Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Nałóż na okna. Wystarczy kilka kropel i nie będą parować
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 07.01.2024 09:26

Nałóż na okna. Wystarczy kilka kropel i nie będą parować

zaparowane okna
shutter/New Africa

Zaparowane okna to problem, którego nie wolno bagatelizować. Gdy woda będzie osadzać się na szybach przez dłuższy czas, za chwilę będziemy walczyć z pleśnią w całym domu! Pleśń pojawi się na początku na ramach okiennych, a następnie szybko rozprzestrzeni się po ścianach.

Co zrobić, by okna już nie parowały? Jak pozbyć się wykwitów pleśni bez niebezpiecznej dla zdrowia chemii? Na te pytania uzyskasz odpowiedź w poniższym artykule. Wystarczą produkty, które masz w swojej kuchni.

Dlaczego okna parują zimą?

Zaparowane okna to wynik słabej wentylacji w mieszkaniu. Suszenie prania przy zamkniętych oknach i zbyt rzadkie wietrzenie w pomieszczeniach to główne przyczyny osadzania się pary na szybach. Stare okna także są przyczyną pojawiania się na nich pary. Wszystko przez to, że nie posiadają odpowiednich wywietrzników.

Zimą mieszkanie powinniśmy więc wietrzyć codziennie. Nie dość, że unikniemy wtedy pojawienia się pary i pleśni, to jeszcze nawilżymy powietrze, które przez włączone grzejniki jest w mieszkaniach bardzo suche.

Co zrobić, by okna nie parowały? Wykorzystaj produkt, który na pewno masz w swojej kuchni. Jeśli na ramach pojawiła się już pleśń, sięgnij po mocną mieszankę, która jest bezpieczna dla zdrowia, a zabija grzyba w 30 minut.

zaparowane okna.jpg
canva/wwing

Skuteczny trik na zaparowane okna. Problem szybko zniknie!

Niezwykle skutecznym sposobem na zaparowane zimą okna jest płyn do mycia naczyń. Na początku pozbądź się wody z szyb. Gdy będą już całkowicie suche, na czystą ściereczkę z mikrofibry nałóż kilka kropel płynu i przetrzyj całe okna.

Płyn tworzy tłustą, niewidzialną powłokę, na której para po prostu się nie utrzyma. Płyn do mycia naczyń nie spowoduje smug. Podobnie działa gliceryna spożywcza. Produktami przecieraj okna wtedy, gdy zaczyna pojawiać się para. To będzie oznaczać, że powłoka przestaje działać.

Przez ciągle zaparowane okna pojawiła się pleśń? Tak się jej pozbędziesz

Gdy w rogach ram okiennych zaczyna się pojawiać szary nalot, musisz natychmiast działać. W przeciwnym razie bardzo szybko na ścianach zobaczysz wielkie wykwity pleśni. Tu pomoże mieszanka wody z octem spirytusowym. Wymieszaj w proporcji 1:1, spryskaj ramy, a następnie wyczyść.

Jeśli pleśń na ramach jest już bardzo widoczna, a na ścianach pojawiły się także czarne kropki, stwórz silniejszą miksturę. Sodę oczyszczoną wymieszaj z octem tak, by powstała gęsta pasta. Nałóż ją w miejscach, w których wyskoczyła pleśń. Również na ścianach. W tym celu nałóż pastę na wacik kosmetyczny i przyklej do czarnych kropek.

Pastę zostaw na 20-30 minut. Po tym czasie ramy wyszoruj starą szczoteczką do zębów. Ścianę natomiast potrzyj delikatnie wacikiem, a następnie odklej i pozbądź się resztek sody. Gotowe!

zaparowane okna.jpg
canva/GoodLife Studio

Zobacz także:

Tagi: Okna pleśń