Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Widywane najczęściej podczas Wielkiej Nocy, jednak niewielu wie o ich symbolice
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 06.04.2023 14:16

Widywane najczęściej podczas Wielkiej Nocy, jednak niewielu wie o ich symbolice

Bukszpan, jajo i zając wielkanocny
canva/Karolina Grabowska

Wielkanoc to rodzinne święto, równie popularne jak Boże Narodzenie. Miewa jednak nieco inny wydźwięk, bowiem wiosną wszystko budzi się do życia. Włącznie z przyrodą. Czy wiedzieliście, że niektóre kwiaty są symbolem wiosny, ale również Wielkiejnocy i często goszczą na naszych stołach, oraz świątecznych stroikach?

Bukszpan i witek wierzbowy

Bukszpan zna każdy z nas. Zawsze pojawiał się w naszych koszyczkach Wielkanocnych, czy stroiczkach zdobiących stoły podczas posiłków. Zawieszany nad drzwiami miał pomagać odstraszać złe duchy. Symbol nieprzemijalności, nieśmiertelności i trwałości życia. Jako że należy do roślin długowiecznych, wolno rosnących stanowi odzwierciedlenie wytrwałości oraz stałości.

Spotykany jako zimozielony liściasty krzew lub drzewko. Dorasta do 3 metrów wysokości. W ogrodach stanowi piękną dekorację dzięki swoim drobnym i skórzastym, błyszczącym listkom. Należy do tej grupy roślin ozdobnych, które wspaniale znoszą cięcia, w tym artystyczne. Dlatego można spotkać je uformowane, z pomocą podcięć w ciekawych formach geometrycznych np. spirale, stożki, czy kule.

Natomiast wszystkim znane i lubiane, mięciutkie w dotyku puchate kotki, to nic innego jak kwiatostan wierzby. Te pojawiają się zdecydowanie wcześniej niż pierwsze listki. Są niewielkich rozmiarów, osadzone pojedynczo na gałęziach. Dlatego z miejsca rzucają się w oczy. Według tradycji, spożycie kilku miało chronić przed chorobami płuc i gardła.

Bukszpan w białym kubeczku.png
zdjęcie własne, Aneta Wyszyńska
Warunki, w jakich żyje Artur Witkowski, szokują. Tak mieszka były kierownik „Nasz nowy dom”

Rzeżucha

Następną rośliną dekoracyjną naszych Wielkanocnych stołów jest rzeżucha, nazywana inaczej pieprzycą siewną.

To zielony symbol życia oraz sił witalnych, a także odradzającego się po zimie świata. Posiada pikantny smak oraz zapach i do tego jest pełna składników odżywczych takich jak: witaminy A, E, K, C, B6, tiaminy, błonnika, ryboflawiny, białka, węglowodanów, kwasu foliowego, wapnia żelaza, kwasu pantotenowego, potasu, magnezu, fosforu, selenu, manganu, cynku, sodu, żelaza oraz miedzi.

Pomaga wspierać proces trawienia, zniwelować objawy trądziku, uszczelnia naczynia krwionośne, chroni organizm od wolnorodników, czy działa pozytywnie na skórę, sprawiając, że nie starzeje się przedwcześnie. Jest także świetna na zaparcia oraz polecana, szczególnie osobom cierpiącym na choroby nerek.

Rzeżucha, nie dość, że pięknie wygląda na naszym Wielkanocnym stole, to jest smaczna, ostra, ale zdrowa.

Sasanka zwiastun wiosny

Sasanka to symbol wiosny, a w tradycji chrześcijańskiej zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. 

To piękne rośliny o dzwonkowatych kwiatach występujących w barwach: białej, fioletowej, purpurowej oraz czerwonej. Dawniej, ich zielony barwnik był wykorzystywany do barwienia skorupek jajek. W Polsce pod ścisłą ochroną.

Rośliny te tworzą piękne kępy sięgające od 20 do 30 centymetrów. Za młodu jest pokryta włoskami, ale im starsza tych jest ich mniej. Zebrane w rozetkę listki przypominają te, należące do marchewki. W części podziemnej sasanka posiada silnie rozgałęzione kłącza. To z nich może wyrastać kilka łodyg, jakie pokrywają srebrne włoski. Najlepiej sadzić je w dużych grupach lepiej się wtedy prezentują.

Fioletowa sasanka.png
canva/AtWaG