Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Inspiracje > Nie wkładaj jej do koszyczka wielkanocnego. Konsekwencje mogą być poważne
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 07.04.2023 11:33

Nie wkładaj jej do koszyczka wielkanocnego. Konsekwencje mogą być poważne

Koszyczek wielkanocny z bukszpanem
canva/abrada

Bukszpan nieodzownie kojarzy się z Wielkanocą. Dekorujemy nim nie tylko koszyczki, ale również świąteczne stroiki. Trzeba jednak mieć świadomość, że roślina ta jest trująca. Nie oznacza to, że zatrucie pojawi się natychmiast po jego dotknięciu. To następuje w zupełnie inny sposób i dzisiaj przybliżymy nieco owo zagadnienie.

Czy bukszpan jest trujący?

Bukszpan jest rośliną trującą — wszystkie jego elementy są trujące, korzenie również. Dzieje się tak, ponieważ zawiera w sobie toksyczne alkaloidy m.in. buksyny.

Zatruć się można tylko i wyłącznie zjadając jego liście, lub owoce. Dlatego najczęściej zatruwają się nim dzieci kuszone owocami oraz cielęta, dla których zieleń wygląda apetycznie i soczyście. Z tego też powodu, nie powinno się sadzić bukszpanu, gdzie będą bawiły się dzieci, lub gdzie będzie odbywać się wypas zwierząt takich jak: krowy, owce, kozy oraz konie.

Objawami zatrucia są m.in.: trudności z oddychaniem, biegunka, drgawki, dreszcze, a nawet wymioty. Nie da się zatruć bukszpanem, dotykając go gołymi rękami. Jeśli jednak chcemy, możemy prawdziwy bukszpan zastąpić sztucznym. 

owoce bukszpanu.png
canva/Michel VIARD
Nie żałuj, rozsyp szczodrze w ogrodzie. Nornice tego nie znoszą

Zdrowotne właściwości bukszpanu

Jak się okazuje, bukszpan stosowany pod kontrolą może zostać wykorzystany jako środek leczniczy: 

Do tworzenia wywarów, okładów, czy wyciągów wykorzystywano korę oraz liście tej rośliny. Stosowano je do np. leczenia malarii, czy obniżania ciśnienia.

Dodatkowo można było stosować go do obniżenia gorączki, leczenia problemów związanych z chorobą reumatyczną, leczenia zapalenia dróg żółciowych i moczowych. Stosowano go nawet na problemy z łysieniem.

Jeśli pojawiały się problemy skórne takie jak parch czy opryszczka lub liszaje, również stosowano bukszpan do ich leczenia. Bukszpan działa także jako środek przeciwzapalny, przeciwkrwotoczny oraz przeciwbólowy.

Dlaczego bukszpan jest tak lubianą rośliną?

Istnieje sześć prostych powodów, dla których bukszpan jest tak lubianą rośliną:

  1. Jest wszechstronny nadający się do każdego stylu w ogrodzie: od barokowego i staromodnego, po nowoczesny. Wynika to z jego elegancji oraz pełnej, zielonej barwy, jaką posiada.
  2. Nadaje się idealnie do donic, a co za tym idzie może stać się elegancką, zieloną dekoracją, jakiej na ogół nikt w okolicy nie posiada. Dodatkowo, jeśli lubimy przestawiać rzeczy, takie rozwiązanie będzie dla nas bardzo wygodne.
  3. Jego szlachetność ceniona była od wieków. Bukszpan jest rośliną wolno rosnącą, przez co uchodzi za roślinę prawie że nieśmiertelną. Nic dziwnego, że była tak często wybierana przez władców, szlachciców, a nawet arystokratów. 
  4. Bukszpan jest idealny do cięcia, dlatego to jego krzewy mają te przepiękne, niekiedy nietuzinkowe kształty.
  5. Roślina ta jest zimozielona. Co to znaczy? To, że bukszpan jest zielony nawet zimą, a to oznacza, że skryty pod białą pierzyną ogród będzie przebijał pięknym odcieniem zieleni.
  6. Bukszpan jest rośliną mało wymagającą. Mimo że preferuje gleby żyzne i wilgotne, można go posadzić w podłożu wapiennym i kamiennym. Dobrze mu zarówno w miejscu nasłonecznionym jak i przyciemnionym. Posiada odporność na niekorzystne warunki klimatyczne: upał, mróz, a nawet suszę. Bukszpan toleruje nawet suche i zanieczyszczone powietrze więc może rosnąć nawet w mieście.
Bukszpan w mieście.png
canva/coramueller
Tagi: Rośliny