Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Nie tylko mole i karaluchy. Jesienią domy atakują też inne szkodniki
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 30.09.2023 13:42

Nie tylko mole i karaluchy. Jesienią domy atakują też inne szkodniki

Żywiak chlebowiec
canva/Antagain, Getty Images Signature; canva/DejawuIS, Getty Images

Jesień to czas, kiedy do domu lubią wprowadzać się różne szkodniki. Właściciele domów na wsi czasami muszą zmierzyć się z myszami, które szukają schronienia przed zimnem. Często zauważamy też mole i karaluchy.

Na liście szkodników, z którymi może przyjść nam się zmierzyć są też mniej znane, ale nie mniej uciążliwe stworzenia. To żywiak chlebowiec. Zgodnie z nazwą znajdziemy go m.in. w pobliżu pieczywa, co jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Żywiak chlebowiec jak go rozpoznać?

Żywiak chlebowiec należy do gatunku chrząszczy i występuje na całym świecie. Rozprzestrzenia się w pomieszczeniach, w których panuje temperatura ok. 22 st. Celsjusza i umiarkowana wilgotność. Ma barwę od ciemnobrązowej przez brązową do czarnej i ok. 2-5 mm długości. Mała głowa z czułkami, małe skrzydła, niewielkie kropki na pancerzu to jego znaki rozpoznawcze.

Do naszego domu żywiak chlebowiec może po prostu wlecieć przez okno. Możemy też przynieść go w produktach ze sklepu, w którym były źle przechowywane.

Warto wiedzieć, że żywiak chlebowiec to nie mol spożywczy. Może być z nim kojarzony, bo podobnie jak mole spożywcze lubi przebywać w suchych produktach w naszych kuchniach.

Projekt bez nazwy (20).jpg
Canva/DimitarOmi, Getty Images

Żywiak chlebowiec pewnie zamieszka w kuchennej szafce

Żywiak chlebowiec najczęściej żeruje w mieszkaniach, spiżarkach, domach, sklepach i magazynach żywności. Tam chętnie składa jaja i egzystuje. Jego pokarm to suche produkty spożywcze. Najczęściej może zanieczyścić herbatę, przyprawy w proszku i suszone zioła, suszone grzyby, suszone owoce, suche pieczywo i mąkę.

Żywiak chlebowiec może też pojawić się w lekach. Zdarza się, że zniszczy swoją obecnością papier, tekturę, np. książki lub produkty ze skóry naturalnej.

Czytaj dalej: 

Jak się pozbyć żywiaka chlebowca?

Na żywiaka chlebowca można zastosować środki owadobójcze na owady biegające. Jest to trudne, bo musimy mieć na uwadze produkty spożywcze, które mogą być blisko i szkodliwość takich środków.

Owady można próbować zwabić na specjalne taśmy, podobne do tych stosowanych na muchy. Jeśli w żywności zauważymy ślady obecności żywiaka (jego jaja lub odchody), musimy się pozbyć tych produktów, bo nie nadają się do spożycia.

Projekt bez nazwy (19).jpg
Canva/DebbiSmirnoff, Getty Images Signature