Nie wyrzucaj, zrób odżywkę. Dzięki niej latem hortensje zakwitną na niebiesko
Hortensje zdobią wiele polskich ogrodów. Cieszą pięknymi kwiatami, które mogą zmieniać kolor w zależności od tego, jakie pH ma gleba. Właśnie dlatego raz są niebieskie, raz różowe, a czasem wybarwiają się na fioletowo.
Dzięki wiedzy na temat tego, jak hortensje zmieniają barwę, możemy sprawić, że w najbliższym sezonie wybarwią się na niebiesko. Wystarczy prosta odżywka, która zrobimy z kuchennych odpadów.
Jak zmienić kolor hortensji?
Nie wszystkie rośliny dają nam możliwość zmiany ich barwy. Hortensje pod tym względem są naprawdę wyjątkowe. Wystarczy zmienić nawóz i zasilić je odpowiednim preparatem, a kolor całkowicie się zmieni.
Barwa hortensji zależy od tego, jakie pH ma gleba. Kwaśne pH sprawia, że kwiaty wybarwiają się na niebiesko. Natomiast zasadowe sprawi, że hortensję zrobią się różowe. Jak możemy zmienić kolor?
W celi zmiany koloru musimy zmienić odczyn gleby. Możemy zrobić to przy użyciu domowych odżywek do kwiatów. Wystarczy dobrać rodzaj odżywki, do tego, jakie kwiaty chcemy uzyskać. Jak sprawić, żeby hortensje zrobiły się niebieskie?
Zrób to, a hortensje wybarwią się na niebiesko
Kwiaty hortensji mogą przybierać różne kolory. Co zrobić, żeby zrobiły się intensywnie niebieskie? W tym celu musimy sprawić, żeby odczyn ziemi stał się kwaśny. Pomoże nam w tym odpowiednia odżywka.
Idealną odżywkę przygotujemy ze skórek cytrusów. Sprawdzą się pomarańcze, cytryny, ale też inne owoce cytrusowe. Skórki z owoców zdejmujemy, a następnie kroimy je na mniejsze kawałki.
Tak przygotowane skórki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Rozgrzewamy piekarnik do 130 stopni Celsjusza i suszymy w nim skórki przez około 90 minut.
Dzięki temu hortensje zrobią się niebieskie
Skórki cytrusów po wysuszeniu i ostygnięciu mielimy i przesypujemy do słoika. Trzymamy w chłodnym i ciemnym miejscu. Na wiosnę możemy rozsypać je wokół hortensji i wymieszać z górną warstwą ziemie.
Tak przygotowana odżywka nie tylko dostarczy składników odżywczych roślinom, ale wpłynie też na odczyn gleby. Ziemia stanie się bardziej kwaśna, a to sprawi, że kwiaty wybarwią się na niebiesko.
Zobacz także:
- Czy wiesz, że monstera kwitnie? Jej owoce są jadalne
- Czy można jeść ziemniaki, które puściły pędy? Rozwiewamy wątpliwości
- Ogłoszono, że to jest najbardziej trująca roślina 2024 roku. Zastąpiła pietruszkę na czele zestawienia