roślina
youtube.com/ Flat Sabbath
Marta Idzikowska - 26 Marca 2021

Nie podlewał jej od 50 lat. Roślina dalej ma się świetnie, jak to możliwe?

Niezwykły eksperyment przeprowadził pewien francuski botanik, David Latimer, który w 1960 roku zamknął trzykrotkę w ogromnym słoiku. Dwanaście lat później przestał ją podlewać, a słoik aż do teraz stoi szczelnie zamknięty. Roślina dalej żyje i ma się świetnie, jak to w ogóle możliwe?

Dbając o nasze domowe rośliny doniczkowe, doskonale wiemy, jak ważne jest regularne ich podlewanie. Jeden mały błąd potrafi spowodować ich obumieranie i fatalną kondycję.

Tym bardziej może dziwić niezwykły eksperyment przeprowadzony przez Davida Latimera, botanika, który nie podlewał swojej trzykrotki aż 50 lat!

Nie podlewał rośliny od 50 lat. Trzykrotka nadal żyje

Naukowiec zasadził swoją trzykrotkę w 1960 roku w wielkim słoiku. Na początku, czyli przez pierwszych 12 lat co jakiś czas ją podlewał. Ostatni raz zdarzyło się to w 1972 roku.

Od tego momentu botanik ani razu nie otworzył szklanego opakowania, więc roślina jest całkowicie samowystarczalna. Żyje bez jakiegokolwiek zetknięcia ze światem zewnętrznym.

3 sposoby na wykorzystanie cytrusów do świątecznych porządków3 sposoby na wykorzystanie cytrusów do świątecznych porządkówCzytaj dalej

Nie podlewał rośliny od 50 lat. Jak to możliwe?

Chodzi o to, że wszystkie procesy odbywają się w obiegu zamkniętym. Woda nie ma gdzie uciec, ponieważ butla jest całkowicie szczelna, dlatego nigdy jej nie ubywa, a roślina nie cierpi z powodu braku wilgoci.

A co z nawożeniem i dostarczaniem składników odżywczych? Tym zajmują się elementy trzykrotki, które obumarły. Zasilają i użyźniają one glebę, dzięki czemu nowe liście mogą wzrastać.

słój

Zdjęcie pochodzi z kanału youtube.com/Flat Sabbath, gdzie możecie zobaczyć film o opisywanej roślinie.

To z kolei powoduje wzrost nowych liści i dostarczanie tlenu w tym mikrolesie. Tlen wspomaga żyjące w glebie bakterie. Cały proces się powtarza, a ten mały roślinny świat funkcjonuje w najlepsze.

Jedynym zewnętrznym czynnikiem, którego niestety trzykrotka nie jest w stanie sobie dostarczyć, jest energia słoneczna. I tutaj do akcji wkracza botanik - przestawia słój blisko i nieco dalej okna, w zależności od jego potrzeb.

słój

Zdjęcie pochodzi z kanału youtube.com/Flat Sabbath, gdzie możecie zobaczyć film o opisywanej roślinie.

Idea ogrodu w słoiku stała się bardzo popularna. Można kupić taki mały las w kwiaciarni lub przez internet i cieszyć się nim we własnym domu. Można wykonać go także samodzielnie. Wtedy podlanie powinno nastąpić tylko raz, w trakcie sadzenia. Później rośliny poradzą sobie same.

Źródło: youtube.com/Flat Sabbath

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News