczać.

Co myślicie o tym budynku?

Źródło: stylzycia.radiozet.pl

Opublikowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Niedziela, 18 października 2020

Opublikowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Niedziela, 18 października 2020

Opublikowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich Niedziela, 18 października 2020

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News