DomekIOgrodek.pl
Widok na Lusowo

GSW/Lusowo

Wybrano najpiękniejszy dom jednorodzinny w Polsce

5 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Stowarzyszenie Architektów Polskich co roku dokonuje wyboru i nagradza najpiękniejsze budynki w Polsce. Niedawno rozstrzygnięty konkurs, który dotyczył roku 2019 roku, wygrał domek jednorodzinny pod Poznaniem, który charakteryzuje się

Stowarzyszenie Architektów Polskich to ogólnopolska instytucja, która zrzesza najlepszych architektów w naszym kraju. Oddziały SARP znajdują się w wielu miastach w Polsce, a stowarzyszenie cieszy się wielkim szacunkiem i autorytetem w kwestiach budownictwa i architektury.

Z imienia SARP co roku organizowany jest konkurs, w którym wybierane są najpiękniejsze obiekty w kraju. Niedawno zostali przedstawieni laureaci roku 2019 w kilku kategoriach. Spośród nich najbardziej interesujący jest projekt domu jednorodzinnego mieszczącego się pod Poznaniem.

Najpiękniejszy dom jednorodzinny w Polsce

Dom, który otrzymał główną nagrodę, zaprojektowany został przez pracownię PL.Architekci i znajduje się w Lusowie pod Poznaniem.

Bryła jest niesamowicie nowoczesna - budynek ma geometryczny, nieco "kanciasty" kształt

Całość bardzo ciekawie wpasowuje się w naturalne otoczenie i w las, który rozpościera się w okolicy domu, dając efekt kontrastu.

Jury doceniło, że budynek wpasowany jest w działkę o wyjątkowo dziwnym i nieregularnym kształcie, który jest trudny do zagospodarowania, jednak projektantom znakomicie udało się z tego wybrnąć.

Dom charakteryzuje się również wieloma oknami o różnych od siebie kształtach. Duże wrażenie robi szklany otwór, z którego z salonu wychodzi się na taras.

To, co najbardziej przekonało jury do wręczenia nagrody właśnie temu budynkowi, to wpasowanie się bryły w otoczenie, brak udziwnień, prostotę materiałów budowlanych i bezpretensjonalność architektury.

Wygląd domu może jednak wzbudzać kontrowersje, gdyż nie każdy jest fanem aż tak nowoczesnej architektury - zdaniem wielu, takie miejsce nie jest przytulne, a jego surowość może przytłaczać.

Co myślicie o tym budynku?

Źródło: stylzycia.radiozet.pl

Podobne artykuły

Małe mieszkanie

Architektura

Jak urządzić małe mieszkanie – porady, zasady oraz dobór mebli

Czytaj więcej >
Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >