Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Moja mama przed zimą robi z kalateą 1 rzecz. Bez niej kwiatek zmarnieje
Kamil Świętek
Kamil Świętek 14.09.2023 16:30

Moja mama przed zimą robi z kalateą 1 rzecz. Bez niej kwiatek zmarnieje

Kalatea
Shutter/Dwiyan Sebastian

Kalatea to roślina, która przez moją mamę zawsze była nazywana złośliwy kwiatkiem. Nic dziwnego, naprawdę jest to bardzo kapryśna roślina. Szczególnej pielęgnacji wymaga ona w miesiącach chłodniejszych, dlatego poznajcie sposób na to, jak o nią zadbać.

Kalatea jest rośliną doniczkową, dodającą wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Jej zielone liścia o specyficznych prążkach dodają wnętrzom stylu. W tym artykule przedstawimy Wam co zrobić, aby dekorowała nasze wnętrza jak najdłużej – przynajmniej tak twierdzo moja mama.

Kalatea – charakterystyka rośliny

Kalatea jest rośliną doniczkową z rodziny marantowatych. Ta roślina ozdobna pochodzi z tropików, a żartobliwie bywa nazywana rośliną, która się modli. Miano to zawdzięcza składaniu i rozkładaniu liści o określonych porach doby.

Najbardziej okazale prezentuje się ona o poranku, najmniej wieczorem. Ta szczególna cecha pozwala roślinie na maksymalną ekspozycję na słońce. Nie zaskakuje fakt, że stanowisko dla kalatei powinno być półcieniste o rozproszonym, umiarkowanym świetle.

Roślina ta wraz ze zmianami pór roku potrzebuje innej ilości światła. Najmniej potrzebuje ich ona zimą. Wówczas kalatea będzie wrażliwa na ciepło, więc nie warto stawiać jej koło kaloryferów. Unikamy także wystawiania jej bezpośrednio na działanie promieni słonecznych podczas upalnego lata.

Kalatea w doniczce.jpg
Canva/isil terzioglu, Getty Images

Kalatea – jak ją uprawiać?

Moja mam twierdzi, że kalatea najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej. Im wyższa jest temperatura jej uprawy, tym wyższa powinna być również wilgotność powietrza. Mama zawsze pod kalateę stawia podstawkę wypełnioną wodą i keramzytem, aby roślina regulowała sobie ilość wody.

Kalateę należy sadzić w ziemi lekko kwaśnej (pH 5,0-5,5) i dobrze przepuszczalnej. Ponadto kalatea powinna być podlewana miękką, letnią, odstaną wodą. Idealnie do tego sprawdza się deszczówka. Kalatea powinna być także nawożona raz na dwa tygodnie. W tym celu można użyć biohumusu, czy nawozu do roślin doniczkowych.

Czy kalateę trzeba przesadzać?

Moja mama zawsze przesadza kalateę na wiosnę. Zawsze wykonuje w doniczce dodatkowy drenaż, aby roślina mogła odprowadzić nadmiar wody. Przełom wiosny i lata to także dobry moment na rozsadę kalatei. Mama zawsze robi to przez jej podział. Sadzonki pobiera się na początku czerwca, umieszcza w wilgotnym torfie i czeka na ukorzenienie rośliny.

Odpowiednia dbałość o kalateę jest niezwykle ważna. Przelewanie jej może prowadzić do powstawania licznych chorób grzybiczych, z kolei nieodpowiednia pielęgnacja może osłabić roślinę i spowolnić jej wzrost.

Jeśli lubicie wymagające rośliny ozdobne, zdecydujcie się na kalateę. Natomiast jeśli cenicie sobie w domowych ozdobach roślinnych bezobsługowość, kalatea nie jest rośliną dla Was.

Kalatea w domu.jpg
Canva/Phubes Juwattana, Getty Images
Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10