Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Zetrzyj na tarce i wrzuć do woreczka. Pozbędziesz się moli raz na zawsze
Kamil Świętek
Kamil Świętek 25.09.2023 21:35

Zetrzyj na tarce i wrzuć do woreczka. Pozbędziesz się moli raz na zawsze

Mole
Fot. YouTube/Bez szkodników

Mole to prawdziwy koszmar w domu. Niezależnie, czy atakują one jedzenie, czy ubrania, o ich obecności w domu przekonacie się dosyć szybko. Psujące się jedzenie, dziury w ubraniach, czy dziwne owady zamieszkujące Wasz dom to tylko kilka z licznych oznak urzędowania moli.

Zanim jednak zaczniecie panikować, uspokoimy Was. Chociaż mole mogą atakować Wasze domy, można się przed nimi w prosty sposób obronić. Jednym ze środków jest ocet, którego zapachu mole dosłownie nie znoszą. 

Co robić, gdy mole zaatakują nasz dom?

Mole spożywcze i ubraniowe niezwykle uprzykrzają życie w domu. Pierwsze z nich niszczą nasze jedzenie, drugie z kolei atakują nasze ubrania. Niezależnie od tego, które z nich zaatakowały nasz dom, recepta jest prosta — należy niezwłocznie z nimi skończyć.

Mole szybko się rozmnażają. Jeśli zbagatelizujesz pierwsze oznaki ich bytowania w Twoim domu w postaci drobnych dziurek na ubraniach, szybko przekonasz się, co potrafi z Twoją garderobą zrobić cała chmara tych insektów.

Mole bardzo często chowają się w zakamarkach szaf. Trudno wypatrzeć je w biały dzień. To samo tyczy się ich larw. Owady te do perfekcji opanowały sztukę ukrywania się przed człowiekiem, dlatego też warto chronić się przed nimi nawet profilaktycznie.

Mole spożywcze 2.jpg
Canva/boophotography, Getty Images

Jak chronić się przed molami?

Mole ubraniowe nie tolerują wielu zapachów. Wśród nich jest na przykład zapach octu jabłkowego. Jeśli wiesz, że masz mole w szafie, umyj jej wnętrze octem spirytusowym pomieszanym z wodą w proporcjach 1:1. Im dokładniej to zrobisz, tym szybciej pozbędziesz się moli.

Mole nie tolerują także zapachów cytrusów. Wystarczy, że umieścisz w szafie woreczki ze startą skórką cytryny albo pomarańczy, a mole wyniosą się z Twojej szafy w mgnieniu oka. Jeśli nie lubisz zapachu cytrusów, zastąp je woreczkami z lawendą.

Profilaktyka przeciw molom

Ze względu na taniość naszego sposobu na mole, warto stosować go również profilaktycznie. Skórka z cytryny czy pomarańczy kosztuje grosze. Podobnie z resztą jak olejek lawendowy, czy suszone kwiaty lawendy.

Z tego względu warto profilaktycznie przygotować sobie kilka zestawów domowych środków na mole i rozwiesić je w szafach. Jest to szczególnie istotne jesienią, gdy cała masa owadów pragnie przezimować w naszym domu.

Drodzy Czytelnicy, jaki jest Wasz sposób na mole? Korzystacie na co dzień z wymienionych przez nas sposobów? Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi doświadczeniami w komentarzach.

Mole spożywcze 3.jpg
Canva/Oksana Krasiuk

Zobacz także: