Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Nie otwieraj SMS z tego numeru. To sprytni oszuści, zachowaj ostrożność
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 10.12.2023 13:03

Nie otwieraj SMS z tego numeru. To sprytni oszuści, zachowaj ostrożność

oszustwo na SMS
canva/fizkes

Dostałeś SMSa z numeru +4850991650? Pod żadnym pozorem nie otwieraj tej wiadomości i nie wchodź w linki, które są w niej umieszczone. To typowe oszustwo na SMS, w którym ktoś próbuje przejąć twoje dane osobowe i dostęp do twojego konta bankowego!

Wiadomość łudząco przypomina informację od firmy kurierskiej, dlatego musisz być ostrożny. Jak brzmi SMS? Jak chronić się przed wyciekiem danych i utratą pieniędzy? 

Oszuści próbują wyłudzić dane osobowe i dostęp do banku

Postęp technologiczny przyniósł nam wiele udogodnień. Korzystając z telefonu komórkowego możemy już nie tylko przeglądać strony internetowe, ale wykonać przelewy bankowe, zrobić zakupy, czy też załatwić ważną sprawę urzędową.

Niestety ma to też swoją cenę. Wycieki danych, przejmowanie kont na Facebooku, czy Instagramie stało się już normą. Bardzo popularne stały się także oszustwa na SMS. Ostatnio coraz głośniej o numerze, z którego oszuści wysyłają wiadomości do losowych osób. 

oszustwo na SMS.jpg
canva/Kaspras Grinvalds 

 

Uważaj na ten numer! To nie firma kurierska, a oszuści

Ostatnio głośno jest o numerze +48509916950, z którego korzystają oszuści. Wysyłają oni bowiem SMSy, które może dostać każdy. Wiadomość brzmi następująco:

Twoja paczka została wstrzymana z powodu braku numeru ulicy na paczce. Zaktualizuj informacje o wysyłce. I w tym miejscu pojawia się adres URL strony, pod którą możemy dokonać zmian.

POD ŻADNYM POZOREM NIE WCHODŹ W TEGO TYPU LINKI I OD RAZU ZABLOKUJ NUMER! SMS z tego numeru, ale i z wielu innych o podobnej treści to próba wyłudzenia twoich danych osobowych, a także loginu i hasła do bankowości internetowej. 

Oszuści często podszywają się pod popularną firmę InPost. Pamiętaj więc - InPost NIGDY nie wyśle do Ciebie smsa o takiej treści. NIGDY nie poprosi Cię też o dodatkową opłatę.

Jak chronić się przed oszustami? Włącz weryfikację dwuetapową

Przede wszystkim nie odbieraj nieznanych numerów, które zaczynają się innym numerem krajowym, niż Polska. Nieznane numery najlepiej blokuj. Nigdy nie wchodź również w linki, które obcy numer wysłał w SMSie.

Najlepszą formą zabezpieczenia swoich danych jest także weryfikacja dwuetapowa, którą szybko włączyć na swoim mailu, profilu na Facebooku, czy Instagramie. 

Nie dość, że będziesz musiał wpisać hasło główne, to jeszcze zostaniesz poproszony o podanie dodatkowego hasła, które zostanie wygenerowane w formie SMSa lub w aplikacji Authenticator. 

Aplikację pobierzesz ze sklepu internetowego twojego operatora. W ten sposób oszuści nie będą mogli włamać się na twoje konta, a twoje dane będą bezpieczne.

oszustwo na SMS.jpg
canva/LeungChoPang

Zobacz także: