Skórka od banana
pixahive.com/Alisha (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 14 Stycznia 2021

Skórka od banana - świetny nawóz dla twoich roślin

Jeśli po zjedzeniu banana chcesz wyrzucić jego skórkę do kosza - powstrzymaj się. Możesz wykorzystać go do... poprawy stanu swoich roślin! Jest to znakomity surowiec, którego możemy użyć jako wartościowego nawozu czy środka do odstraszania mszyc.

Wiele produktów, które mamy w kuchni, mogą przysłużyć się również naszym roślinom. Jakiś czas temu pisaliśmy o zbawiennym wpływie fusów z kawy (link tutaj). W tym artykule opiszemy za to znakomite działanie skórki od banana.

Skórka od banana - genialny trik, który pomoże twoim roślinom

Jak się okazuje, skórka od banana dostarczy naszym roślinom wielu potrzebnych substancji. Zawarty w niej fosfor, potas, wapń, magnez i kwas krzemowy, znakomicie wzbogacą glebę, na której rosną kwiaty, zioła oraz warzywa.

Warto więc zastosować banalny i świetny trik, który zajmie nam chwilę i sprawi, że nasza zieleń nam podziękuje.

Wystarczy pociąć skórkę banana na mniejsze kawałki i po prostu rozsypać je po przygotowanym do wysadzania roślin ogrodowych podłożu. Nasz surowiec potrzebuje wtedy do 3 tygodni na rozkład i użyźnienie gleby. Po tym czasie możemy umieścić rośliny w świetnie przygotowanej glebie. Co ważne, składniki odżywcze będą uwalniać się jeszcze przez kilka kolejnych tygodni, co znacznie poprawi strukturę podłoża i sprawi, że nasza zieleń dostanie niezłego „kopa”.

Córka Ewy Sałackiej wyznała prawdę o działce, na której zmarła aktorkaCórka Ewy Sałackiej wyznała prawdę o działce, na której zmarła aktorkaCzytaj dalej

Skórka od banana sprawdzi się świetnie w odstraszaniu mszyc

Możemy również stworzyć ze skórki od banana świetny wyciąg do opryskiwania roślin - dzięki temu skutecznie odstraszymy mszyce.

Przepis jest bardzo prosty - świeżą skórkę od banana umieśćmy w słoiku (najlepiej litrowym) i zalejmy letnią wodą. Następnie umieszczamy naczynie w ciemnym miejscu na 2-3 dni, po czym rozcieńczamy powstałą miksturę wodą w proporcji 1:1. Tym naturalnym płynem możemy opryskiwać (ale i podlewać) rośliny ogrodowe i doniczkowe.

Skórka od banana - musisz o tym pamiętać

Skórka od banana ma wspaniały wpływ na nasze rośliny, ale musimy pamiętać, że owoce kupione w sklepie mogą mieć na sobie szkodliwe substancje chemiczne jeszcze z procesu produkcji.

Jest jednak na to proste rozwiązanie - dokładnie umyj banana przed obraniem, a następnie umieść go na kilka minut w ciepłej wodzie z rozpuszczoną w niej sodą oczyszczoną (w proporcji łyżka sody na 1 litr wody). Po wykonaniu tej czynności możemy spokojnie wykorzystać banana do dalszych procesów.

Takie pozbycie się toksyn jest bardzo ważne, ponieważ szkodliwa chemia może przedostać się do podłoża, na którym wzrastają nasze rośliny (mowa tutaj o krótko wegetujących roślinach, takich jak zioła czy sałata). To spowoduje, że możemy zaszkodzić swojemu zdrowiu, ponieważ szkodliwe substancje trafiają do naszego organizmu.

Z tego powodu warto też zainwestować w banany z ekologicznych upraw, które nie były traktowane pestycydami i innymi szkodliwymi środkami. Są nieco droższe, ale na pewno znacznie bardziej przyjazne zarówno dla roślin, jak i naszego zdrowia.

Źródło: e-ogrodek.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News