DomekIOgrodek.pl
roślina

youtube.com/ Flat Sabbath

Nie podlewał jej od 50 lat. Roślina dalej ma się świetnie, jak to możliwe?

26 Marca 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Niezwykły eksperyment przeprowadził pewien francuski botanik, David Latimer, który w 1960 roku zamknął trzykrotkę w ogromnym słoiku. Dwanaście lat później przestał ją podlewać, a słoik aż do teraz stoi szczelnie zamknięty. Roślina dalej żyje

Dbając o nasze domowe rośliny doniczkowe, doskonale wiemy, jak ważne jest regularne ich podlewanie. Jeden mały błąd potrafi spowodować ich obumieranie i fatalną kondycję.

Tym bardziej może dziwić niezwykły eksperyment przeprowadzony przez Davida Latimera, botanika, który nie podlewał swojej trzykrotki aż 50 lat!

Nie podlewał rośliny od 50 lat. Trzykrotka nadal żyje

Naukowiec zasadził swoją trzykrotkę w 1960 roku w wielkim słoiku. Na początku, czyli przez pierwszych 12 lat co jakiś czas ją podlewał. Ostatni raz zdarzyło się to w 1972 roku.

Od tego momentu botanik ani razu nie otworzył szklanego opakowania, więc roślina jest całkowicie samowystarczalna. Żyje bez jakiegokolwiek zetknięcia ze światem zewnętrznym.

Nie podlewał rośliny od 50 lat. Jak to możliwe?

Chodzi o to, że wszystkie procesy odbywają się w obiegu zamkniętym. Woda nie ma gdzie uciec, ponieważ butla jest całkowicie szczelna, dlatego nigdy jej nie ubywa, a roślina nie cierpi z powodu braku wilgoci.

A co z nawożeniem i dostarczaniem składników odżywczych? Tym zajmują się elementy trzykrotki, które obumarły. Zasilają i użyźniają one glebę, dzięki czemu nowe liście mogą wzrastać.

Zdjęcie pochodzi z kanału youtube.com/Flat Sabbath, gdzie możecie zobaczyć film o opisywanej roślinie.

To z kolei powoduje wzrost nowych liści i dostarczanie tlenu w tym mikrolesie. Tlen wspomaga żyjące w glebie bakterie. Cały proces się powtarza, a ten mały roślinny świat funkcjonuje w najlepsze.

Jedynym zewnętrznym czynnikiem, którego niestety trzykrotka nie jest w stanie sobie dostarczyć, jest energia słoneczna. I tutaj do akcji wkracza botanik - przestawia słój blisko i nieco dalej okna, w zależności od jego potrzeb.

Zdjęcie pochodzi z kanału youtube.com/Flat Sabbath, gdzie możecie zobaczyć film o opisywanej roślinie.

Idea ogrodu w słoiku stała się bardzo popularna. Można kupić taki mały las w kwiaciarni lub przez internet i cieszyć się nim we własnym domu. Można wykonać go także samodzielnie. Wtedy podlanie powinno nastąpić tylko raz, w trakcie sadzenia. Później rośliny poradzą sobie same.

Źródło: youtube.com/Flat Sabbath

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Genialny trik ze skórką od banana. Cudownie działanie na rośliny

  • „Nasz nowy dom”: Takiego grzyba na ścianie Katarzyna Dowbor jeszcze nie widziała

  • Jak pozbyć się zapachu papierosów z domu? Zaskakujące rozwiązanie

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >