DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Zapytaliśmy was o wykorzystanie sody oczyszczonej. O tych trikach mało kto wie, a są fantastyczne
Kamil Świętek
Kamil Świętek 24.09.2023 13:04

Zapytaliśmy was o wykorzystanie sody oczyszczonej. O tych trikach mało kto wie, a są fantastyczne

Soda oczyszczona
Autor zdjęcia: Magdalena Patacz, canva/itsarasak thithyekthak

Soda oczyszczona to niezastąpiony specyfik w domu. Wykorzystywany jest przez nas i przez Was nie tylko w kuchni, ale również w łazience i ogrodzie. Wielokrotnie pisaliśmy o niej, jako o środku wielozadaniowym, ale Wasze patenty przerosły nasze oczekiwania.

Pamiętacie, jak zapytaliśmy Was, do czego wykorzystujecie sodę oczyszczoną w domu? Drodzy Czytelnicy, jesteście prawdziwymi pogromcami zanieczyszczeń i mistrzami przydomowego ogrodnictwa. Specjalnie dla Was zebraliśmy Wasze odpowiedzi i stworzyliśmy poradnik niezwykłego wykorzystania sody oczyszczonej.

Soda oczyszczona w domu

Jeszcze do niedawna sądziliśmy, że soda oczyszczona nadaje się do usuwania przypaleń na garnkach i do czyszczenia zabrudzeń na blatach kuchennych. Tymczasem z błędu wyprowadziła nas Pani Marta, która wykorzystuje sodę oczyszczoną w następujący sposób:

– Do lodówki wkładam na podstawkę żeby pochłaniała wszystkie nieprzyjemne zapachy do czyszczenia na przykład wanny z cytrynką i woda do tego się taką piankę robi żeby było czysty na przykład wanna albo z umywalka można też dodać do pralki sodę cytrynkę i ocet żeby wyczyścić pralkę- napisała na naszym profilu na Facebooku.

Nie mniejszym zaskoczeniem było dla nas wykorzystanie sody oczyszczonej zaproponowane przez Panią Danutę, która używa jej do wybielania białych tkanin, dodając sodę oczyszczoną do prania i… do wody, w której moczy nogi. Sprawdziliśmy na własnej skórze. Pani Danuto ma Pani 100% racji. Dosłownie garść sody oczyszczonej dodana do ciepłej wody sprawia, że skóra na stopach staje się gładka i przyjemna w dotyku.

Soda oczyszczona 2.jpg
Autor zdjęcia: Magdalena Patacz

Soda oczyszczona i jej prozdrowotne działanie

Pani Danuta obaliła mit, że do dbania o piękne i gładkie stopy niezbędne są specjalistyczne i drogie preparaty. Za ciosem poszedł również Pan Janusz, który zdradził nam swój patent na leczenie zgagi:

– Łyżeczka (płaska) sody oczyszczonej, na 3/4 szklanki wody. Biorę sporadycznie – oto prosty i sprawdzony przepis Pana Janusza na lekarstwo na zgagę.

Chociaż wiemy, że regularne spożywanie sody oczyszczonej może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne, zażycie jej raz na jakiś czas nie powinno nikomu zaszkodzić. Skuteczność sody oczyszczonej w leczeniu niestrawności potwierdza również Pani Małgorzata:

– Sodę stosuję gdy zjem coś co bardzo ciąży mi na żołądku. Łyżeczkę sody popić szklanką wody, ulga po pewnym czasie niesamowita – przepis Pani Małgorzaty na niestrawność.

Soda oczyszczona w ogrodzie

Do czego jeszcze wykorzystujecie sodę oczyszczoną? Jak się okazuje do pielęgnacji roślin i walki z insektami. Przykładowo na słynne meszki, które uwielbiają obsiadać róże, sposób znalazła Pani Anna:

– 1 pełna łyżeczka sody, 50 ml płynu do naczyń, 1 litr wody – przepis Pani Anny na oprysk róży.

Drodzy Czytelnicy, czytając Wasze komentarze, śmiało możemy stwierdzić, że soda oczyszczona to niezbędny środek do wykorzystania w domu i ogrodzie. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że znacie aż tyle jej zastosowań i wykorzystujecie ją zamiast jej chemicznych odpowiedników. Jesteście prawdziwymi ekspertami domowych sposób na wszelakie problemy i dolegliwości!

Soda oczyszczona 3.jpg
Canva/new look casting, Getty Images Signature

Zobacz także: