DomekIOgrodek.pl
papierosy

Science Photo Library/EAST NEWS

Jak pozbyć się zapachu papierosów z domu? Genialne sposoby, przykra woń szybko zniknie

22 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Zapach papierosów potrafi być bardzo drażniący i ciężki do zaakceptowania szczególnie dla osób niepalących. Jeśli jeden z domowników pali w mieszkaniu, warto, aby zadbał o skuteczne pozbycie się dymu z pomieszczenia. W tym arty

Dla osób niepalących dym papierosowy potrafi być niezwykle drażniący - tym bardziej że jeśli jeden z domowników pali, zapach ten osadza się w całym domu na długo. Wnika on w ściany, firanki, zasłony, ubrania, a nawet domowe sprzęty!

Woń papierosów może być szkodliwa dla osób cierpiących na astmę i zapalenie zatok, ponieważ działa drażniąco na błony śluzowe układu oddechowego. Warto więc zadbać o innych w naszym otoczeniu i pozbyć się nieprzyjemnego i niezdrowego dymu.

Jak pozbyć się zapachu papierosów z wnętrza mieszkania?

Jeśli zapach papierosów często unosi się w naszym mieszkaniu, pomyśl o pochłaniaczach tej woni. Świetnie sprawdzi się domowy sposób naszych babć. Do miseczki wlewamy trochę octu i kilka łyżek sody oczyszczonej. Te składniki znakomicie absorbują zapachy. Naczynie postawmy w miejscu, w którym zwykle się pali.

Palacze, którzy nie zamierzają rezygnować z nałogu, powinni zrezygnować z posiadania ciężkich zasłon - są one jednym z głównych pochłaniaczy dymu papierosowego. Zamiast nich warto pomyśleć o roletach lub żaluzjach. Jeśli jednak nie potrafisz rozstać się z ulubionymi kotarami, to staraj się przynajmniej raz w miesiącu je wyprać. Nie zapominajmy również o tapicerowanych kanapach i innych meblach. W ich przypadku świetnie sprawdzi się odkurzacz piorący.

Co może być zaskakujące, zapach papierosów osadza się również na... sprzęcie elektronicznym! Kilka razy w miesiącu poświęć swojemu laptopowi i telefonowi, pilotowi od telewizora i tym podobnym specjalną uwagę. Możesz w tym celu użyć alkoholu izopropylowego albo zwykłego octu.

Zapach papierosów - jak pozbyć się go z tkanin i ubrań?

Tak jak wspominaliśmy firanki i zasłony potrzebują częstego prania. Dobrym sposobem jest wymoczenie ich przed praniem w wodzie z wybielaczem, bądź sodą oczyszczoną (w proporcji 1:4).

Jaki jest trik na pozbycie się woni z ubrań? Tutaj pomogą... cytrusy! Wrzuć do pralki kilka plasterków limonki albo cytryny. Dzięki ich właściwościom odświeżającym i czyszczącym ubrania będą pięknie pachniały.

Odzież wykonana z poliestru, bawełny, wełny, a także jeansowe spodnie i kurtki bardzo mocno nasiąkają dymem papierosowym. Dlatego do pierwszego cyklu prania dodaj łyżkę amoniaku.

Jeśli posiadasz ubrania, których nie można prać zbyt często, to musisz potraktować je nieco inaczej. Posyp je zasypką dla niemowląt bądź talkiem - po 20 minutach dokładnie wytrzep, a nieprzyjemna woń zniknie!

Źródło: deccoria.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Dziecko połknęło baterię od pilota w domu. Skutki były tragiczne

  • Właściwości „języków teściowej”

  • 4 duże rośliny doniczkowe do domu

Marta IdzikowskaAutor

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Porady domowe

Gąbka doskonale wyczyści butelki, a nawet żaluzje. Dwa proste patenty

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jeden apteczny produkt, który zapobiega osadzaniu się kurzu na meblach

Czytaj więcej >
Cytryna, ocet, proszek do pieczenia – te kuchenne składniki ułatwią Ci ekologiczne sprzątanie

Porady domowe

Co zamiast detergentów? Ekologiczne sprzątanie w Twoim domu

Czytaj więcej >

Porady domowe

Pluskwy domowe. Jak się ich pozbyć?

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak uprawiać domowe ogórki zimą? Prosty patent

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak dbać o gwiazdę betlejemską? Aby była ozdobą domu należy pamiętać o trzech zasadach

Czytaj więcej >