Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Nic nie działa na storczyki tak, jak ta przyprawa. Wsyp do doniczki, a obsypie się kwiatami
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 22.09.2023 14:09

Nic nie działa na storczyki tak, jak ta przyprawa. Wsyp do doniczki, a obsypie się kwiatami

storczyki
Fot. shutter/MadeSurya/Pixaby

Twoje storczyki nie kwitną, ponieważ nie mają optymalnych warunków do wypuszczania pąków. Rośliny potrzebują nie tylko odpowiedniego podłoża, ale i stanowiska, wody i nawożenia. Odżywianie storczyków jest absolutnie koniecznie, aby zakwitły.

Zapomnijmy o gotowych preparatach do nawożenia storczyków. O wiele lepszy i bezpieczny dla roślin jest produkt, który mamy w kuchni. Wystarczy raz w miesiącu wsypać łyżeczkę czosnku granulowanego do doniczki, a storczyki zakwitną jak nigdy.

Jak pielęgnować storczyki? O tych zasadach musimy pamiętać

Storczyki są kwiatami dość wymagającymi. Jeśli jednak nauczymy się ich pielęgnacji, szybko odwdzięczą się przepięknym wyglądem. Storczyki potrzebują odpowiedniego stanowiska, gleby, wody i nawożenia. Wtedy zakwitną jak nigdy wcześniej.

Storczyki lubią jasne, osłonięte od przeciągu miejsca. Najlepiej czują się na parapetach skierowanych na północ lub wschód. Pamiętajmy jednak, że ostre promienie słoneczne mogą poparzyć roślinę, dlatego zadbajmy o rozproszone światło.

Do storczyków stosujemy specjalną ziemią. To mieszanka torfu, chipsów kokosowych, keramzytu i kory sosnowej. Podłoże to jest lekkie i w pełni przepuszczalne, co umożliwia roślinie prawidłowy wzrost. Ziemię do storczyków dostaniemy w każdym sklepie ogrodniczym.

W pielęgnacji storczyków kluczowa jest także jakość i temperatura wody oraz odpowiednie nawożenie. Jak podlewać kwiaty i czym je odżywić? O tym dowiecie się w dalszej części artykułu. Nawóz z kuchennej szafki nie ma sobie równych.

storczyki.jpg
canva/chienmuhou

 

Nie tylko ilość, ale jakość wody ma znaczenie

Storczyki podlewamy latem raz w tygodniu i co dwa tygodnie zimą. Pamiętajmy, aby nie zalewać korzeni wodą, ponieważ szybko zaczną gnić. Bardzo ważna jest także jakość i temperatura wody.  Zrezygnujmy z podlewania storczyków wodą z wodociągów. 

Jest twarda i zawiera chlor, a także fluoru, które szkodzą roślinom. Do podlewania wybieramy wodę miękką, czyli filtrowaną lub przegotowaną i ostudzoną. Woda powinna mieć temperaturę pokojową. Raz w miesiącu do doniczki wsypujemy również 1 produkt, a storczyki zakwitną jak szalone.

Najlepszy nawóz do storczyków mamy w kuchni

Storczyki są roślinami, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. W przeciwnym razie szybko marnieją, a o pięknych kwiatach możemy tylko pomarzyć. Raz w miesiącu do każdej doniczki wsypujemy łyżeczkę przyprawy, którą z pewnością mamy w kuchni.

Już taka ilość czosnku granulowanego wzmocni kwiaty i dostarczy im wszystkich, niezbędnych składników odżywczych. Wybieramy taki czosnek, który w składnie nie zawiera soli. Sól zniszczy roślinę.

Zadbajmy także o inne kwiaty doniczkowe. Kalatea przed zimą potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Monsterę natomiast pobudzimy do wzrostu wodą, którą wylewa każdy. Jest najlepszą odzywką do kwiatów.

storczyki.jpg
canva/xp3rt5