DomekIOgrodek.pl
Najpopularniejsze krzewy zimozielone

pixabay.com/congerdesign (CC0 Domena publiczna)

Najpopularniejsze krzewy zimozielone

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Krzewy zimozielone są uważane za najcenniejsze rośliny ogrodowe. Dzięki tym roślinom nasze otoczenie będzie wyglądało atrakcyjnie o każdej porze roku. Poznaj najpopularniejsze rośliny zimozielone, i spraw, żeby twój ogród wyróżniał si

undefinedNajpopularniejsze krzewy zimozielone – charakterystyka

Krzewy zimozielone charakteryzują się tym, że nie zrzucają swoich liści w okresie zimowym. Należy jednak pamiętać o ich prawidłowej pielęgnacji, aby prawidłowo ochronić je przed niskimi temperaturami. Rośliny zachwycają swoim wyglądem o każdej porze roku, a zwłaszcza zimą. Wśród nich możemy wyróżnić zarówno rośliny iglaste, jak i liściaste. Zaleca się sadzenie tych roślin w okresie od kwietnia do września.

Przed posadzeniem należy prawidłowo przygotować glebę. Najlepiej zastosować żyzne, a także odpowiednio nawodnione podłoże. Aby rośliny prawidłowo się rozwijały, musimy stosować się do zasad ich pielęgnacji. Przede wszystkim należy pamiętać o ich regularnym nawadnianiu w okresie jesiennym. Zimą natomiast potrzebują delikatnego podlewania, szczególnie w czasie odwilży. Aby zapewnić im dostateczną ochronę, należy je zabezpieczyć przed wiatrem oraz bardzo niskimi temperaturami w okresie zimowym.

Najpopularniejsze krzewy zimozielone – Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to pnącze o zielonym zabarwieniu. Jego pędy osiągają około 30 metrów długości i wspinają się dzięki korzeniom przybyszowym. Liście posiadają skórzastą oraz błyszczącą strukturę, a także ciemnozielony kolor. Preferuje miejsca zacienione bądź półcieniste. Bardzo dobrze się sprawdza przy obsadzeniu różnych ścian bądź ogrodzeń.

Najpopularniejsze krzewy zimozielone – Ognik szkarłatny

Ognik szkarłatny jest krzewem liściastym. W okresie zimowym wyróżnia się malutkimi, kulistymi owocami o pomarańczowym, żółtym bądź czerwonym zabarwieniu. Posiada liście w kolorze ciemnozielonym. W przypadku wystąpienia bardzo mroźnych dni liście mogą zmienić kolor na brązowy. W niektórych przypadkach może nawet dojść do ich opadnięcia. Preferuje słoneczne, ciepłe oraz osłonięte od wiatru miejsca. Nie lubi przesadzania. Roślina jest odporna na suszę. Często stosuje się go jako niewielki żywopłot.

Najpopularniejsze krzewy zimozielone – Runianka japońska

Runianka japońska jest kolejnym popularnym krzewem zimozielonym. Osiąga wysokość około 20 cm. Charakteryzuje się sporym rozrostem, dlatego może być stosowana jako roślina okrywowa. Posiada także podziemne rozłogi. Wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi o błyszczącej strukturze i zębatych obwódkach. Preferuje zacienione miejsca oraz wilgotne podłoże. Możemy ją posadzić np. pod innym drzewem.

Najpopularniejsze krzewy zimozielone – Bukszpan wieczniezielony

Bukszpan wieczniezielony posiada delikatne liście o błyszczącej oraz skórzastej strukturze. Może osiągać około 3 metrów wysokości. Najlepiej go zasadzić w słonecznym bądź zacienionym miejscu. Roślina jest dość odporna na suszę. Dobrze znosi zabiegi przycinania. Często wykorzystywany jako żywopłot.

Najpopularniejsze krzewy zimozielone – Barwinek pospolity

Barwinek pospolity jest dość niskim krzewem. Osiąga około 30 cm wysokości oraz rozrasta się w kierunku poziomym – nisko przy ziemi. Cechują go liście o skórzastej strukturze i ciemnozielonej barwie. Posiada także kwiaty w kolorze fioletowo niebieskim, które kwitną w okresie od maja do września. Preferuje półcieniste miejsca. Możemy sadzić go pod drzewami, a także stosować jako roślinę okrywową.

Najpopularniejsze krzewy zimozielone – Mahonia pospolita

Mahonia pospolita wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi o skórzastej oraz błyszczącej strukturze. W okresie jesiennym zmieniają one swój kolor na czerwono brunatny. Ten krzew zimozielony preferuje półcieniste miejsca. Roślinę należy chronić przed wiatrem. Kwitnienie przypada na okres wiosenny, natomiast w okresie letnim roślina wytwarza owoce o ciemnogranatowej barwie. Może być stosowana jako niski żywopłot.

undefinedNajpopularniejsze krzewy zimozielone – Różanecznik

Różanecznik w okresie wiosennym cechuje się pięknymi kwiatami o białym zabarwieniu. W pozostałych okresach wyróżniają go natomiast dość duże liście o zielonej barwie oraz skórzastej strukturze. Preferuje spokojne, półcieniste bądź zacienione miejsca. Najlepiej odnajduje się w próchniczej, żyznej, kwaśnej oraz umiarkowanie wilgotnej glebie.

Najpopularniejsze krzewy zimozielone – Berberys

Berberys odznacza się pięknymi bordowymi liśćmi. Posiada także kwiaty o żółtym zabarwieniu. Ich kwitnienie przypada na okres od maja do czerwca. Preferuje suche podłoże.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >

Ogród

Owoce pigwy – jak wyhodować?

Czytaj więcej >

Ogród

Smagliczki. Uprawa, pielęgnacja i odmiany

Czytaj więcej >

Ogród

Mszyce na kwiatach balkonowych. Zapobieganie i zwalczanie

Czytaj więcej >

Ogród

Frizea – ananasowata roślina doniczkowa

Czytaj więcej >

Ogród

Krzewy na skarpy. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Czytaj więcej >