Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nożyce do żywopłotu – jakie będą najlepsze?
Adrianna Boryń
Adrianna Boryń 06.04.2022 15:22

Nożyce do żywopłotu – jakie będą najlepsze?

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Żywopłot nie jest zbyt wymagający w pielęgnacji. Podstawowym zabiegiem jest przycinanie. Dzięki temu możemy ujarzmić zbyt rozrastające się pędy i nadać regularny kształt krzewom. Poza tym zabieg sprzyja zagęszczaniu się żywopłotu, dzięki czemu stanowi on doskonałą osłonę od sąsiadów czy wiatru. Kluczowy dla powodzenia cięcia jest odpowiedni sprzęt. Sprawdź, jakie nożyce do żywopłotu wybrać i czym kierować się przy zakupie.

Nożyce do żywopłotu – rodzaje

Przycinanie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny żywopłotu, bez względu na to, czy jest to żywopłot grabowy, z cisa, czy z żywotników zachodnich (tui). O jego powodzeniu decyduje kilka czynników. Przede wszystkim ważny jest odpowiedni termin cięcia. Liczy się też prawidłowa technika. Kluczowe są również właściwie dobrane nożyce do przycinania żywopłotu. Nieodpowiednie mogą zaszkodzić roślinom, a nawet doprowadzić do obumarcia pędów oraz zahamowania wzrostu.

fot. materiały prasowe

Nożyce ogrodowe są kluczowym narzędziem, które pozwala szybko i sprawnie usunąć zbędne pędy krzewów. Dzięki temu żywopłot uzyskuje pożądany kształt. W sklepach dostępne są różne rodzaje nożyc. Od prostych sekatorów ręcznych, aż po narzędzia mechaniczne - nożyce akumulatorowe, elektryczne oraz spalinowe. Wybór konkretnego typu zależy od potrzeb, ale także wielkości i kondycji żywopłotu.

Szeroką ofertę różnego rodzaju nożyc do żywopłotu znajdziesz w sklepach OBI

Ręczne nożyce do żywopłotu

Nożyce ręczne do żywopłotu to najprostsze narzędzia, które służą do sporadycznego przycinania niewielkich krzewów. Przydadzą się także jako sprzęt uzupełniający do wycinania pojedynczych pędów czy wykonywanie precyzyjnych poprawek.

Wadą ręcznych nożyc jest konieczność używania siły fizycznej do ich obsługi. Z tego powodu nie sprawdzą się do formowania dużych żywopłotów. Paca byłaby zbyt uciążliwa i męcząca. Szczególnie dużego nakładu wysiłku wymagałoby usuwanie grubych, twardych pędów i gałęzi. Co prawda, do ich wycinania przeznaczone są nożyce dwuręczne, ale ich używanie przez dłuższy czas jest wyczerpujące. Do takich zadań przeznaczone są narzędzia mechaniczne.

Elektryczne nożyce do żywopłotu

Elektryczne nożyce do żywopłotu to najtańszy i często wybierany rodzaj nożyc mechanicznych. Umożliwiają szybkie i dokładne cięcie, a dodatkowo posiadają liczne zalety. Nożyce elektryczne są lekkie, a z ich obsługą poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Nie wymagają także skomplikowanej konserwacji. Elektryczny silnik jest dość cichy i nie generuje szkodliwych spalin, co jest przyjazne dla środowiska i sąsiedztwa.

Ograniczeniem nożyc elektrycznych jest zasilanie sieciowe. Wymagają podłączenia do źródła prądu, co znacznie ogranicza obszar pracy i utrudnia manewrowanie. Problem ten można rozwiązać, wykorzystując przedłużacze. Kabel jednak zaplątuje się o gałęzie, co obniża komfort pracy. Poza tym istnieje ryzyko przypadkowego przecięcia przewodu.  Ze względu na ryzyko porażenia prądem, nie należy przycinać mokrych i wilgotnych roślin, a także używać nożyc podczas deszczu.

fot. materiały prasowe

Nożyce do żywopłotu zasilane elektrycznie nadają się do średniej wielkości żywopłotów. Gama narzędzi obejmuje modele o różnej mocy. Najlepsze nożyce poradzą sobie nawet z przycinaniem starego, zdrewniałego żywopłotu.

Nożyce do żywopłotu akumulatorowe

Od kilku lat coraz większą popularność zdobywają nożyce elektryczne zasilane akumulatorem. Posiadają bowiem zalety narzędzi sieciowych i spalinowych, ale pozbawione są ich wad. Bezprzewodowe nożyce cechują się lekką konstrukcją, nie emitują spalin i dość cicho pracują. Zasilanie bateryjne zapewnia zaś nieograniczony zasięg pracy i swobodę manewrowania. Wyeliminowanie kabla poprawia także wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Akumulatorowe nożyce umożliwiają przycinanie żywopłotu w dowolnym miejscu. Pozwalają na niezależną od źródła zasilania pracę. Dzięki temu cięcie przebiega szybciej i nie wymaga wysiłku.

Z drugiej strony zasilanie akumulatorowe można uznać za wadę. Od pojemności i mocy baterii zależy bowiem czas pracy i wydajność cięcia. Dlatego przy zakupie nożyc bezprzewodowych do żywopłotu warto zwrócić uwagę na parametry akumulatora - czas pracy na jednym ładowaniu oraz czas ładowania. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór narzędzi renomowanego producenta. Sprawdzone firmy oferują wydajne akumulatory, które dodatkowo są kompatybilne z innymi urządzeniami marki. Dzięki temu posiadając 2 baterie, można uniknąć przerw w pracy.

Nożyce do żywopłotu spalinowe

Nożyce spalinowe do żywopłotu charakteryzują się największą mocą. Zwykle wybierają je profesjonaliści do intensywnego użytkowania, np. cięcia żywopłotów w dużych ogrodach czy parkach miejskich. Silnik spalinowy zapewnia nieprzerwanie długi czas pracy oraz wysoką wydajność cięcia. Nożyce tego typu doskonale radzą sobie z przycinaniem grubych i twardych gałęzi w krótkim czasie. Mogą być także stosowane w wilgotnych warunkach.

Wadą nożyc spalinowych jest generowanie szkodliwych spalin, wibracji oraz nadmiernego poziomu hałasu, co nie jest przyjazne dla środowiska i zdrowia użytkownika. Poza tym są dość ciężkie, a do ich obsługi potrzeba jest wiedza i doświadczenie. Silnik spalinowy wymaga bowiem skomplikowanych czynności konserwacyjnych. Należy przygotować paliwo, a także czyścić i wymieniać poszczególne części eksploatacyjne, np. filtry powietrza czy świece zapłonowe.

Dobre nożyce do żywopłotu – czym się charakteryzują?

Wybierając nożyce do żywopłotu, warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj zasilania, ale także na inne cechy i parametry. Bardzo ważne jest bowiem ostrze. Przede wszystkim powinno być dobrze naostrzone. Dzięki temu możliwe jest szybkie i precyzyjne usuwanie pędów, bez szarpania roślin. Gładkie rany szybko się goją i nie stwarzają warunków do rozwoju patogenów. Ponadto ostrza mogą się różnić:

  • Kształtem - jednostronne ostrza umożliwiają dłuższe cięcia i szybszą pracę, przez co doskonale nadają się do płaskich i szerokich żywopłotów. Z kolei ostrza dwustronne przeznaczone są raczej do formowania krzewów i nadawania im niecodziennych, wyjątkowych kształtów.

  • Długością - długie ostrze (ok. 45-60 cm) pozwala ściąć duże i gęste żywopłoty w krótkim czasie. Krótkie ostrze sprawdza się natomiast do drobnych prac, np. przycinania cienkich gałązek i pędów.

  • Materiałem - dobre nożyce do żywopłotu wyposażone są w ostrze wykonane z teflonu lub stali węglowej lub nierdzewnej, wycinane laserowo i szlifowane w technologii diamentowej.

Dobre nożyce do żywopłotu zapewniają także wygodne użytkowanie. Warto zatem zwrócić uwagę na uchwyt. Rękojeść powinna być wyścielona miękkim materiałem, który pozwala na pewny i stabilny chwyt, a jednocześnie wygodne operowanie nożycami. Ergonomiczny uchwyt ułatwia pracę i nie obciąża stawów. Ponadto, jeżeli żywopłot jest bardzo wysoki, najlepiej zdecydować się na nożyce na wysięgniku. Dzięki temu można bezpiecznie i wygodnie przycinać krzewy, bez potrzeby korzystania z drabiny. W dotarciu do wysoko położonych pędów pomogą także nożyce teleskopowe

fot. materiały prasowe

Na komfort pracy wpływa także waga nożyc do żywopłotu. Lekkie i poręczne urządzenie sprawia, że nawet długotrwałe przycinanie krzewów na żywopłot nie jest męczące i obciążające. Nożyce o niskiej wadze są polecane zwłaszcza dla osób starszych i kobiet.

Nie bez znaczenia są także parametry techniczne, takie jak moc czy moment obrotowy sprzętu. Im większa moc, tym szybciej i wydajniej pracuje wycinane są gałęzie żywopłotu, a praca nie jest uciążliwa. Nożyce ogrodowe o dużej mocy (ok. 700-800 W) są niezbędne w przypadku wysokich, gęstych żywopłotów. Bez problemu poradzą sobie również z cięciem grubych i twardych gałęzi.

Przy wyborze nożyc do żywopłotu warto także wziąć pod uwagę renomę producenta. Wysokiej jakości urządzenia znanych marek gwarantują wydajne i niezawodne działanie przez wiele lat. Ceniony producent zapewnia także dostęp do serwisu i części zamiennych. Trzeba jednak liczyć się z wyższą ceną markowych nożyc do żywopłotu.

Podsumowując, decydując się na zakup nożyc do żywopłotu, najlepiej wybrać model, który będzie dopasowany do wielkości żywopłotu, ale także częstotliwości ich użytkowania.

Źródło: Materiały prasowe