papierosy
Science Photo Library/EAST NEWS
Marta Idzikowska - 22 Stycznia 2021

Jak pozbyć się zapachu papierosów z domu? Genialne sposoby, przykra woń szybko zniknie

Zapach papierosów potrafi być bardzo drażniący i ciężki do zaakceptowania szczególnie dla osób niepalących. Jeśli jeden z domowników pali w mieszkaniu, warto, aby zadbał o skuteczne pozbycie się dymu z pomieszczenia. W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób usunąć uciążliwy zapach z tkanin i innych sprzętów - możesz się nie spodziewać, gdzie się osadza!

Dla osób niepalących dym papierosowy potrafi być niezwykle drażniący - tym bardziej że jeśli jeden z domowników pali, zapach ten osadza się w całym domu na długo. Wnika on w ściany, firanki, zasłony, ubrania, a nawet domowe sprzęty!

Woń papierosów może być szkodliwa dla osób cierpiących na astmę i zapalenie zatok, ponieważ działa drażniąco na błony śluzowe układu oddechowego. Warto więc zadbać o innych w naszym otoczeniu i pozbyć się nieprzyjemnego i niezdrowego dymu.

Jak pozbyć się zapachu papierosów z wnętrza mieszkania?

Jeśli zapach papierosów często unosi się w naszym mieszkaniu, pomyśl o pochłaniaczach tej woni. Świetnie sprawdzi się domowy sposób naszych babć. Do miseczki wlewamy trochę octu i kilka łyżek sody oczyszczonej. Te składniki znakomicie absorbują zapachy. Naczynie postawmy w miejscu, w którym zwykle się pali.

Palacze, którzy nie zamierzają rezygnować z nałogu, powinni zrezygnować z posiadania ciężkich zasłon - są one jednym z głównych pochłaniaczy dymu papierosowego. Zamiast nich warto pomyśleć o roletach lub żaluzjach. Jeśli jednak nie potrafisz rozstać się z ulubionymi kotarami, to staraj się przynajmniej raz w miesiącu je wyprać. Nie zapominajmy również o tapicerowanych kanapach i innych meblach. W ich przypadku świetnie sprawdzi się odkurzacz piorący.

Zamówił do domu drona, przysłali mu cegłęZamówił do domu drona, przysłali mu cegłęCzytaj dalej

Co może być zaskakujące, zapach papierosów osadza się również na... sprzęcie elektronicznym! Kilka razy w miesiącu poświęć swojemu laptopowi i telefonowi, pilotowi od telewizora i tym podobnym specjalną uwagę. Możesz w tym celu użyć alkoholu izopropylowego albo zwykłego octu.

Zapach papierosów - jak pozbyć się go z tkanin i ubrań?

Tak jak wspominaliśmy firanki i zasłony potrzebują częstego prania. Dobrym sposobem jest wymoczenie ich przed praniem w wodzie z wybielaczem, bądź sodą oczyszczoną (w proporcji 1:4).

Jaki jest trik na pozbycie się woni z ubrań? Tutaj pomogą... cytrusy! Wrzuć do pralki kilka plasterków limonki albo cytryny. Dzięki ich właściwościom odświeżającym i czyszczącym ubrania będą pięknie pachniały.

Odzież wykonana z poliestru, bawełny, wełny, a także jeansowe spodnie i kurtki bardzo mocno nasiąkają dymem papierosowym. Dlatego do pierwszego cyklu prania dodaj łyżkę amoniaku.

Jeśli posiadasz ubrania, których nie można prać zbyt często, to musisz potraktować je nieco inaczej. Posyp je zasypką dla niemowląt bądź talkiem - po 20 minutach dokładnie wytrzep, a nieprzyjemna woń zniknie!

Źródło: deccoria.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News